Zahraniční

Papež se poprvé od rezignace ukázal věřícím, odstupuje pro dobro církve

Papež Benedikt XVI.

ZDROJ: Reuters

13.2.2013 11:12 (aktualizováno: 13.2.2013 14:36) Papež Benedikt XVI. se ve středu poprvé od pondělního překvapivého oznámení své rezignace objevil na veřejnosti. Na generální audienci ve Vatikánu podle agentury AP věřícím řekl, že se úřadu vzdává pro "dobro církve".

Generální audience se ve vatikánské aule Pavla VI. podle agentury AFP účastní asi 3500 lidí. Jde o jedno z posledních setkání veřejnosti s papežem, který svůj odchod oznámil při pondělní schůzce svého poradního sboru (konzistoře). Řekl tehdy, že cítí tíhu stáří a že mu na řádné vykonávání úřadu nezbývají síly. [celá zpráva]

Lidé ve středu před příchodem papeže tleskali a provolávali jeho jméno. Papeže pak v aule přivítali potleskem a tleskat začali znovu při prvních papežových slovech, načež Benedikt musel svou promluvu přerušit.

Četbu z evangelií 85letý pontifik poslouchal pozorně.

Ve středu večer se odcházející hlava katolické církve zúčastní liturgie při příležitosti Popeleční středy, která podle římskokatolického kalendáře zahajuje období půstu. Podle webu české sekce Vatikánského rozhlasu půjde o poslední mši Benedikta XVI. Poslední generální audienci by měl Benedikt XVI. uskutečnit den před rezignací, která je naplánovaná na 28. února.

Konkláve začne v polovině března

Konkláve, které zvolí nového papeže, se sejde v týdnu začínajícím 18. březnem. Zasedne v něm 117 kardinálů mladších 80 let, z toho 61 z Evropy. Papeže bude volit i kardinál Dominik Duka. Devatenáct předpokládaných volitelů papeže pochází z latinské Ameriky, 14 ze Severní Ameriky, po 11 z Afriky a Asie a jeden z Oceánie. Nejvíce zástupců - 28, bude mít Itálie.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Další oběť bojů na Donbasu. Separatisté nasazují nové zbraně včetně Čeburašky

-

dnes 14:35 Jeden ukrajinský voják padl během posledních 24 hodin...

Námořnictvo USA má plán vybudovat tábory pro desetitisíce migrantů, stačí rozkaz

-

dnes 13:41 Americké námořnictvo má plány na vybudování rozsáhlých...

Většina Turků v Německu i Rakousku volila Erdogana

-

dnes 13:29 V Německu v neděli v tureckých prezidentských volbách...

Záchranáři v zatopené jeskyni v Thajsku pátrají po 12 dětských fotbalistech a trenérovi

-

dnes 10:21 Video: Thajští záchranáři se už dva dny snaží najít 12...

Někdejšího šéfa NATO nepustili do USA

-

dnes 10:17 Bývalý šéf diplomacie Evropské unie a někdejší...

Erdoganův hněv: Na 1200 tureckých diplomatů a úředníků žádá o azyl v Německu

-

dnes 08:27 Od zmařeného pokusu o převrat v Turecku v roce 2016...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů