Zahraniční

Íránský phantom pronásledoval americký bezpilotní predator

obrazek

Roj íránských Phantomů

Profimedia.cz

15.3.2013 09:50 Íránská stíhačka F-4 Phantom se v úterý přiblížila k americkému bezpilotnímu letounu MQ-1 Predator, uvedlo ve čtvrtek americké ministerstvo obrany, citované televizí CNN. Zahnat se ho podařilo až po slovním varování, i když predator doprovázely dvě americké stíhačky.

Podle mluvčího Pentagonu George Littlea letěl neozbrojený MQ-1 Predator nad mezinárodními vodami. Jeho misi označil za běžnou pozorovací, ale tajnou. Jedna ze dvou hlídkujících íránských stíhaček F-4 Phantom se k němu přiblížila na vzdálenost 25 kilometrů.

Přestože Predator doprovázely dvě stíhačky, letící také nad mezinárodními vodami, Phantom odletěl až na přímou slovní výzvu. Nemusel být zahnán střelbou.

Little neuvedl, zda Phantom opustil íránský vzdušný prostor.

Oblast Perského zálivu

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Obamova administrativa sdělila CNN, že Spojené státy jsou znepokojeny vzrůstajícím počtem podobných incidentů, bojí se, že takové činy by mohly rozpoutat ozbrojený konflikt, v tajných misích však míní pokračovat.

Dva bitevní Suchoje Su-25 íránských revolučních gard se 1. listopadu 2012 pokusily jiný predator nad mezinárodními vodami neúspěšně sestřelit. Od té doby predatory doprovázejí stíhačky, buď námořní F-18 Hornety z letadlové lodě USS John C. Stennis, nebo F-22 Raptory ze základny ve Spojených arabských emirátech. Podobné doprovody ovšem snižují význam využití bezpilotních letadel. Stíhačky na ně upozorňují a jejich mise nejsou utajené. Navíc doprovody zvyšují náklady.

Bojový letoun F/A-18F Super Hornet startuje z americké letadlové lodi USS Enterprise v Rudém moři.

FOTO: Reuters

Írán opakovaně kritizoval americké aktivity v Perském zálivu a hrozil, že zablokuje Hormuzský průliv, jímž proplouvají tankery.

Na aktuálním incidentu je paradoxní, že proti predatoru musel Írán nasadit obstarožní americkou stíhačku Phantom. Navzdory snahám se mu nedaří modernizovat letectvo. Těžší stroje mu chybějí a jediné, co zvládl, je výroba upravených kopií lehkých amerických Northropů F-5, vyvinutých na konci padesátých let.

aš, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Trump nám nechce dávat ke kontrole svůj mobil, stěžují si bezpečnostní experti

-

dnes 09:07 Americký prezident Donald Trump používá mobilní...

Rodiče polských vozíčkářů už měsíc protestují na chodbách Sejmu. Chtějí vyšší podporu

-

dnes 08:28 V budově polského parlamentu už víc než měsíc trvá...

Arcibiskup kryl zneužívání dětí, rozhodl australský soud

-

dnes 08:06 Arcibiskup z Adelaide Philip Wilson (67) je vinen z...

Australan vytáhl syna z hořícího domu, doběhl pro pomoc a pak se mu zastavilo srdce

-

dnes 07:39 Heroický čin stál život sedmasedmdesátiletého Stevena...

Arabští princové nabízeli Trumpovi volební pomoc

-

dnes 06:05 Donald Trump jr., nejstarší syn amerického prezidenta,...

Polští zloději ukradli díly z mercedesu, který ještě nebyl na trhu

-

dnes 05:23 Polští zloději dokázali ukrást vůz značky Mercedes,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby