Zahraniční

Turecko v noci zasáhly další silné protesty

Protivládní demonstranti u zátarasů před sídlem tureckého premiéra Erdogana.

ZDROJ: Reuters

3.6.2013 08:53 (aktualizováno: 3.6.2013 10:43) V Turecku pokračovaly třetí noc protivládní protesty, které vyvolal v pátek tvrdý zásah proti demonstrantům pokojně protestujícím proti kácení stromů v istanbulském parku. Nejsilnější byly v istanbulské čtvrti Besiktas, kde obyvatelé vytrhávali dlažbu a stavěli barikády. Police proti nim použila slzný plyn a vodní děla, uvedla BBC.

Podle tureckého ministra vnitra Muammera Gülera bylo během tří dnů protestů zatčeno 1700 lidí v  67 městech, kde se uskutečnilo 235 demonstrací. Turecká asociace lékařů uvedla, že od pátku bylo jen v Istanbulu ošetřeno 484 demonstrantů.

Mešity, obchody i univerzita se v Besiktasi změnily v improvizované ošetřovny pro lidí zraněné při nočních demonstracích. Mnozí lidé zasažení slzným plynem trpěli silným kašlem a zvraceli.

Turecký demonstrant prochází kolem zapáleného auta na náměstí Taksim.

FOTO: Stoyan Nenov, Reuters

Okolo fotbalového stadiónu klubu Besiktas Istanbul se podle zpravodajky BBC Louise Greenwoodové sešlo několik tisíc lidí.

Tvrdé byly také noční střety mezi demonstranty a policisty chránícími kancelář premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Uzavřeli příjezdové cesty.

Protivládní demonstranti u zátarasů před sídlem tureckého premiéra Erdogana.

FOTO: Stringer/turkey, Reuters

Bílý dům vyzval v neděli večer obě strany ke klidu. Současně ale byl kritický k zásahům policie, když uvedl, že klidné demonstrace jsou součástí projevů demokracie.

Turecký demonstrant spí v poničeném autě na náměstí Taksim.

FOTO: Stoyan Nenov, Reuters

Protesty propukly poté, co policie zasáhla 28. května proti malé pokojné demonstraci obyvatel proti kácení stromů v parku Gezi. Nasadila slzný plyn. O den později se v parku sešli další protestující a někteří tam postavili stanový tábor. V pátek 31. května policie tvrdě zasáhla proti demonstrantům v parku. V sobotu se desetitisíce lidí sešly na náměstí Taksim, aby zásah odsoudily. [celá zpráva]

Současně požadovali demisi opresivní vlády. Premiér Erdogan protesty odsoudil a oznámil, že se v parku postaví plánovaný supermarket. V neděli ale odsoudil výstřelky policie a uvedl, že v parku se nepostaví supermarket, ale mešita. [celá zpráva]

V pondělí ale v Maroku zopakoval, že protesty jsou dílem extremistů a obvinil opozici, že vyprovokovala občany. Zcela vyloučil, že by mohlo jít o protest  obdobný dva roky starému arabskému jaru. O možné obdobě arabského jara přitom spekulují zahraniční média v četně listu Le Monde a obávají se ho i investoři, když akcie spadly o pět procent.

aš, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Extrémní horko zabilo v Karáčí už 65 lidí

-

dnes 14:43 Video: Nejméně 65 mrtvých si vyžádala vlna veder, která...

Ukrajinská armáda přiznala padlé při vpádu na území držené separatisty

-

dnes 14:14 Ukrajinské velení přiznalo, že při útoku na území pod...

V Afghánistánu se bezpečnostní situace nelepší, tvrdí Pentagon

-

dnes 13:58 Optimistická prohlášení o zlepšení bezpečnostní situace...

Izrael jako první nasadil v boji letadla F-35, hned na dvou frontách

-

dnes 12:54 Izraelské letectvo jako první na světě použilo v boji...

Bývalý policista záměrně najel v USA autem do restaurace, zabil dceru a snachu

-

dnes 12:50 Video: Bývalého policistu Rogera Selfa obvinili v...

Slovenští poslanci odmítli předčasné volby

-

dnes 12:28 Slovenský parlament v úterý odmítl návrh na vypsání...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby