Zahraniční

Máme povolení k jadernému útoku na USA, tvrdí armáda KLDR

obrazek

Vůdce KLDR Kim Čong-un obklopen vojáky.

ČTK/AP

3.4.2013 22:15 (aktualizováno: 3.4.2013 23:24) Severokorejská armáda oznámila, že dostala "zelenou" k případnému jadernému útoku proti Spojeným státům. Informovaly o tom ve středu večer agentury AFP a Reuters. KLDR tak dál stupňuje napětí na Korejském poloostrově.

Washington byl oficiálně informován, že eskalující americká nepřátelská politika a "lehkovážné" hrozby budou odraženy prostředky "menšího, lehčího a diverzifikovaného jaderného úderu", cituje severokorejská agentura KSNA z prohlášení generálního štábu severokorejské armády. "Nemilosrdná operace" severokorejských sil "byla definitivně zvážena a schválena", uvádí se v komuniké.

Napětí v oblasti je nejvyšší od roku 2010, kdy KLDR ostřelovala jeden jihokorejský ostrov, na němž zabila čtyři osoby.

Pchjongjang po březnové jaderné zkoušce už pohrozil totální válkou i jaderným a raketovým útokem. Vypověděl také všechny dohody o neútočení se svým jižním sousedem, odvolal i příměří z roku 1953.

Jsme připraveni se bránit, zní z USA

Americký ministr zahraničí John Kerry v úterý prohlásil, že Spojené státy neakceptují severokorejskou válečnou rétoriku a jsou připraveny bránit sebe i Jižní Koreu před případnou agresí Pchjongjangu.

Tento týden USA krátce vyslaly k jihozápadnímu pobřeží Korejského poloostrova dva torpédoborce. Ve středu Washington oznámil, že brzy vyšle protiraketový systém na ostrov Guam, aby ho bránil před Severní Koreou.

OSN i USA samostatně proti KLDR zpřísnily po atomovém testu ekonomické sankce. Američané s Jihokorejci vedou společná dvouměsíční vojenská cvičení a poslali demonstrativně na poloostrov svoje "neviditelné" bombardéry a stíhačky.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Boje mezi Iráčany a Kurdy pokračují

-

dnes 20:52 Irácká armáda a šíitské milice se v pátek střetly s...

Kurdské milice předaly správu nad osvobozenou Rakkou místní radě

-

dnes 19:46 Američany podporované kurdsko-arabské Syrské...

Česko v otázce kvót ještě nemá vyhráno

-

dnes 19:17 Česku a jeho spojencům se podařilo získat důležitý...

Divoká prasata řádila v německé bance i optice, čtyři zranění

-

dnes 19:08 Čtyři lidi zranila v pátek divoká prasata, která se...

Stížnost kvůli případu Čecha zabitého v Británii dorazila k evropskému soudu

-

dnes 18:07 Evropský soud pro lidská práva dostal žádost o...

Mor se nedaří zastavit. WHO vyslala na Madagaskar své zdravotnické týmy

-

dnes 17:00 Epidemii smrtícího plicního a dýmějového moru na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby