Domácí

Zemanovi jde o vlastní prospěch, i kdyby se měl spojit s čertem, míní kardinál Vlk

obrazek

Kardinál Miloslav Vlk

FOTO: Petr Horník, Právo

23.1.2013 11:53 (aktualizováno: 23.1.2013 13:01) Kardinál Miloslav Vlk podpořil v prezidentských volbách Karla Schwarzenberga. Miloš Zeman podle něj usiluje zejména o vlastní prospěch. Kardinál zároveň vyzval voliče, aby přišli k volebním urnám.

„Ve společnosti lidí nenajdeme „andělského“, úplně bezchybného kandidáta. A tak ať uvažujeme, jak chceme, jediným kandidátem pro současnou volbu je pro nás a pro ty, komu leží dobro společnosti na srdci, pan Karel Schwarzenberg,“ prohlásil Vlk.

Na adresu Miloše Zemana nešetřil kritikou. Vadí mu zejména to, že se ucházel u komunistů o podporu. „Jestliže je někdo schopen se ponížit a prosit o volební podporu reprezentanty minulého totalitního systému padesátých i pozdějších let, kteří způsobili tolik zla v naší nedávné minulosti, ukazuje, že mu jde především o dosažení vlastního cíle za jakoukoliv cenu,“ řekl.

Negativní kampaň usnadňuje rozhodování

Ohradil se proti kampani, která se v posledních dnech přiostřuje. Podle něj to ale zjednodušuje rozhodování, neboť kandidát, který se nebojí užít v kampani i negativní zbraně, "ukazuje, že mu jde především o získání vlastního prospěchu za každou cenu, i kdyby se měl spojit s ‚čertem’“.

Kardinál zároveň vyzval voliče, aby přišli k volbám. „Je třeba se nenechat strhnout emocemi, dobře rozvažovat, vzít rozum do hrsti, sebrat odvahu a opravdu jít k volbám. Arogancí poslední fáze kampaně a špinavými metodami polopravd a lží některých jejích aktérů se nenechat odradit,“ napsal.

Duka se nevyjádřil

Arcibiskup Dominik Duka zatím nikoho jmenovitě nepodpořil. Na dotaz Novinek, zda se veřejně přikloní k nějakému kandidátovi, odkázal mluvčí České biskupské konference Aleš Pištora na prohlášení konference z 15. ledna. V něm stojí: „Věříme, že k druhému kolu prezidentských voleb všichni přistoupíme se stejnou vážností a svůj hlas dáme tomu kandidátovi, od kterého očekáváme, že jako státník naplní vědomí odpovědnosti za zemi, dokáže důvěryhodně reprezentovat naši kulturu a opírá se o vnitřní morální kodex.“

Prezident Václav Klaus (vlevo) zavítal na pražské arcibiskupství, aby se setkal se členy biskupské konference.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Ani biskupové neřekli, koho v prezidentské volbě podporují. V prohlášení, které vydali před středečním obědem s prezidentem Václavem Klausem, nicméně naznačili, že je jim zřejmě bližší Schwarzenberg. „Toto setkání spadá do zjitřené doby, neznamená podporu biskupů vyjádřením a postojům prezidenta republiky ve volební prezidentské kampani,“ stojí v prohlášení.

val, Novinky

nahoru

Domácí:

Téměř třetina cest ministra Hermana vedla do Německa

-

včera 20:22 Nejčastějším cílem bývalého ministra kultury Daniela...

Hamáček: Německo neplánuje změny režimu na hranici s ČR

-

včera 19:15 Německo neplánuje kvůli nelegální migraci měnit režim...

Senát schválil novelu, která má urychlit dopravní stavby

-

včera 19:04 Senát ve středu po rozsáhlé debatě schválil poslanecký...

Vytrvalý déšť přidělává práci hasičům

-

včera 16:41 aktualizováno Kvůli vytrvalým dešťům zasahovali zatím...

Podezřelých tendrů ve zdravotnictví bude hodně, naznačuje prověrka ministra

-

včera 16:22 Ministerstvo zdravotnictví obdrželo první informace o...

Parkanová uspěla se stížností na pokutu za zveřejnění protokolů

-

včera 16:14 Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová uspěla s...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů