Bydlení

Houpací křesla se jen tak neokoukají

obrazek

Houpací křesla se těší vytrvalé oblibě. Poskytují pohodlí a možnost relaxace. Svým houpavým pohybem mohou povzbuzovat i zklidňovat. Jsou ideálním doplňkem interiéru i exteriéru.

FOTO: Ikea

7.6.2013 09:04 Houpací křesla se těší oblibě lidí doslova všech věkových kategorií už po několik století. Ačkoli si nemůžeme být stoprocentně jistí, odborníci se domnívají, že kolébkou houpacích křesel je pravděpodobně Anglie 18. století.

Zemí, kde lidé propadli houpacím křeslům doslova masově, je ale podle některých názorů USA. Právě tam naleznete i zcela seriózní kutilské kurzy na výrobu vlastního houpacího křesla.

Využití v medicíně

Houpání v křesle mívá někdy nálepku nedůstojné činnosti, pochopitelné možná tak u dětí. Jako každý předsudek je ovšem i tento zcestný. V některých zemích je možné objevit geriatrické kliniky bohatě vybavené právě houpacími křesly. Ne náhodou. Staří lidé trpící například Alzheimerovou chorobou, ale i jinými druhy postižení, oceňují na jedné straně uklidňující, ale zároveň i mentálně povzbuzující účinky pravidelného houpavého pohybu.

Stejně tak lze po světě najít dostatek porodnic vybavených stejným kusem nábytku. Nastávající maminky houpání uklidňuje při blížícím se porodu. Po narození pak miminka snadno utiší opět díky pravidelnému pohupování v křesle, neboť novorozenci si pamatují tyto pohyby z maminčina bříška.

Tradiční vzhled má dřevěné houpací křeslo Hübsch v bílé barvě s pohodlným širokým sedákem. Je vhodné pro zahradní kryté plochy a interiéry.

FOTO: Bella Rose

Stavba křesel

Zatímco první historická křesla vznikala tím, že se k běžné židli prostě připevnily tzv. houpáky, moderní křesla už vznikají jako celek. Tomu odpovídá jejich konstrukce, zpevnění na potřebných místech a v neposlední řadě třeba i jejich vyvážení.

Houpací křeslo Acapulco firmy Innit je určeno pro využití na zahradě. Má ocelovou kostru a vinylový výplet. Všechny materiály jsou odzkoušeny jako pro velmi vysoké i velmi nízké teploty.

FOTO: Innit

Na trhu jsou houpací křesla čistě interiérová, i zahradní. Užití je podmíněno jejich materiálem. Tradičně se vyrábějí ze dřeva a proutí, eventuálně z ratanu, nověji z kovů a plastů. Zatímco některá křesla se svým vzhledem hrdě hlásí k tradici, jiným designéři vymysleli nejroztodivnější tvary.

Moderní design pro klasický nábytek. Návrhář Seden Craig se při tvorbě skeletového houpacího křesla inspiroval stavbou a vzhledem lištového nábytku a topografickými modely využívajícími jednu vrstvu materiálu pro každou vrstevnici.

FOTO: Seden Craig

Co mít na paměti při výběru houpacího křesla:

Křeslo PS Gullholmen upoutá nejen netradičním tvarem, ale i netradičním materiálem. Je vypleteno banánovými vlákny. Je vhodné do interiéru, ale nikoli do blízkosti topidel. Pokud se materiál přesuší, může se křeslo poškodit.

FOTO: Ikea

Ke křeslům se prodává spousta doplňků. Mezi nejužitečnější patří podnožky a polštářky. Právě až díky nim se člověk v některých křeslech pořádně uvelebí.

 Pohoupe i uplete

O tom, že pro designéry není houpací křeslo stále ještě uzavřenou kapitolou, svědčí projekt studentů Univerzity umění a designu ve švýcarském Lausanne (ECAL) Damiena Ludiho a Colina Peillexe. Jejich křeslo využívá houpavý pohyb k práci. Svému uživateli, zatímco ten odpočívá, plete na zimu pěknou, teplou čapku. Jediné, co si člověk musí udělat už sám, je ukončit ji a sešít vrchní stranu.

Zdroj: écal - Křeslo, které pohoupe a zároveň uplete čapku

nes, Novinky

nahoru

Bydlení:

Postel monitorující spánek dokáže pomoci i s chrápáním

-

včera 12:27 Video: Zdravý spánek je pro život velmi důležitý....

U ledovcového jezera vyrostl idylický bungalov ze dřeva a kamene

-

včera 08:22 Obrazem: V krásné oblasti u ledovcového jezera...

Největší budova Austrálie bude mít zelenou páteř

-

včera 06:35 Video: V samém srdci Melbourne vyroste stavba s...

Jak si moderátorka a bylinkářka Simona Berková splnila sen o bydlení

-

20.8. 12:17 Obrazem: Televizní moderátorka, vášnivá bylinkářka a...

Koupelnovému nábytku vedle klasiky stále častěji vládne i pestrost

-

20.8. 08:47 Obrazem: Koupelna není jen obyčejné místo, které...

V mezonetovém bytě v centru Prahy zůstal zachován genius loci

-

20.8. 06:40 Video: Respektovat vzhled domu a zachovat jeho...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů