Žena

Léky jako ibuprofen mohou způsobovat srdeční potíže, varuje studie

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

30.5.2013 18:29 Běžné léky proti bolesti - ibuprofen a diclofenac - mohou mírně zvýšit riziko srdečních potíží, pokud jsou dlouhodobě užívány ve vysokých dávkách. Podle odborného časopisu The Lancet je nebezpečí větší u kuřáků a obézních lidí.

O rizicích tohoto druhu se tušilo již dříve, ale potvrdil to teprve až nyní zevrubný výzkum provedený výzkumníky Oxfordské univerzity, kteří zkoumali údaje u více než 353 000 pacientů.

Zjistili, že při vyšších denních dávkách předepsaných léků (150 miligramech diclofenacu a 2400 miligramech ibuprofenu) stoupl počet infarktů o tři k jednomu tisíci pacientů (z původních osmi na 11). O čtyři také narostlo množství jiných srdečních selhání a o několik krvácení do žaludku. Rovněž stoupl také o jednu tisícinu celkový počet úmrtí pacientů.

Podle vedoucího výzkumníků Colina Baigenta se může zdát, že jde o relativně nízké číslo, ale pacienti by měli být s těmito riziky seznámeni a sami se rozhodnout, jak dál postupovat.

Baigent dodal, že žádné obavy nemusejí mít osoby, které léky berou příležitostně, například tři za sebou pro zažehnání bolesti hlavy. Naopak u lidí už tak náchylných k srdečním či žaludečním potížím, tedy kuřáků a osob s velkým množstvím cholesterolu a s vysokým tlakem, je nebezpečí markantnější.

ČTK

nahoru

Žena:

Michal Suchánek: Nemám potřebu dělat legraci všude

-

dnes 08:37 Obrazem: Kdo si myslí, že je s Michalem Suchánkem (52)...

Sexuolog Jaroslav Zvěřina: Léky na potíže s erekcí se staly trhákem

-

včera 14:15 S málokterým sexuálním problémem dokážou dnes lékaři...

Eva Perkausová: Začátky v šoubyznysu byly hodně těžké

-

včera 08:33 Obrazem: Blonďatá sexbomba, po které muži touží....

Inspirujte se hravými overaly podle celebrit

-

25.5. 11:10 Obrazem: Overaly patří k módním hitům již několikátou...

Recepty s vůní tymiánu

-

25.5. 10:20 Léčivka a zároveň koření, voňavá, příjemná bylinka. Do...

Žena si nechala na obličej namalovat stejně velké znaménko, jaké má její syn

-

25.5. 09:22 Obrazem: Brazilský chlapec Enzo, kterému je aktuálně...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby