Cestování

Mezi pražskými skalami vede naučná stezka až k filmovému jezírku

obrazek

Vápencové skály

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

20.3.2013 08:25 Krásy přírody nedaleko rušného centra nabízejí v Praze svým návštěvníkům přírodní parky, které jsou vyhlášeny národní přírodní památkou. Jedním takovým místem je třeba přírodní park Prokopské a Dalejské údolí na jihozápadě Prahy.

Svou cestu pražskou přírodou můžete začít v Řeporyjích nebo Hlubočepích. Zjednodušeně řečeno se pak stačí držet železniční tratě, která údolím prochází. Naučná stezka začíná první zastávkou na Řeporyjském náměstí a pokračuje dalšími 15 zastávkami. Délka je asi sedm kilometrů.

Oblast Prokopského a Dalejského údolí je doslova protkána okouzlujícími přírodními úkazy a památkami, jako jsou Požáry, Dalejský profil, U Nového mlýna nebo Opatřilka - Červený lom. Ochrana těchto míst většinou souvisí s geologickým bohatstvím a nalezenými zkamenělinami. První zmínky o Červeném lomu bohatém na vápenec jsou datovány od roku 1820.

Naučná stezka vznikla v roce 2011.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Nad údolím se nachází Butovické hradiště, kde bylo zaznamenáno osídlení již v dobách pravěku. O nárůstu počtu obyvatel lze v této oblasti hovořit až od 9. století. Mezi skalami tady žijí někteří lidé dodnes. Zastavuje tam také vlak ve stanici Praha – Holyně.

Nová naučná stezka v roce 2011 nahradila starou verzi stezky Řeporyje – Hlubočepy. Stezku vytvořila Základní organizace Českého svazu ochránců přírody s podporou pražského magistrátu.

Někde slouží k odpočinku lavičky, tady lehátko ze dřeva.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Na šestnácti naučných tabulích se turisté dozvědí vše o Dalejském a Prokopském údolí. Zejména se tu píše o vzniku, geologii, nálezech zkamenělin, ale také o historii obce Holyně, trestaneckém táboře nebo o zdejší skalní jeskyni. Tu můžete spatřit, když dorazíte až do míst, kde kdysi bývalo koupaliště a nyní je tam dětské hřiště a tábořiště. O kus dál, na konci stezky, lze projít skálou, kde při troše štěstí lze potkat netopýry.

V chladném počasí je možné se ohřát u táboráku.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

V samém závěru naučné cesty je jezero, které najdete asi 50 metrů od hlavní trasy. Vzniklo na počátku 20. století ve vytěženém lomu. Zajímavostí je, že si zahrálo v několika filmech. Jedním z nich byly v roce 1999 Pelíšky.

Zatopený lom v Hlubočepích přilákal i některé filmaře.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Celou trasu mohou pokazit, kromě špatného počasí, snad jen zříceniny domů na začátku i na konci stezky. Když vyrazíte od Řeporyjí, po chvíli narazíte na zbytky mlýnu U Trunečka a o kousek dál, hlavně když půjdete po silnici, na trosky průmyslových domů, které obývají bezdomovci.

Parcely, na kterých se budovy nacházejí, mají několik vlastníků, kteří stavení nechávají chátrat. Pokud se ale budete striktně držet vyznačené trasy, projdete několik desítek metrů nad nimi a ušetříte si tak pohled, který by váš dobrý dojem z vycházky mohl trochu znepříjemnit.

Ondřej Kořínek, Novinky

nahoru

Cestování:

Tipy na víkend: Zacvičte si jógu, ochutnejte zvěřinové speciality

-

dnes 11:42 Třetí červnový víkend nabídne celou řadu...

Pavilón skla v Klatovech je už světovou jedničkou

-

dnes 09:39 Největší sbírkou luxusního skla Lötz na světě se může...

Do Izraele za pětinu. British Airways ruší omylem podceněné letenky

-

včera 17:59 Britská letecká společnost British Airways zrušila...

Trojnožka i sloní zadek. Nová pražská rozhledna Doubravka upoutá už svým tvarem

-

včera 16:55 Video: Unikátní kombinace rozhledny a uměleckého díla...

Nejstarší česká čistírna odpadních vod z ptačího pohledu

-

včera 16:04 Video: Původně hrozilo její zboření, ale nenašly se...

Na bývalém iráckém bojišti vzniká přírodní rezervace

-

včera 14:25 Video: Jeden z kuvajtských investorů začal na bývalém...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů