Kultura

Činohra a balet Národního divadla ukončily stávkovou pohotovost

obrazek

Jan Burian

FOTO: Michal Krumphanzl, ČTK

21.2.2013 13:22 Členové činohry a baletu Národního divadla v Praze ukončili po setkání s nově jmenovaným ředitelem Janem Burianem stávkovou pohotovost, oznámil mluvčí činohry Tomáš Staněk.

Burian povede českou první scénu od srpna. Zaměstnanci ND vstoupili do stávkové pohotovosti loni v září po náhlém a kritizovaném odvolání ředitele Ondřeje Černého. Zatímco herci a tanečníci považují návrh transformace Národního divadla za maximálně fundovaný, sólisté opery ND začátkem února podpořili stanovisko svého orchestru proti zvažovanému slučování hudebních těles Národního divadla a bývalé Státní opery Praha. Připojili se k jejich stávkové pohotovosti a návrh transformace ND vypracovaný týmem expertů a schválený ministerstvem kultury nadále společně odmítají.

"Jan Burian se setkal s činoherním souborem. Po zhruba hodinovém jednání herci ukončili stávkovou pohotovost a podpořili tak nastupujícího ředitele," řekl Staněk. Podle něj Burian deklaroval, že ve své práci vyjde ze závěrů expertního týmu ministerstva kultury, které doporučují autonomizaci jednotlivých souborů a revizi právního statutu ND.

Fundovaný návrh

"Návrh transformace považujeme za maximálně fundovaný," komentoval jednání Václav Postránecký. Jiří Štěpnička doufá, že se novému řediteli podaří koncepci realizovat, a uklidní tak situaci v divadle. Podle uměleckého šéfa činohry Michala Dočekala svědčí poslední kroky ministerstva, tedy sestavení expertního týmu a jmenování ředitele, o pozitivní změně jeho přístupu jakožto zřizovatele k Národnímu divadlu.

Soubor baletu se s nastupujícím ředitelem setkal ve středu. "Na základě tohoto setkání věříme, že problémy spojené s fungováním našeho souboru se podaří vyřešit. Balet proto ukončil stávkovou pohotovost," potvrdil jeho umělecký šéf Petr Zuska.

"V civilizované zemi bych po jmenování nastoupil do dvou let. Současná situace ale žádá, abych předčasně opustil své milované divadlo v Plzni a nastoupil do Národního divadla dřív," podotkl Burian, který se funkce ujme už 1. srpna; jmenován byl na šest let.

ČTK

nahoru

Kultura:

Peter Fider z Verony: Vždy jsme skládali popové písničky, jenom to pod nimi tanečně tepalo

-

dnes 07:18 Po šestnácti letech úspěšného působení na domácí...

Opilec poničil v Treťjakovské galerii obraz Ivana Hrozného

-

včera 20:24 Opilý vandal způsobil v pátek značné škody na obraze...

Dave Grohl nemůže poslouchat Nirvanu

-

včera 11:14 Zpěvák a kytarista americké rockové skupiny Foo...

Rychlé šípy jsou hrdinové i v jednadvacátém století

-

včera 07:15 Kult chlapeckého klubu Rychlých šípů zasáhl několik...

Tereza Kerndlová: Sexy fotky jsou dnes v popu běžné

-

25.5. 17:27 Zpěvačka Tereza Kerndlová pracovala na svém novém albu...

Norská zpěvačka Aurora: Díky hudbě mohu obejmout planetu

-

25.5. 16:49 Norská hudebnice Aurora poprvé okouzlila návštěvníky...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby