Zahraniční

Tajná služba zachytila zásilku pro Obamu se smrtícím ricinem

obrazek

Prezident USA Barack Obama

FOTO: Larry Downing, Reuters

17.4.2013 17:27 (aktualizováno: 17.4.2013 18:16) Americká tajná služba zadržela v pondělí zásilku adresovanou prezidentu Baracku Obamovi. Obsahovala smrtící jed ricin. Podobné zásilky směřovaly také k dvěma senátorům, také v nich byla smrtící látka, informovala stanice CNN. Policie zadržela podezřelého muže přímo v budově senátu USA.

„V monitorovacím středisku byl přijat dopis s podezřelou látkou. Úzce spolupracujeme s policií na Capitol Hillu a FBI při vyšetřování záležitosti,“ řekl nejprve stanici NBC4 New York mluvčí prezidentské tajné služby. Veškerá pošta pro prezidentskou kancelář je monitorována v zařízení, jež se nachází mimo Bílý dům.

Prvotní testy prokázaly přítomnost ricinu, potvrdila později FBI.

Podle zdrojů citovaných stanicí CNN byla obálka stejná jako dopis pro mississippského senátora Rogera Wickerse. Obálku pro republikána Wickerse úřady zachytily jen o pár hodin dříve. Obsahovala smrtící jed ricin. Také v tomto případě se podařilo list zachytit ještě v oddělení, které pro zákonodárce poštu zpracovává. [celá zpráva]

Do třetice byla zadržena podezřelá zásilka adresovaná dalšímu senátorovi, Richardu Shelbymu, tentokrát ale už přímo v jeho kanceláři. V senátních budovách proto nyní zasahují chemici a pyrotechnici a senát byl částečně evakuován. FBI potvrdila, že v obálce byl ricin.

Podezřelý zadržen v senátu

Incidenty zkoumají agenti bezpečnostního úřadu FBI. Televize NBC uvedla, že nenašli žádnou spojitost mezi zásilkami a pondělním bombovým útokem během maratónu v Bostonu.

Policie podle CNN zadržela podezřelého muže, a to přímo v senátní Hartově budově. Měl u sebe batoh se zapečetěnými obálkami, které údajně byly podobné těm, které dostali "nestandardní cestou" zákonodárci. Muž ochranku zaujal kvůli svému neobvyklému chování. Podezřelý je ve vazbě a vyslýchán.

Ricin

Ricin je bílkovinný toxin, fungující jako tzv. buněčný jed způsobující odumírání buněk.

Získává se ze semen skočce obecného (Ricinus communis).

Smrtelná dávka činí cca 70-500 mikrogramů.

Smrt nastane v důsledku poškození vnitřních orgánů (jater, ledvin a sleziny) .

Příznaky otravy se podobají chřipce, později se objeví bolesti hlavy, pálení v ústech, zvracení, průjem, střevní kolika a vnitřní krvácení. 

Zdroj: Wikipedia

rei, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Utratili posledního samce nosorožce bílého na světě, kterého přivezli z Čech

-

dnes 06:49 aktualizováno V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí...

Čínský prezident varoval Tchaj-wan před separatistickými snahami

-

dnes 06:03 Peking nepřipustí žádné separatistické tendence,...

Severokorejský diktátor Kim Čong-un chce obnovit gigantickou spartakiádu

-

dnes 05:26 Severní Korea zřejmě letos obnoví hromadná...

Bratr střelce, který zabil ve škole 17 lidí, byl zadržen

-

dnes 04:51 Bratr Nikolase Cruze, který v únoru zastřelil ve škole...

Jako duchové. Společnost, jež pomáhala Trumpovi, údajně působila i během kampaně v Česku

-

včera 23:32 Britská společnost Cambridge Analytica, která se...

EU musí na otravu Skripala zareagovat rázně, shodli se Merkelová a Morawiecki

-

včera 21:07 aktualizováno Reakce Evropské unie na ruský útok na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby