Žena

Léky jako ibuprofen mohou způsobovat srdeční potíže, varuje studie

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

30.5.2013 18:29 Běžné léky proti bolesti - ibuprofen a diclofenac - mohou mírně zvýšit riziko srdečních potíží, pokud jsou dlouhodobě užívány ve vysokých dávkách. Podle odborného časopisu The Lancet je nebezpečí větší u kuřáků a obézních lidí.

O rizicích tohoto druhu se tušilo již dříve, ale potvrdil to teprve až nyní zevrubný výzkum provedený výzkumníky Oxfordské univerzity, kteří zkoumali údaje u více než 353 000 pacientů.

Zjistili, že při vyšších denních dávkách předepsaných léků (150 miligramech diclofenacu a 2400 miligramech ibuprofenu) stoupl počet infarktů o tři k jednomu tisíci pacientů (z původních osmi na 11). O čtyři také narostlo množství jiných srdečních selhání a o několik krvácení do žaludku. Rovněž stoupl také o jednu tisícinu celkový počet úmrtí pacientů.

Podle vedoucího výzkumníků Colina Baigenta se může zdát, že jde o relativně nízké číslo, ale pacienti by měli být s těmito riziky seznámeni a sami se rozhodnout, jak dál postupovat.

Baigent dodal, že žádné obavy nemusejí mít osoby, které léky berou příležitostně, například tři za sebou pro zažehnání bolesti hlavy. Naopak u lidí už tak náchylných k srdečním či žaludečním potížím, tedy kuřáků a osob s velkým množstvím cholesterolu a s vysokým tlakem, je nebezpečí markantnější.

ČTK

nahoru

Žena:

Jak zmírnit překyselený žaludek a pálení žáhy

-

dnes 07:18 Uspěchaná doba, stres, špatný jídelníček a pitný režim,...

Eurokomisařka Margrethe Vestagerová si posvítila na mamutí společnosti

-

včera 12:17 Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe...

Nejlepší káva je ze zastíněných plantáží

-

včera 10:05 „Mám ráda víno i kukuřici, ale jen plantáže s...

Myslela si, že má angínu, ve skutečnosti trpěla rakovinou krčních mandlí

-

včera 08:42 Když v roce 2015 Sue Macphersonovou rozbolelo v krku,...

Hlasitá hudba ve sluchátkách může nenávratně poškodit sluch, tvrdí odborníci

-

včera 07:19 I poslech hudby prostřednictvím sluchátek má svá...

Vanda Wolfová: Měla jsem kliku být ve správný čas na správném místě

-

17.1. 12:05 Jako přední manažerka nadnárodních firem žila v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby