Ekonomika

Zpackaný záchranný plán, píší o pomoci Kypru Financial Times

obrazek

Skupina kyperských demonstrantů vyjadřuje svůj nesouhlas s podmínkami mezinárodní pomoci.

FOTO: Yorgos Karahalis, Reuters

18.3.2013 12:55 S negativními ohlasy se setkává dohoda eurozóny, která poskytne Kypru deset miliard eur výměnou za jednorázové zdanění malých i velkých střadatelů. List Financial Times (FT) napsal, že „Evropa zpackala další záchranný plán“, portál Eurointelligence tvrdí, že rozhodnutí vrátilo do Evropské unie nejistotu.

Sotva eurozóna začala směřovat správným směrem ve svém boji se stále se vyvíjející dluhovou krizí, vrátila se ke své staré neřesti. „Když se její člen začal topit, nehodila mu záchranný pás, ale dala mu na krk mlýnský kámen,“ napsal list v redakčním komentáři. Listu vadí, že plán neprovází restrukturalizace kyperských bank a že přináší politická rizika.

FT uvedly, že rozhodnutí porušilo ducha pojištění vkladů, podle něhož jsou vklady v unijních bankách bezpečné do úrovně 100 000 eur. Kritizují fakt, že plán nepočítá s „bezprostřední restrukturalizací bank“.

Chudí platí za bohaté

Podle britského listu by pojištěné vklady mohly být dostatečně chráněny větší daní na vklady nad 100 000 eur. „Toto je vědomé rozhodnutí, jak přimět chudé lidi, aby platili za bohaté,“ tvrdí FT.

Podobně Eurointelligence píše, že když byli kyperští představitelé při bruselských jednáních proti tomu, aby nebyly zdaněny vklady do 100 000 eur, tak se „zřejmě obávali svých zákazníků peroucích špinavé peníze“.

Podle FT je největší riziko plánu pro Kypr politické. „Předpis univerzálního utahování opasků kombinovaný s přístupem v rukavičkách k velkým investorům do bank je pro evropské voliče stále toxičtější. Lídři právě přilili oleje do ohně,“ uzavřely FT.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Šéf Českých drah: Novým dopravcům se nebráníme, když je to férové

-

14.7. 19:31 České dráhy (ČD) se nebrání liberalizaci na železnici,...

Elektřina zdraží až o 10 procent

-

14.7. 13:12 Ceny elektřiny pro domácnosti, které poslední čtyři...

Nejdražším městem světa je Curych, Praha je padesátá

-

13.7. 22:40 Nejdražším městem pro život je nyní Curych. Vyplývá to...

Cihelny nestíhají. Wienerberger zastavil objednávky, má vyprodáno

-

13.7. 21:35 Společnost Wienerberger, největší výrobce pálených...

Květinový dům na Václavském náměstí dostal stavební povolení

-

13.7. 16:01 Platné stavební povolení má od pátku developer pro...

Strnadův zbrojařsko-průmyslový holding vydělal skoro tři miliardy

-

13.7. 13:22 Zbrojařsko-průmyslový holding Czechoslovak Group (CSG)...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů