Ekonomika

Zpackaný záchranný plán, píší o pomoci Kypru Financial Times

obrazek

Skupina kyperských demonstrantů vyjadřuje svůj nesouhlas s podmínkami mezinárodní pomoci.

FOTO: Yorgos Karahalis, Reuters

18.3.2013 12:55 S negativními ohlasy se setkává dohoda eurozóny, která poskytne Kypru deset miliard eur výměnou za jednorázové zdanění malých i velkých střadatelů. List Financial Times (FT) napsal, že „Evropa zpackala další záchranný plán“, portál Eurointelligence tvrdí, že rozhodnutí vrátilo do Evropské unie nejistotu.

Sotva eurozóna začala směřovat správným směrem ve svém boji se stále se vyvíjející dluhovou krizí, vrátila se ke své staré neřesti. „Když se její člen začal topit, nehodila mu záchranný pás, ale dala mu na krk mlýnský kámen,“ napsal list v redakčním komentáři. Listu vadí, že plán neprovází restrukturalizace kyperských bank a že přináší politická rizika.

FT uvedly, že rozhodnutí porušilo ducha pojištění vkladů, podle něhož jsou vklady v unijních bankách bezpečné do úrovně 100 000 eur. Kritizují fakt, že plán nepočítá s „bezprostřední restrukturalizací bank“.

Chudí platí za bohaté

Podle britského listu by pojištěné vklady mohly být dostatečně chráněny větší daní na vklady nad 100 000 eur. „Toto je vědomé rozhodnutí, jak přimět chudé lidi, aby platili za bohaté,“ tvrdí FT.

Podobně Eurointelligence píše, že když byli kyperští představitelé při bruselských jednáních proti tomu, aby nebyly zdaněny vklady do 100 000 eur, tak se „zřejmě obávali svých zákazníků peroucích špinavé peníze“.

Podle FT je největší riziko plánu pro Kypr politické. „Předpis univerzálního utahování opasků kombinovaný s přístupem v rukavičkách k velkým investorům do bank je pro evropské voliče stále toxičtější. Lídři právě přilili oleje do ohně,“ uzavřely FT.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Část Čechů bohatne, luxus jede

-

včera 19:25 Ačkoliv je každý desátý Čech podle statistiků v...

ČEZ podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv

-

včera 18:13 aktualizováno Energetická skupina ČEZ v pátek...

Developer dostal pokutu 300 tisíc za poškození přírody v Krkonoších

-

včera 15:27 Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila...

Prodej ČEZ v Bulharsku stál hlavu tamní ministryni energetiky

-

včera 13:57 aktualizováno Bulharská ministryně energetiky...

Čínská vláda převzala kontrolu nad obří pojišťovnou. Šéfa obvinila

-

včera 13:07 Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang...

Pražská šunka míří na evropský seznam specialit. Čekala na to šest let

-

včera 11:46 Pražská šunka bude na seznamu Zaručených tradičních...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby