Domácí

Zeman chce mít ze Štětína český přístav, polský prezident není proti

obrazek

Miloš Zeman

FOTO: Jan Handrejch, Právo

24.5.2013 14:52 Prezident Miloš Zeman v pátek ve Varšavě prohlásil, že by se polský Štětín mohl stát po vybudování kanálu Dunaj-Odra českým přístavem. Jeho polský protějšek Bronislaw Komorowski si vybudování kanálu dokáže představit.

Zeman se v projevu na ekonomickém fóru ve Varšavě vyslovil pro to, aby se Štětín „stal vedle Hamburku jedním z českých přístavů“. A to po vybudování kanálu Dunaj–Odra. V této souvislosti český prezident uvedl, že byla kanálu vyslovena podpora i v Rakousku během jednání, které tam vedl.

Komorowski prohlásil, že si vybudování kanálu dovede představit. Bez vyspělé dopravní sítě se podle něj nedá obchodovat.

 

FOTO: Mapy.cz

Zeman si také posteskl, že v polských Katowicích zarůstá travou širokorozchodná trať. Ta by přitom podle něj mohla být využita pro dopravu zboží z Číny a do ní nebo do Jižní Koreje a z ní. Podle českého prezidenta by přeprava po železnici byla o třetinu rychlejší a levnější než lodní doprava. Poukázal navíc na dohodu mezi Slovenskem a Rakouskem o prodloužení širokorozchodné trati z Čierné pri Čope do Vídně.

Český prezident pak Polsku osobně nabídl, aby pro účely své armády zakoupilo nákladní vozy Tatra. „Nabízím nejlepší nákladní offroady Tatra,“ řekl. Zeman lobboval i za to, aby polští podnikatelé investovali v ČR. „Velmi bych si přál, aby se zkušení a úspěšní polští manažeři co nejvíce podíleli na investiční aktivitě v ČR,“ uvedl s tím, že se nesmí zapomínat právě na výměnu investic.

Jiří Ovčáček (Varšava), Novinky

nahoru

Domácí:

Taxikáři chystají další protest

-

včera 23:06 Sdružení českých taxikářů ve čtvrtek na svém webu...

Zeman: Drahoš je spojen s migrací, ale inzerát byl zbytečný

-

včera 21:26 aktualizováno Prezident Miloš Zeman si nemyslí, že by...

Spolupráce ANO a SPD je možná, připustili programovou shodu Okamura i Brabec

-

včera 20:18 aktualizováno Zástupci hnutí ANO a SPD ve čtvrtek...

Drahoš přijde debatovat do ČT a na Primu. Hrad dál mluví o čtyřech duelech

-

včera 17:47 aktualizováno Debaty prezidentských kandidátů před...

Zlatý oříšek rozdal deseti talentovým dětem sto tisíc korun. Mezi oceněnými jsou i handicapovaní

-

včera 17:37 Video: Ceny Zlatý oříšek za loňský rok znají své...

Drahoš má kvůli výhrůžkám na síti vlastního bodyguarda

-

včera 17:21 Prezidentský kandidát Jiří Drahoš i jeho manželka čelí...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby