Zahraniční

Válka vyhnala pět miliónů Syřanů z domovů

obrazek

Syrští uprchlíci v jordánském táboře Satri

FOTO: Muhammad Hamed, Reuters

5.4.2013 14:00 Občanská válka v Sýrii vyhnala podle OSN z domovů skoro pětinu z 22 miliónů Syřanů. Uvedla to agentura AFP, podle níž OSN vydá během několika dní zprávu o situaci syrských uprchlíků. V cizině je 1,2 miliónu Syřanů a v Sýrii se mimo domovy pohybují přes čtyři milióny lidí.

Ne všichni prchají přímo před boji. Mezi běženci začíná přibývat těch, kteří nemohou zůstat ve svých bydlištích kvůli zničené infrastruktuře a nefungujícím institucím.

"Za těmi útěky není jenom násilí. Rodiny pozbývají prostředky uživit se. Služby nefungují, děti nechodí do škol, jsou problémy s dodávkami vody, neexistuje zdravotní péče," řekla Kelly Clementsová z amerického ministerstva zahraničí.

Na mnoha místech zůstali jenom ti, kteří nedokázali nebo nemohli uprchnout. Mnozí lidé už změnili místo pobytu několikrát, protože je vždy zastihly nové boje.

Šest tisíc mrtvých v březnu

Nancy Lindborgová z americké Agentury pro mezinárodní rozvoj řekla, že vůbec nejsložitější pro ty, kdo chtějí pomoci, je nepředvídatelnost bezpečnostní situace v Sýrii.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ještě nedávno hovořil o 2,5 miliónu Syřanů, kteří jsou na útěku v Sýrii. Reem Alsalemová z tohoto úřadu ale nyní tvrdí, že tento údaj už neplatí a že se situace velmi rychle mění. Boje jsou stále intenzivnější, v březnu si vyžádaly zatím nejvíce mrtvých - 6000. [celá zpráva]

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Vyšetřovatelé FBI vyslechli předního právníka Bílého domu

-

včera 22:31 Přední právník Bílého domu Donald McGahn se dobrovolně...

Americká armáda zůstane v Iráku tak dlouho, jak bude nutné

-

včera 18:02 Americká armáda zůstane v Iráku tak dlouho, jak bude...

Afghánský prezident vyhlásil tříměsíční příměří s Tálibánem

-

včera 17:15 aktualizováno Afghánský prezident Ašraf Ghaní v...

Itálie a Malta se hádají, kdo má přijmout loď plnou migrantů

-

včera 16:37 Itálie a Malta v neděli vyostřily spor o to, která z...

Deset tisíc lidí čeká na záchranu kvůli záplavám v jižní Indii

-

včera 16:10 Video: Záchranáři v jihoindickém státě Kérala se dál...

Zástupce ředitele klíčové ruské kosmické společnosti RKK Eněrgija obvinili z podvodu

-

včera 15:47 Ruská raketová korporace RKK Eněrgija, která patří ke...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů