Zahraniční

Ve městě Gao v Mali propukly další boje

obrazek

Malijští vojáci u trosek pick-upu používaného ve městě Gao islámskými radikály ze skupiny MUJAO.

Reuters

11.2.2013 08:31 (aktualizováno: 11.2.2013 11:05) V neděli propukly boje ve městě Gao na severovýchodě Mali. Vojáci se střetli s islámskými radikály u policejní stanice, postupně se ale boje rozšířily do dalších oblastí města. Útočníci se pohybovali na motocyklech. V pondělí následovaly razie malijských vojáků v domech.

Armáda přistoupila k prohledávání domů, protože se obává, že islámští bojovníci se mohou ukrývat mezi civilními obyvateli města.

Situace je v oblasti napjatá. V sobotu se ve městě odpálil u kontrolního stanoviště sebevražedný atentátník, což je už druhý případ za poslední čtyři dny.

Podle některých zpráv se islámští bojovníci po stažení do města vrátili, když na dřevěných loďkách překonali řeku Niger a přeskupili se v budově, kterou dříve využívali jako velitelství své náboženské policie.

Mali

FOTO: Novinky.cz s použitím Yahoo Maps, Novinky

Gao je jednou z bašt islámských radikálů. Francouzi město osvobodili po sérii náletů v sobotu 26. ledna bez větších bojů, islámští radikálové ze skupiny Hnutí pro jednotu a džihád v západní Africe MUJAO se z města stáhli, ale působí dál v jeho okolí.

Přihlásili se i k sobotnímu sebevražednému atentátu, po kterém byla ve městě zpřísněna bezpečnostní opatření. V sobotu mluvčí MUJAO pohrozil: „Jsme oddáni tomu podniknout více útoků proti Francii a jejím spojencům."

Podle zpravodaje BBC ve městě Tomase Fessyho narůstají obavy, že vzbouřenci zahájí ve městě partyzánskou válku. Mnozí obyvatelé se ve strachu zabarikádovali doma.

aš, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Extrémní horko zabilo v Karáčí už 65 lidí

-

dnes 14:43 Video: Nejméně 65 mrtvých si vyžádala vlna veder, která...

Ukrajinská armáda přiznala padlé při vpádu na území držené separatisty

-

dnes 14:14 Ukrajinské velení přiznalo, že při útoku na území pod...

V Afghánistánu se bezpečnostní situace nelepší, tvrdí Pentagon

-

dnes 13:58 Optimistická prohlášení o zlepšení bezpečnostní situace...

Izrael jako první nasadil v boji letadla F-35, hned na dvou frontách

-

dnes 12:54 Izraelské letectvo jako první na světě použilo v boji...

Bývalý policista záměrně najel v USA autem do restaurace, zabil dceru a snachu

-

dnes 12:50 Video: Bývalého policistu Rogera Selfa obvinili v...

Slovenští poslanci odmítli předčasné volby

-

dnes 12:28 Slovenský parlament v úterý odmítl návrh na vypsání...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby