Kultura

Legenda grunge Mudhoney se vrací do Prahy

27.5.2013 14:38 Jedni z klíčových představitelů stylu grunge, než se stal na počátku devadesátých let komerčně úspěšným, jsou američtí Mudhoney, kteří ve středu vystoupí v pražském Lucerna music baru v rámci turné k novému albu Vanishing Point a k oslavám 25 let existence.

Mudhoney stáli u zrodu grunge a pomohli k prosazení tohoto stylu, i když nebyli jedinou kapelou, kterou v druhé polovině osmdesátých let fascinoval hutný zvuk, těžkotonážní riffy a houkání zkreslených kytar. Mudhoney vznikli v roce 1988, když zpěvák a kytarista Mark Arm a další kytarista Steve Turner opustili jednu z prvních grungeových kapel Green River, v níž působil i zakladatel Pearl Jam Stone Gossard.

Právě Mudhoney, k nimž se přidal bubeník Dan Peters a baskytarista Matt Lukin, ale jako jedni z prvních představitelů prorazili s EP Superfuzz Bigmuff a singlem Touch Me, I am Sick, který vydali u tedy krátce působící firmy Sub Pop. Otevřeli tak cestu dalším představitelům žánru, včetně Nirvany, která také začínala u Sub Popu, kde vyšlo její nejdůraznější debutové album The Bleach.

I když Mudhoney nebyli nikdy tak populární jako jiní představitelé grunge, v roce 1992 podepsali smlouvu s pobočkou koncernu Warner Music Reprise, kde vyšla v devadesátých letech jejich tři alba Piece Of Cake, My Brother Cow a Tomorrow Hit Today.

Když grunge na konci devadesátých let ztratil svoji přitažlivost, odešel od Mudhoney Lukin, kterého nahradil v roce 2001 Guy Maddison. Kapela se současně vrátila k hutnějšímu původnímu pojetí i k firmě Sub Pop, kde vydala v novém tisíciletí čtyři desky.

V rámci večera vystoupí i další legenda, dohromady se pro jeden večer dali tuzemští Gnu. Celý večer zahájí australská garážová skupina The Treatment.

Novinky

nahoru

Kultura:

RECENZE: Jan Palach. Film, který si musí každý přebrat po svém

-

včera 15:56 Natočit film o tak výrazné osobnosti, jakou byl Jan...

Tomáš Klus vydá na začátku září novou desku

-

včera 14:14 Písničkář Tomáš Klus vydá již 7. září album Spolu....

Lamb, The Subways a The Asteroids Galaxy Tour lákají na Rock for Churchill

-

včera 14:09 Konec srpna pravidelně patří festivalu Rock for...

Mauglí a kapitán Flint zrození štětcem Zdeňka Buriana

-

včera 13:11 Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy ožilo dávno...

Na Hip Hop Kemp míří GZA, Hopsin, Chaozz i Kontrafakt

-

včera 11:49 Festivalpark v Hradci Králové se ve druhé polovině...

Videoklipem roku je podle MTV Havana od Camily Cabello

-

včera 11:11 Klipem roku se na předávání cen MTV v pondělí 20....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů