Kultura

Biffy Clyro se nepřekonali

obrazek

Biffy Clyro: Opposites

FOTO: Warner Music

5.3.2013 12:28 Kdyby skotská trojice Biffy Clyro nevydala minulé desky Puzzle (2007) a Only Revolutions (2009), byla by aktuální kolekce Opposites jejím tvůrčím vrcholem.

Pod producentským dohledem zkušeného Gggartha Richardsona vznikla nahrávka, která je zvukově dokonalá, instrumentálně i pěvecky neomylná. Je však současně pouze esencí toho dobrého, co předešlá alba nabídla.

Nejsou na ní totiž tak výrazné a tempově či aranžérsky utěšené skladby, které si člověk zapamatuje po prvním poslechu. Kompozice za kompozicí v době přehrávání sice plní představu o stylové lehkosti, jakmile však skončí, spojí se tiše s ostatními a jako jednotlivé položky ztrácejí lesk.

K bodu své umělecké kulminace došli Biffy Clyro na desce Only Revolutions. Byla po všech stránkách dokonalá a nastolila charakteristický zvuk kapely. Při poslechu některých písniček z Opposites (Different People, Black Chandelier nebo Biblical) se lze jen horko těžko zbavit pocitu, že už je trojice v minulosti nahrála.

Jistě, vše lze zdůvodnit myšlenkou, že pokračuje tam, kde přestala. Patřičnější je ale dojem, že Opposites je jakousi dohrávkou minulé kolekce, té, která ji celosvětově zpopularizovala. Na slávu přitom kapela málem doplatila. Bubeník Ben Johnston propadl alkoholu, a nebýt toho, že jej spoluhráči loni přinutili návyku se zbavit, skupina by už asi neexistovala.

A tak její pohádkový příběh, jenž začal ve skotském Kilmarnocku v roce 1995, pokračuje vydáním alba, které bylo sice v původním záměru rozděleno na dvě části na dvou nosičích, z nepochopitelných důvodů je však distribuována i verze singlová (tedy jednoalbová), jež namísto dvaceti písniček nabízí jen čtrnáct. Sílu Biffy Clyro to ovšem nesráží... jenom se vkrádá další zbytečný otazník.

Hodnocení 75 %

Jaroslav Špulák, Právo

nahoru

Kultura:

Pohřeb Arethy Franklin bude na konci srpna

-

dnes 09:34 Pohřeb zpěvačky Arethy Franklin, která podlehla minulý...

Padesát let od 21. srpna 1968 jde do kin Jan Palach

-

dnes 08:33 Video: Přesně půl století od invaze vojsk Varšavské...

Nová DVD: Vadí nevadí, Souboj pohlaví a Fakjů pane učiteli 3

-

dnes 07:11 Hororový příběh má název vcelku nevinné hry Vadí...

Lidé se smějí problémům, které sami mají, řekla k novému představení cirku Akoréacro Claire Aldayaová

-

včera 17:09 Přestavení Dans ton coeur patří k lákadlům letošního...

PolyBand nabídne expresivitu a zvukové stěny

-

včera 16:07 Amsterdamský kytarista Jasper Stadhouders se pohybuje...

Thom Artway: Sziget byl obrovský zážitek

-

včera 15:06 Písničkář Thom Artway vystoupil letos na legendárním...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů