Domácí

Kvůli Nečasově krizi se sešly špičky koalice, zasedá i grémium ODS

obrazek

Místopředseda ODS a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba před pražským úřadem vlády.

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

16.6.2013 22:14 V neděli večer se sešly špičky vládní koalice, aby řešily politickou krizi, která vznikla po obvinění šéfky kanceláře premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové a dalších sedmi lidí. Do Strakovy akademie přijeli také členové grémia ODS, které na úřadu vlády jedná paralelně se zasedáním koaličních špiček.

Cílem večerního jednání je vyřešit situaci vzniklou po obvinění Nagyové, skupiny bývalých poslanců ODS a představitelů vojenské rozvědky. Koaliční schůzka by se měla uskutečnit ve formátu K9. Každá strana do něj tedy vyšle tři své zástupce.

Vláda chce vydržet, ale co s Nečasem?

Podle všeho je  mezi koaličními partnery vůle pokračovat ve stejné sestavě, otázkou však zůstává, zda současnou situaci ustojí premiér Nečas.

"Dovedu si představit všechny varianty, které povedou k tomu, že česká pravice dále nebude oslabovat a nebude zanikat. Pro mě není tak důležité jméno premiéra, jako jestli se podaří udržet pravicovou vládu a odklonit předčasné volby, které by jednoznačně vyhrála levice, a levicová vláda by zvyšovala zadlužení a prováděla jiné věci, které my jako pravicoví politici nechceme," řekl místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

V ODS Nečas bezvýhradnou podporu nemá

Podle něj nemalá část členů z plzeňské buňky premiéra nepodporuje. "U nás v Plzni je situace relativně bouřlivá a nepředpokládám, že měl jednoznačnou podporu. Spíše to vidím, že to bude omezená podpora, nebo nepodpora.

První místopředseda Martin Kuba, o němž se spekuluje jako o možném Nečasově nástupci, nechtěl předem jednání komentovat.

Do sídla vlády dorazil po návratu z jednání visegrádské skupiny ve Varšavě premiér a předseda ODS Petr Nečas. Z dalších občanských demokratů jsou ve Strakově akademii první místopředseda strany Martin Kuba, předseda poslaneckého klubu Marek Benda, šéfka Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, místopředsedové strany Tomáš Chalupa a Jiří Pospíšil, ministři dopravy Zbyněk Stanjura a zemědělství Petr Bendl.

Dorazili i bývalý primátor Prahy a šéf pražské organizace ODS Bohuslav Svoboda a místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka.

Za TOP 09 na jednání pravděpodobně přišli předseda strany Karel Schwarzenberg, ministr financí Miroslav Kalousek a šéf hnutí STAN a poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Za nejmenší koaliční stranu LIDEM na jednání přišel ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, spolu s ním by měly dorazit šéfka strany a vicepremiérka Karolína Peake a místopředsedkyně liberálních demokratů Dagmar Navrátilová.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Jih Česka zasypává příval sněhu, srážky ustanou až v neděli ráno

-

včera 20:35 Varování meteorologů před přívaly sněhu na jihu Česka...

Sociální demokracie: Tři scénáře pro restart

-

včera 18:12 O restart po volebním debaklu se pokusí ČSSD v neděli...

Dolejš: Babišovu vládu podpoříme, ale do exekutivy se cpát nechceme

-

včera 17:00 KSČM s ANO vládnout nechce, ale na druhý pokus ji...

Konec února bude chladný a v polovině března má ještě sněžit

-

včera 14:32 Konec února bude provázet chladné počasí, kdy budou...

Češka v tanzanském sirotčinci: Děti se diví, že je nebiju

-

včera 12:11 Ještě se můžu otočit a jet domů, běželo hlavou Marii...

Meteorologové varují před intenzivním sněžením

-

včera 11:03 V sobotu odpoledne a v noci na neděli začne v Česku od...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby