Cestování

Mezi pražskými skalami vede naučná stezka až k filmovému jezírku

obrazek

Vápencové skály

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

20.3.2013 08:25 Krásy přírody nedaleko rušného centra nabízejí v Praze svým návštěvníkům přírodní parky, které jsou vyhlášeny národní přírodní památkou. Jedním takovým místem je třeba přírodní park Prokopské a Dalejské údolí na jihozápadě Prahy.

Svou cestu pražskou přírodou můžete začít v Řeporyjích nebo Hlubočepích. Zjednodušeně řečeno se pak stačí držet železniční tratě, která údolím prochází. Naučná stezka začíná první zastávkou na Řeporyjském náměstí a pokračuje dalšími 15 zastávkami. Délka je asi sedm kilometrů.

Oblast Prokopského a Dalejského údolí je doslova protkána okouzlujícími přírodními úkazy a památkami, jako jsou Požáry, Dalejský profil, U Nového mlýna nebo Opatřilka - Červený lom. Ochrana těchto míst většinou souvisí s geologickým bohatstvím a nalezenými zkamenělinami. První zmínky o Červeném lomu bohatém na vápenec jsou datovány od roku 1820.

Naučná stezka vznikla v roce 2011.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Nad údolím se nachází Butovické hradiště, kde bylo zaznamenáno osídlení již v dobách pravěku. O nárůstu počtu obyvatel lze v této oblasti hovořit až od 9. století. Mezi skalami tady žijí někteří lidé dodnes. Zastavuje tam také vlak ve stanici Praha – Holyně.

Nová naučná stezka v roce 2011 nahradila starou verzi stezky Řeporyje – Hlubočepy. Stezku vytvořila Základní organizace Českého svazu ochránců přírody s podporou pražského magistrátu.

Někde slouží k odpočinku lavičky, tady lehátko ze dřeva.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Na šestnácti naučných tabulích se turisté dozvědí vše o Dalejském a Prokopském údolí. Zejména se tu píše o vzniku, geologii, nálezech zkamenělin, ale také o historii obce Holyně, trestaneckém táboře nebo o zdejší skalní jeskyni. Tu můžete spatřit, když dorazíte až do míst, kde kdysi bývalo koupaliště a nyní je tam dětské hřiště a tábořiště. O kus dál, na konci stezky, lze projít skálou, kde při troše štěstí lze potkat netopýry.

V chladném počasí je možné se ohřát u táboráku.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

V samém závěru naučné cesty je jezero, které najdete asi 50 metrů od hlavní trasy. Vzniklo na počátku 20. století ve vytěženém lomu. Zajímavostí je, že si zahrálo v několika filmech. Jedním z nich byly v roce 1999 Pelíšky.

Zatopený lom v Hlubočepích přilákal i některé filmaře.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

Celou trasu mohou pokazit, kromě špatného počasí, snad jen zříceniny domů na začátku i na konci stezky. Když vyrazíte od Řeporyjí, po chvíli narazíte na zbytky mlýnu U Trunečka a o kousek dál, hlavně když půjdete po silnici, na trosky průmyslových domů, které obývají bezdomovci.

Parcely, na kterých se budovy nacházejí, mají několik vlastníků, kteří stavení nechávají chátrat. Pokud se ale budete striktně držet vyznačené trasy, projdete několik desítek metrů nad nimi a ušetříte si tak pohled, který by váš dobrý dojem z vycházky mohl trochu znepříjemnit.

Ondřej Kořínek, Novinky

nahoru

Cestování:

Cestou císařovny Elišky za karlštejnským pokladem

-

dnes 12:00 Obrazem: Karlštejn byl od počátku velkolepou...

Tipy na víkend: Ochutnejte hmyzí speciality, světovou kuchyni nebo víno

-

dnes 10:05 Podzim je už bez diskuzí tady. A k němu patří především...

Žižkův hrad Kalich, peleš lotrovská, se po staletích probouzí k životu

-

včera 23:04 Vysoko nad obcí Třebušín se tyčí skalnatý kopec, kde...

Ohře láká obojživelníky aneb Na kole i na lodi ve společnosti čtvrté nejdelší české řeky

-

včera 20:26 Ohře (také Ohara, Oharka, německy Eger) - pramení pod...

Seznamte se s madame Liberté: Největší newyorská hvězda je čistokrevná Francouzka

-

včera 17:00 Jsou místa, která nesmíte vynechat, zvlášť pokud jste...

V Austrálii vyrostl hotel postavený z písku. Otevřený je ale dočasně

-

včera 14:20 Ve Švédsku mají hotel, který je kompletně z ledu, v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby