Zahraniční

Ve městě Gao v Mali propukly další boje

obrazek

Malijští vojáci u trosek pick-upu používaného ve městě Gao islámskými radikály ze skupiny MUJAO.

Reuters

11.2.2013 08:31 (aktualizováno: 11.2.2013 11:05) V neděli propukly boje ve městě Gao na severovýchodě Mali. Vojáci se střetli s islámskými radikály u policejní stanice, postupně se ale boje rozšířily do dalších oblastí města. Útočníci se pohybovali na motocyklech. V pondělí následovaly razie malijských vojáků v domech.

Armáda přistoupila k prohledávání domů, protože se obává, že islámští bojovníci se mohou ukrývat mezi civilními obyvateli města.

Situace je v oblasti napjatá. V sobotu se ve městě odpálil u kontrolního stanoviště sebevražedný atentátník, což je už druhý případ za poslední čtyři dny.

Podle některých zpráv se islámští bojovníci po stažení do města vrátili, když na dřevěných loďkách překonali řeku Niger a přeskupili se v budově, kterou dříve využívali jako velitelství své náboženské policie.

Mali

FOTO: Novinky.cz s použitím Yahoo Maps, Novinky

Gao je jednou z bašt islámských radikálů. Francouzi město osvobodili po sérii náletů v sobotu 26. ledna bez větších bojů, islámští radikálové ze skupiny Hnutí pro jednotu a džihád v západní Africe MUJAO se z města stáhli, ale působí dál v jeho okolí.

Přihlásili se i k sobotnímu sebevražednému atentátu, po kterém byla ve městě zpřísněna bezpečnostní opatření. V sobotu mluvčí MUJAO pohrozil: „Jsme oddáni tomu podniknout více útoků proti Francii a jejím spojencům."

Podle zpravodaje BBC ve městě Tomase Fessyho narůstají obavy, že vzbouřenci zahájí ve městě partyzánskou válku. Mnozí obyvatelé se ve strachu zabarikádovali doma.

aš, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Rumunská vláda se chce zbavit šéfky protikorupční prokuratury

-

včera 23:20 Rumunský ministr spravedlnosti vyzval k odvolání šéfky...

Poznali se na seznamce pro muslimy, později spolu plánovali atentát ve Velké Británii

-

včera 21:26 Londýnský soud vynesl ve čtvrtek vysoké tresty pro...

V Německu vzplál autobus plný studentů, z jeho patra vyskakovali už za jízdy

-

včera 20:53 Dvoupatrový autobus s 55 lidmi na palubě začal ve...

Ukrajina chce pořádek. Třeba i s radikály

-

včera 20:38 Když šest stovek mužů v šedočerných maskáčích...

Začal „brexodus”? Británii opouští nejvíce občanů EU za poslední desetiletí

-

včera 19:07 Počet lidí z Evropské unie, kteří do loňského září...

Nizozemský parlament uznal masakr Arménů za genocidu

-

včera 19:04 aktualizováno Nizozemský parlament ve čtvrtek...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby