Zahraniční

Britové museli zavřít továrnu na uran pro armádu, korodovala

obrazek

Reuters

24.1.2013 22:03 Britské úřady musely nechat uzavřít zařízení na obohacování uranu pro hlavice armádních nukleárních zbraní a palivo do ponorek na jaderný pohon královského námořnictva. Jak ve čtvrtek informoval server deníku Guardian, „konstrukční ocelové části“ zařízení u Aldermastonu ve střední části Anglie rezivěly.

Koroze byla zjištěna už loni v květnu a odstředivky na obohacování uranu byly odstaveny v listopadu, ale záležitost přiznal Londýn teprve nyní. Regulační úřady se podle britského deníku obávaly, že stavba nesplňuje přísná bezpečnostní nařízení.

Jaderná zařízení musí vydržet i extrémy počasí či zemětřesení a hrozilo, že továrna, označovaná britskou vládou pouze jako zařízení A45, by takové živly neustála bez újmy.

Regulátor nařídil, aby byly problémy odstraněny do konce letošního roku.

Guardian upozornil, že v Aldermastonu se vyrábí uran pro jaderné hlavice i ponorky na nukleární pohon, a to včetně nových ponorek třídy Astute.Vojenské zařízení u vesnice Aldermaston stojí od 50. let minulého století. V komplexu se mimo jiné také vyvíjejí a vyrábějí balistické střely pro ponorky Trident. Také se zde rozebírají vyřazené jaderné zbraně.

Britské ministerstvo obrany má pro případy výpadku výroby uranu záložní plány, podle Guardianu by ale v případě delšího odstavení továrny v Aldermastonu mohlo být nuceno dočasně nakupovat dostatečně obohacený materiál od Američanů.

rei, Novinky

nahoru

Zahraniční:

Kurz a Merkelová se chytli kvůli kvótám

-

včera 22:17 Debata v EU ohledně uprchlických kvót zabírá příliš...

Vězněné děti v Kalifornii byly v řetězech několik měsíců

-

včera 21:19 Třináct dětí, které věznili ve svém domě 56letý David...

Rumunský tygr s korupcí ne a ne zatočit, ohrožuje i jeho ekonomický růst

-

včera 19:57 Ekonomický tygr EU - Rumunsko - loni učinilo jen malý...

Na jihu Evropy zabavili sedm metráků kokainu ukrytých uvnitř čerstvých ananasů

-

včera 16:22 Video: Portugalské a španělské policii se ve středu...

USA zůstanou v Sýrii, Islámský stát není poražen, varoval Tillerson

-

včera 16:08 Spojené státy ponechají v Sýrii dva tisíce vojáků,...

Turci vyprostili letoun, který sjel z ranveje a zůstal na srázu nad mořem

-

včera 15:10 Video: Turkům se ve čtvrtek podařilo pomocí dvou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby