Zahraniční

Fico opět mluví o internátních školách pro romské děti

obrazek

Robert Fico

FOTO: Jan Koller, ČTK

22.2.2013 12:06 Slovenský premiér Robert Fico vidí řešení romského problému ve zřízení internátních škol. „Dětem někdo musí ukázat, že lze žít jinak, co je disciplína a jak se myjí ruce. To můžete udělat pouze tehdy, když použijete extrémní opatření - museli byste tyto děti vzít z toho prostředí a umístit je někam jinam,“ uvedl Fico před studenty.

Předseda vlády zdůraznil, že je potřeba se soustředit na děti, protože na Slovensku existuje jedna generace Romů, která „je těžko použitelná“. „Pokud nepodchytíme malé děti, tak nemáme šanci s romskou problematikou dělat absolutně nic,“ řekl Fico. „Buď řekneme všem, že situace na Slovensku je extrémní a že je třeba přijmout extrémní opatření, nebo budeme dále jen tlachat,” dodal Fico.

Myšlenka internátních škol pro romské děti není nová. Na Slovensku existovalo několik podobných projektů, ale všechny skončily nezdarem. Podobné aktivity se navíc staly terčem organizací zaměřených na dodržování lidských práv, kterým se nelíbilo, že děti jsou vytrhávané ze svých rodin.

S myšlenkou internátních škol pro romské děti nesouhlasí ani vládní zmocněnec pro romské komunity Peter Pollák, který sám vyrůstal v romské osadě. Opoziční strana Svoboda a Solidarita (SaS) označila premiérova slova za populismus. „Premiér by měl znát negativní zahraniční zkušenosti s internáty tohoto typu, než se přihlásí k takovýmto zkompromitovaným řešením,“ uvedla poslankyně SaS Lucia Nicholsonová.

Ivan Vilček (Bratislava), Právo

nahoru

Zahraniční:

Českého řidiče, který s kamiónem spadl z mostu v Janově, propustili z nemocnice

-

dnes 10:42 aktualizováno Zraněný řidič kamiónu pražské dopravní...

Trump se obává výpovědi před vyšetřovatelem Muellerem, raději se jí vyhne

-

dnes 09:41 Prezident Donald Trump se rozhodl zatím nevypovídat...

Rozhodnuto. Zbytek janovského mostu půjde k zemi co nejdřív

-

dnes 09:17 Příkaz ke stržení mostu v Janově, jehož zbytek začal v...

Janovský most zase podivně zní

-

dnes 07:08 Torzo zříceného dálničního mostu v Janově, v jehož...

Nová epidemie eboly v Kongu má už padesát obětí

-

dnes 06:41 Nejnovější epidemie eboly na východě Konga si vyžádala...

V Drážďanech byla znásilněna Češka

-

dnes 06:13 aktualizováno Neznámý útočník znásilnil v Drážďanech...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů