Zahraniční

Britové museli zavřít továrnu na uran pro armádu, korodovala

obrazek

Reuters

24.1.2013 22:03 Britské úřady musely nechat uzavřít zařízení na obohacování uranu pro hlavice armádních nukleárních zbraní a palivo do ponorek na jaderný pohon královského námořnictva. Jak ve čtvrtek informoval server deníku Guardian, „konstrukční ocelové části“ zařízení u Aldermastonu ve střední části Anglie rezivěly.

Koroze byla zjištěna už loni v květnu a odstředivky na obohacování uranu byly odstaveny v listopadu, ale záležitost přiznal Londýn teprve nyní. Regulační úřady se podle britského deníku obávaly, že stavba nesplňuje přísná bezpečnostní nařízení.

Jaderná zařízení musí vydržet i extrémy počasí či zemětřesení a hrozilo, že továrna, označovaná britskou vládou pouze jako zařízení A45, by takové živly neustála bez újmy.

Regulátor nařídil, aby byly problémy odstraněny do konce letošního roku.

Guardian upozornil, že v Aldermastonu se vyrábí uran pro jaderné hlavice i ponorky na nukleární pohon, a to včetně nových ponorek třídy Astute.Vojenské zařízení u vesnice Aldermaston stojí od 50. let minulého století. V komplexu se mimo jiné také vyvíjejí a vyrábějí balistické střely pro ponorky Trident. Také se zde rozebírají vyřazené jaderné zbraně.

Britské ministerstvo obrany má pro případy výpadku výroby uranu záložní plány, podle Guardianu by ale v případě delšího odstavení továrny v Aldermastonu mohlo být nuceno dočasně nakupovat dostatečně obohacený materiál od Američanů.

rei, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Kreml prohlášení Skripalové nevěří, ambasáda žádá o setkání

-

dnes 12:40 Video: Ruské velvyslanectví v Londýně žádá o setkání s...

Let MH17 sestřelil nad Ukrajinou ruský raketový systém, tvrdí vyšetřovatelé

-

dnes 11:23 Video: aktualizováno Raketový systém použitý při...

Němci půlku z vyhoštěných migrantů ani nenajdou

-

dnes 11:18 V prvních třech měsících letošního roku musela být v...

Češi, kteří v Řecku fotili vojenské objekty, nakonec vyvázli s nižší podmínkou

-

dnes 10:14 Odvolací soud snížil dvěma Čechům, kteří byli v roce...

Kantor z britské mešity nabádal ke vpichování jedu do zmrzliny v obchodech

-

dnes 09:10 Před soudem ve Velké Británii tento týden stanul kantor...

Nejméně dva mrtví a 23 zraněných po železničním neštěstí u Turína

-

dnes 06:36 Video: aktualizováno Nejméně dva mrtvé a 23 raněných...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby