Zahraniční

Papež se poprvé od rezignace ukázal věřícím, odstupuje pro dobro církve

Papež Benedikt XVI.

ZDROJ: Reuters

13.2.2013 11:12 (aktualizováno: 13.2.2013 14:36) Papež Benedikt XVI. se ve středu poprvé od pondělního překvapivého oznámení své rezignace objevil na veřejnosti. Na generální audienci ve Vatikánu podle agentury AP věřícím řekl, že se úřadu vzdává pro "dobro církve".

Generální audience se ve vatikánské aule Pavla VI. podle agentury AFP účastní asi 3500 lidí. Jde o jedno z posledních setkání veřejnosti s papežem, který svůj odchod oznámil při pondělní schůzce svého poradního sboru (konzistoře). Řekl tehdy, že cítí tíhu stáří a že mu na řádné vykonávání úřadu nezbývají síly. [celá zpráva]

Lidé ve středu před příchodem papeže tleskali a provolávali jeho jméno. Papeže pak v aule přivítali potleskem a tleskat začali znovu při prvních papežových slovech, načež Benedikt musel svou promluvu přerušit.

Četbu z evangelií 85letý pontifik poslouchal pozorně.

Ve středu večer se odcházející hlava katolické církve zúčastní liturgie při příležitosti Popeleční středy, která podle římskokatolického kalendáře zahajuje období půstu. Podle webu české sekce Vatikánského rozhlasu půjde o poslední mši Benedikta XVI. Poslední generální audienci by měl Benedikt XVI. uskutečnit den před rezignací, která je naplánovaná na 28. února.

Konkláve začne v polovině března

Konkláve, které zvolí nového papeže, se sejde v týdnu začínajícím 18. březnem. Zasedne v něm 117 kardinálů mladších 80 let, z toho 61 z Evropy. Papeže bude volit i kardinál Dominik Duka. Devatenáct předpokládaných volitelů papeže pochází z latinské Ameriky, 14 ze Severní Ameriky, po 11 z Afriky a Asie a jeden z Oceánie. Nejvíce zástupců - 28, bude mít Itálie.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Rumunská vláda se chce zbavit šéfky protikorupční prokuratury

-

včera 23:20 Rumunský ministr spravedlnosti vyzval k odvolání šéfky...

Poznali se na seznamce pro muslimy, později spolu plánovali atentát ve Velké Británii

-

včera 21:26 Londýnský soud vynesl ve čtvrtek vysoké tresty pro...

V Německu vzplál autobus plný studentů, z jeho patra vyskakovali už za jízdy

-

včera 20:53 Dvoupatrový autobus s 55 lidmi na palubě začal ve...

Ukrajina chce pořádek. Třeba i s radikály

-

včera 20:38 Když šest stovek mužů v šedočerných maskáčích...

Začal „brexodus”? Británii opouští nejvíce občanů EU za poslední desetiletí

-

včera 19:07 Počet lidí z Evropské unie, kteří do loňského září...

Nizozemský parlament uznal masakr Arménů za genocidu

-

včera 19:04 aktualizováno Nizozemský parlament ve čtvrtek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby