Kultura

Výstavní tipy: Kupka, Zrzavý i Malich

obrazek

Z pražské výstavy Františka Kupky Cesta k Amorfě

FOTO: Právo-Milan Malíček

8.1.2013 09:13 České výstavní síně nabízejí hned v první části letošního roku několik výstav, které je dobré nepřehlédnout a věnovat jim náležitou pozornost. Nabídka na nejbližší týdny je totiž velmi zajímavá.

V Salmovském paláci na Hradčanech v Praze zaujme zájemce o dějiny moderního malířství výstava Národní galerie nazvaná František Kupka: Cesta k Amorfě. Je o zrodu abstraktního umění a o tom, čím chtěl Kupka překvapit publikum na salónech v Paříži před první světovou válkou. Skvělá akce se zápůjčkami obrazů a akvarelů z Francie a USA potrvá do 3. března.

Pražský hrad ve spolupráci s Galerií Sklenář chystá do hradní Jízdárny reprezentativní bilanci díla žijícího klasika českého umění Karla Malicha v ojedinělé instalaci výtvarníka Federika Díaze. Retrospektiva bude k vidění od 1. února do 8. května.

Galerie hlavního města Prahy nabízí do 3. února v Domě U Kamenného zvonu přehled tvorby výtvarníka a filmaře Jana Švankmajera. Celý gotický palác na Staroměstském náměstí je přímo napěchován surrealistickými objekty a projekcemi, které podle názvu expozice nabízejí Možnosti dialogu mezi filmem a volnou tvorbou.

Arcimboldeskní hlava ze Švankmajerovy výstavy

FOTO: PRÁVO – Peter Kováč

Galerie Rudolfinum připravuje výstavu s názvem Motýlí efekt. Kurátor Petr Vaňous nabídne od 18. ledna do 10. března svůj pohled na současný obraz a jeho „dekonstrukci“ v českém malířství. Pražský DOX – Centrum současného umění slibuje v termínu od 22. února do 6. května pohled do ateliéru světově proslulého umělce vizuálních projekcí Krzysztofa Wodiczka. Mimo jiné uvidíme videa romských dětí ze Šluknovského výběžku, která budou promítána na sochy českých historických postav zapůjčených z pražského Národního muzea.

Do Brna stojí za to vyrazit do Moravské galerie na reprízu současné plzeňské výstavy Rytmy + pohyb + světlo o impulzech futurismu v českém umění. Zajímavě připravená výstava o české a moravské avantgardě – výtvarné i filmové – zaplní celý Místodržitelský palác od 15. února do 19. května. Ostravská galerie výtvarného umění do 10. března vystavuje 250 obrazů a kreseb Jana Zrzavého – jde o pokus nově pohlédnout na odkaz zakladatele českého moderního umění.

Lahůdku chystá Západočeská galerie v Plzni. Pod názvem Palmy na Vltavě bude vůbec poprvé zmapován vliv primitivních kultur Ameriky, Afriky a Oceánie na české výtvarné umění v letech 1850 až 1950. Není bez zajímavosti, že to byl právě představitel avantgardy Josef Čapek, který sepsal obsáhlou knihu Umění přírodních národů. Nevšední podívaná, která zaujme i exponáty ze sbírek Vojty Náprstka a Emila Holuba, bude v plzeňských Masných krámech k vidění od 30. ledna do 28. dubna.

Galerie výtvarného umění v Chebu od 10. ledna do 31. března nabídne retrospektivu opomíjené osobnosti české malby, zakládajícího člena skupiny Sedm v říjnu Václava Hejny. Výstava je uspořádána ve spolupráci s Muzeem moderního umění – Nadací Wörlen v bavorském Pasově.

Peter Kováč, Právo

nahoru

Kultura:

Španělský herec je vyšetřován kvůli podpoře žen znevažujících církev

-

dnes 10:21 Španělský herec Guillermo ,Willy' Toledo je ve...

Noční pták: Je otázka, zda pomůže vymazání paměti

-

dnes 08:39 Stoupající popularitu psychothrillerů podporuje i...

Nová alba: Katapult, Harlej a Five Finger Death Punch

-

dnes 07:00 Tři výrazné rockové kapely se hlásí se svými novými...

Zemřel významný americký spisovatel Philip Roth

-

dnes 05:41 aktualizováno Ve věku 85 let zemřel jeden z...

Rychlé šípy opěvují své osmdesátiny výstavou

-

včera 17:12 Pražská Galerie Lucerna hostí do 28. června výstavu...

Skupina Trojky: Vedle nás jezdily tanky

-

včera 15:26 Její první písnička je o životě na Instagramu, druhá...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby