Domácí

Zeman podepsal normu omezující anonymní akcie

obrazek

Miloš Zeman

FOTO: Jan Handrejch, Právo

15.5.2013 14:50 Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal zákon regulující anonymní akcie. Ty budou muset být zapsány do centrálního depozitáře nebo uloženy v listinné podobě v bankách. O podpisu normy, kterou Sněmovna přijala počátkem května, informovala mluvčí Hradu Hana Burianová.

"Zákon má zajistit dohledatelnost akcionáře a tím zlepšit pozici České republiky v boji proti organizovanému zločinu. Zakazuje akciovým společnostem vydávat listinné akcie na majitele a stanoví postup a lhůty pro transformaci již vydaných listinných akcií na majitele," uvedla Burianová.

Senát navrhoval, aby se o veřejné zakázky nebo podporu mohly ucházet jen akciové společnosti s dohledatelnou vlastnickou strukturou. Sněmovna ale podobu zákona schválila tak, jak ji navrhla vláda, tedy bez tohoto návrhu. [celá zpráva]

Anonymní akcie jsou raritou

Zapsání akcií do centrálního depozitáře i jejich uložení v listinné podobě u bank zajistí podle ministerstva spravedlnosti možnost identifikovat vlastníka, kterou budou moci využít policisté, žalobci, soudci či zadavatelé veřejných zakázek a poskytovatelé dotací.

Pokud společnosti ani jednu z cest nezvolí, jejich cenné papíry na doručitele by se změnily od ledna příštího roku na akcie na jméno. Pokud by si jejich držitel výměnu nezajistil, nemohl by vykonávat akcionářská práva.

Anonymní akcie nejsou ve světě obvyklé, podle dostupných informací existují kromě České republiky pouze na tichomořských Marshallových ostrovech a v ostrovní republice Nauru, kde žije 60 000, respektive 10 000 lidí.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

V Brně a Prostějově si připomněli vpád vojsk Varšavské smlouvy

-

dnes 16:39 Po celé republice si v úterý lidé připomínali padesáté...

V Praze je znovu torzo tanku od výtvarníka Davida Černého

-

dnes 16:13 Video: Na pražské náměstí Kinských nainstaloval...

V Holešově museli Sověti otočit hlavně tanků, do kasáren se nedostali

-

dnes 16:13 Video: Hlavně tanků namířené na kasárna v Holešově na...

Nový Bor hledá dívky ze snímku, který vyfotil Jan Palach

-

dnes 13:45 Seděly na dlažbě před kostelem v cípu novoborského...

Tohle není demokracie, sepsul Vondráček demonstranty. Babiš si prý už zvykl

-

dnes 12:39 Video: aktualizováno Na demonstrace jsem si zvykl,...

Babiš za pískotu davu: Svoboda v Česku není ohrožena. Každý si může říkat, co chce

-

dnes 12:20 Video: Svoboda v Česku není podle premiéra Andreje...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů