Domácí

Zeman chce mít ze Štětína český přístav, polský prezident není proti

obrazek

Miloš Zeman

FOTO: Jan Handrejch, Právo

24.5.2013 14:52 Prezident Miloš Zeman v pátek ve Varšavě prohlásil, že by se polský Štětín mohl stát po vybudování kanálu Dunaj-Odra českým přístavem. Jeho polský protějšek Bronislaw Komorowski si vybudování kanálu dokáže představit.

Zeman se v projevu na ekonomickém fóru ve Varšavě vyslovil pro to, aby se Štětín „stal vedle Hamburku jedním z českých přístavů“. A to po vybudování kanálu Dunaj–Odra. V této souvislosti český prezident uvedl, že byla kanálu vyslovena podpora i v Rakousku během jednání, které tam vedl.

Komorowski prohlásil, že si vybudování kanálu dovede představit. Bez vyspělé dopravní sítě se podle něj nedá obchodovat.

 

FOTO: Mapy.cz

Zeman si také posteskl, že v polských Katowicích zarůstá travou širokorozchodná trať. Ta by přitom podle něj mohla být využita pro dopravu zboží z Číny a do ní nebo do Jižní Koreje a z ní. Podle českého prezidenta by přeprava po železnici byla o třetinu rychlejší a levnější než lodní doprava. Poukázal navíc na dohodu mezi Slovenskem a Rakouskem o prodloužení širokorozchodné trati z Čierné pri Čope do Vídně.

Český prezident pak Polsku osobně nabídl, aby pro účely své armády zakoupilo nákladní vozy Tatra. „Nabízím nejlepší nákladní offroady Tatra,“ řekl. Zeman lobboval i za to, aby polští podnikatelé investovali v ČR. „Velmi bych si přál, aby se zkušení a úspěšní polští manažeři co nejvíce podíleli na investiční aktivitě v ČR,“ uvedl s tím, že se nesmí zapomínat právě na výměnu investic.

Jiří Ovčáček (Varšava), Novinky

nahoru

Domácí:

Přichází babí léto s teplotami kolem 22 stupňů

-

dnes 10:02 Dny plné slunce a teploty nad 20 stupňů předpovídají...

Zástavba u Masarykova nádraží může být větší

-

dnes 05:31 Zastupitelé hlavního města v minulých dnech potvrdili...

Obrana chce nový tryskáč do vládní letky. Minimálně za miliardu

-

dnes 04:46 Armádní flotila strojů tzv. vládní letky se bude...

Čeští politici ocenili výhru Merkelové, podle Babiše vyhrála AfD

-

včera 21:42 Čeští politici včetně premiéra Bohuslava Sobotky...

Zemanovy výroky jsou na hraně nátlaku, řekl ÚS k Rathově stížnosti, kterou ale zamítl

-

včera 19:26 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost, v níž bývalý...

Armáda po incidentu na Letné zrušila seskoky parašutistů, oznámil Stropnický

-

včera 14:35 Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v pořadu Otázky...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby