Žena

Jak zvládat pocení při stresových situacích

obrazek

Stres je vždy provázen řadou fyzických reakcí.

Profimedia.cz

21.3.2013 10:01 Stres je vždy provázen řadou fyzických reakcí, například pocení se stává strašákem ještě dříve, než se objeví. Ostatně všichni jsme to zažili, stačí nějaká důležitá osobní nebo pracovní událost, rande, prezentace, pracovní schůzka – a v tu nejnevhodnější chvíli se začneme potit. A to jsme chtěli udělat ten nejlepší dojem.

„Ve stresu naše srdce začne tlouci rychleji, zvýší se přísun krve do svalů a my se začneme potit. Z vědeckého hlediska se toto pocení od pocení způsobeného teplem či při fyzické námaze liší. K pocení z tepla dochází ve chvílích, kdy se zvýší tělesná teplota, pocení tak pomáhá ochlazovat tělo," vysvětluje doktor Thomas Schmidt-Rose ze společnosti Beiersdorf.

"Naproti tomu pocení, k němuž dochází při stresu, se spouští v okamžiku, kdy se do krve začne uvolňovat stresový hormon – adrenalin. Současně se aktivují potní žlázy v podpaží a začneme se potit,“ pokračuje odborník.

"Někdy se potíme dokonce tak, že je to vidět na oblečení. Pot sám o sobě nezapáchá, přesto se zejména v emocionálně náročné situaci potýkáme s velmi silným zápachem. K němu dochází při rozkladu potu za přítomnosti bakterií, které se běžně vyskytují na povrchu kůže. A právě to bývá velmi nepříjemné,“ dodává doktor Schmidt-Rose.

V jakých oblastech se potíme při stresu a při nadměrném horku.

FOTO: Nivea

Jediným řešením je najít ochranu, která by pocení zmírnila, zabránila vzniku tělesného zápachu a vám umožnila obstát i v těch nejnáročnějších situacích. Ideální bývají antiperspiranty a deodoranty, ne všechny však dokonale ochrání proti pocení vyvolanému vypjatými situacemi.

Antiperspiranty omezují nejen vznik nepříjemného zápachu, ale přímo snižují tvorbu potu a množení bakterií, které pot rozkládají. Oproti tomu deodoranty jen omezují vznik nepříjemného zápachu, působí krátkodobě a musí se používat několikrát denně.

Jak zmírnit pocení

Pocení je přirozený tělesný proces, úplně mu zamezit nemůžeme. Co však můžeme ovlivnit, jsou nepříjemné pocity a zejména zápach, který v souvislosti s pocením vzniká. Základem je pravidelná každodenní hygiena a nošení čistého oblečení. I textil totiž absorbuje tělesný pach.

Samozřejmostí by mělo být používání deodorantů, antiperspirantů a antibakteriálních mýdel. Samotné použití těchto přípravků ale osobní hygienu nenahradí. Důležitá je i správná životospráva. Odborníci doporučují dostatek tekutin, omezit alkohol, méně solit, vyhýbat se ostrým a kořeněným pokrmům.

Proti pocení můžete využít i přírodní prostředky, osvědčené jsou různé bylinné čaje. Vyzkoušejte například šalvějový čaj. Na jeden šálek vody použijte jednu čajovou lžičku šalvějových listů, nechte louhovat jednu až tři minuty. Pijte jeden šálek třikrát denně po dobu max. jednoho měsíce.

Nadměrné pocení konzultujte s lékařem, někdy může být spojeno s vážným onemocněním – například cukrovkou, neurologickým onemocněním, nádory, onemocněním štítné žlázy atd.

1. Tuhý antiperspirant Nivea Stress Protect - obsahuje unikátní formuli, kterou tvoří dvě velmi účinné antiperspirační složky – Zinc komplex a antibakteriální Stress Protect, které neutralizují nepříjemný zápach způsobený stresovými hormony a spolehlivě vás ochrání proti pocení po celých 48 hodin. 2. Eucerin Intenzivní antiperspirant sprej proti nadměrnému pocení - 72 h účinnost. Klinicky potvrzená 91% redukce pocení. Prokázaná velmi dobrá kožní snášenlivost. Bez alkoholu. 3. Bioderma Sensibio Déo roll-on - Reguluje a snižuje nadměrné pocení a umožňuje přitom přirozené dýchání pokožky. Zanechává příjemný pocit po celých 24 hodin. Okamžitě zklidňuje a snižuje podráždění pokožky, a to i po epilaci nebo holení. 4. Adidas Action 3 Mineral Protect - Unikátní složení antiperspiračních a absorpčních složek zamezujících pocení po více než 24 hodin. Obsahuje křemen a montmorillonit, extrémně čistý a přírodní minerál, který efektivně pohlcuje vlhkost a má vysokou přírodní absorpční sílu. 5. Vichy Homme deodorant pro extrémní kontrolu - 72h účinnost proti pocení. Na pokožce zanechává příjemný pocit bez lepivého efektu. 6. Antiperspirant Nivea Stress Protect pro muže - minimalizuje pocení i při silném emocionálním stresu až o 85 % a významně omezuje vznik tělesného zápachu.

FOTO: Archív firem

das, Novinky

nahoru

Žena:

Pětiminutový zákrok dokáže vyléčit zvětšenou prostatu i bez operace

-

dnes 12:08 Nezhoubné zvětšení neboli také zbytnění prostaty je...

Inspirujte se nenucenou elegancí modelky Rosie Huntington-Whiteleyové

-

dnes 11:05 Obrazem: Anglická modelka Rosie Huntington-Whiteleyová...

Kontrola partnerova telefonu: Zásah do soukromí, nebo standard

-

dnes 08:42 Důvěra je tak křehká věc, že i když se snažíme věřit,...

Potraviny plodnosti aneb Co jíst, když chcete otěhotnět

-

dnes 08:12 Obrazem: Většině žen, které se rozhodnou otěhotnět,...

Zase do školy. Nepodceňte výběr aktovky či batohu

-

dnes 07:01 Začátek školního roku se blíží rychleji, než by se...

Zmrzlinářka Ivana Jablonovská: Zmrzlina je zdravá. Dělám ji totiž jen ze zdravých věcí

-

včera 12:05 Obrazem: „Dáte si makovou s farmářským sýrem? Nebo Já...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů