Domácí

ČR má dostatek vakcíny proti pravým neštovicím

20.2.2003 18:06 V České republice je dostatek očkovací látky proti viru varioly, tedy pravým neštovicím, který by mohli zneužít teroristé k útoku na civilní obyvatelstvo.

Novinářům to ve čtvrtek řekl docent Dimitrij Slonim, bývalý vedoucí Virologického odboru Ústavu sér a očkovacích látek a autor očkovací látky proti pravým neštovicím. Právě jeho vakcína patřila a dodnes patří mezi čtyři nejvýznamnější vakcíny proti pravým neštovicím.

Vir v Moskvě a Atlantě

"Očkovat proti variole se přestalo v roce 1980. Mladá generace je tedy ohrožena nejvíc, protože nemá protilátky. Starší ročníky imunitu mají, ale nespolehlivou," uvedl Slonim. Dodal, že virus varioly se dnes uchovává oficiálně pouze v Moskvě a v americké Atlantě. "Neoficiálně ho ale mohou mít i některé jiné státy, které ho nezničily," řekl Slonim. Dodal, že z krychlového centimetru látky je možné infikovat až sto tisíc lidí.

Profesorka Blanka Říhová, ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd, se ale domnívá, že teroristé by nepoužili žádnou známou látku. "Nasadili by něco úplně nového, na co není obrana," soudí Říhová. Přesto dodala, že ze známých toxinů by mohli použít zejména ricin a botulotoxin.

Proti ricinu není vakcína a gram látky může zabít až dvacet tisíc lidí. Botulotoxin se také nazývá klobásový jed, využívá se v medicíně a kosmetice pro vyhlazování vrásek. Vakcína je, ale plošně se neaplikuje obyvatelstvu, protože v lékařství se jí používá například pro léčení šilhání a pokud by se plošně očkovalo, zřejmě by pak už k léčebným účinkům nezabrala.

Podle odborníků by teroristé mohli použít i nervově-paralytické látky, jako je sarin, soman, tabun nebo látka VX. Podle docenta Jiřího Bajgara z Katedry toxikologie Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové pro civilní obyvatelstvo je dost protilátek proti nervově paralytickým látkám.

Husajnovy biologické zbraně

Antrax (sněť slezinná) - napadá dobytek, přenosná na člověka. Z člověka na člověka nepřenosná. Irák přiznal 8500 litrů antraxových spor, které by stačily k usmrcení miliónů lidí. OSN odhaduje, že Irák vlastní až třikrát tolik. Podle USA Irák ukrývá biologické látky k výrobě dalších 26 000 litrů antraxu.

Botulotoxin (klobásový jed) - produkován bakteriemi některého typu Clostridium botulinum, např. v nedokonale připravených konzervách. Jeden miligram představuje 16 000 smrtelných dávek. Irák přiznal výrobu 19 000 litrů jedu, podle USA je to dvakrát tolik, navíc prý Irák skrývá biologické látky k výrobě 1200 litrů botulinu.

Pravé či černé neštovice (variola) - pravé neštovice jsou mnohem nakažlivější než antrax. Koncem 70. let očkováním vyhubeny, povolení ke skladování virů varioly pod přísným dozorem WHO dostaly laboratoř CDC v americké Atlantě a ruské středisko Vektor. Na vývoji nové formy varioly, jíž by bylo možné vyzbrojit mezikontinentální střely, údajně pracoval i bývalý SSSR. Od něj prý získal kmen neštovic Irák.

Ricin - mimořádně nebezpečný jed, nepříliš vhodný jako zbraň hromadného ničení. Získáván ze semen skočce obecného. Neexistuje protilátka. Irák v roce 1995 při tehdejších inspekcích OSN připustil, že vyvíjel ricin pro vojenské použití.

Kromě těchto zbraní Irák přiznal i 2200 litrů aflatoxinu, jedovatého produktu houby aspergilus, který poškozuje játra a je podezřelý z vyvolání některých zhoubných nádorů.

Zdroj: ČTK

Václav Pergl

nahoru

Domácí:

Končit by měli až pravomocně odsouzení členové vlády, míní Zeman

-

dnes 01:20 Odstupovat by měli spíš až pravomocně odsouzení členové...

Kardinálovi není nic do toho, jaký má prezident program, řekl Zeman k Dukově kritice

-

včera 20:45 aktualizováno Kardinálovi není nic do toho, jaký má...

Fotopast odhalila v rezervaci u Milovic vlka

-

včera 20:04 V rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice na...

V Brně léčí bolest výpary z konopí. Nejsme hulírna marjánky, říká lékař

-

včera 19:22 Brněnská Fakultní nemocnice u svaté Anny (FNUSA)...

Vláda odvolala jen nezodpovědné ředitele, kteří byli někdy i na hraně zákona, říká Babiš

-

včera 18:32 Vláda v demisi z vedení státních podniků odvolala jen...

Policie obvinila dva manažery firmy Explosia

-

včera 17:25 Policie stíhá dva klíčové manažery pardubického...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby