Domácí

Kvůli Nečasově krizi se sešly špičky koalice, zasedá i grémium ODS

obrazek

Místopředseda ODS a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba před pražským úřadem vlády.

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

16.6.2013 22:14 V neděli večer se sešly špičky vládní koalice, aby řešily politickou krizi, která vznikla po obvinění šéfky kanceláře premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové a dalších sedmi lidí. Do Strakovy akademie přijeli také členové grémia ODS, které na úřadu vlády jedná paralelně se zasedáním koaličních špiček.

Cílem večerního jednání je vyřešit situaci vzniklou po obvinění Nagyové, skupiny bývalých poslanců ODS a představitelů vojenské rozvědky. Koaliční schůzka by se měla uskutečnit ve formátu K9. Každá strana do něj tedy vyšle tři své zástupce.

Vláda chce vydržet, ale co s Nečasem?

Podle všeho je  mezi koaličními partnery vůle pokračovat ve stejné sestavě, otázkou však zůstává, zda současnou situaci ustojí premiér Nečas.

"Dovedu si představit všechny varianty, které povedou k tomu, že česká pravice dále nebude oslabovat a nebude zanikat. Pro mě není tak důležité jméno premiéra, jako jestli se podaří udržet pravicovou vládu a odklonit předčasné volby, které by jednoznačně vyhrála levice, a levicová vláda by zvyšovala zadlužení a prováděla jiné věci, které my jako pravicoví politici nechceme," řekl místopředseda ODS Jiří Pospíšil.

V ODS Nečas bezvýhradnou podporu nemá

Podle něj nemalá část členů z plzeňské buňky premiéra nepodporuje. "U nás v Plzni je situace relativně bouřlivá a nepředpokládám, že měl jednoznačnou podporu. Spíše to vidím, že to bude omezená podpora, nebo nepodpora.

První místopředseda Martin Kuba, o němž se spekuluje jako o možném Nečasově nástupci, nechtěl předem jednání komentovat.

Do sídla vlády dorazil po návratu z jednání visegrádské skupiny ve Varšavě premiér a předseda ODS Petr Nečas. Z dalších občanských demokratů jsou ve Strakově akademii první místopředseda strany Martin Kuba, předseda poslaneckého klubu Marek Benda, šéfka Poslanecké sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová, místopředsedové strany Tomáš Chalupa a Jiří Pospíšil, ministři dopravy Zbyněk Stanjura a zemědělství Petr Bendl.

Dorazili i bývalý primátor Prahy a šéf pražské organizace ODS Bohuslav Svoboda a místopředseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka.

Za TOP 09 na jednání pravděpodobně přišli předseda strany Karel Schwarzenberg, ministr financí Miroslav Kalousek a šéf hnutí STAN a poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Za nejmenší koaliční stranu LIDEM na jednání přišel ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, spolu s ním by měly dorazit šéfka strany a vicepremiérka Karolína Peake a místopředsedkyně liberálních demokratů Dagmar Navrátilová.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Odbory Českého rozhlasu odmítají plánované škrty, odejít má stovka zaměstnanců

-

dnes 19:41 aktualizováno Odbory Českého rozhlasu (ČRo) žádají,...

Pražské hroby zlevní až o dvacet procent

-

dnes 17:22 Cena za pronájem hrobu v Praze zlevní až o dvacet...

Nové bezpečnostní sloupky pomůžou policii s bojem proti terorismu

-

dnes 16:31 Výsuvné sloupky nahradily na třech místech v Praze...

Okamurova SPD dostala pokutu 100 tisíc od úřadu, který hlídá hospodaření stran

-

dnes 14:01 aktualizováno Pokutu ve výši 100 tisíc korun udělil...

Foldyna: ČSSD musí sednout za kulatý stůl, jinak skončíme ve škarpě

-

dnes 12:29 Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna varuje před...

Zastánce postižených Krása pomohl s programem pro komunální volby Okamurově SPD

-

dnes 12:09 Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů