Domácí

Exministr školství Dobeš zachraňuje vládu, sehnal Nečasovi loajální poslance

obrazek

Bývalý ministr školství Josef Dobeš (VV)

FOTO: Milan Malíček, Právo

22.12.2012 04:32 (aktualizováno: 22.12.2012 18:50) Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) je podle všeho zachráněna. Na pomoc jí v pátek přispěchal bývalý véčkařský poslanec a exministr školství Josef Dobeš. Ten Právu potvrdil, že k sobě sehnal nejméně dalších osm poslanců ochotných podporovat kabinet až do řádných voleb v roce 2014. Dodal, že nejvhodnějším ministrem obrany by byl Vlastimil Picek.

Picka v pátek do funkce prvního náměstka na obraně vrátil premiér Nečas, kterého týž den prezident Václav Klause pověřil vedením resortu po odvolané Karolíně Peake.

Dobeš své poslanecké úlovky oznámil dva dny poté, co pomohl vládě protlačit daňový balíček i rozpočet, z něhož 800 miliónů získal na sport. Už několik měsíců zakládá politické Hnutí pro sport, s nímž se chce ucházet o hlasy voličů v roce 2014.

„Rýsuje se dohoda zhruba devíti, možná více poslanců napříč politickým spektrem, včetně některých opozičních. Ti by v této uměle vyvolané krizi byli ochotni podpořit vládu. Jinými slovy nahradit lavírující a intrikující poslance LIDEM,“ řekl Dobeš.

ČTĚTE TAKÉ:
Dobeš: Peake sebrali hračku a brečí, pojďme podpořit premiéra

Podle něj by už vláda nemohla dělat velké reformy, ale prosadila by jen několik přesně definovaných úkolů, jako zákon o úřednících či na podporu sportu. „Skupina by zvažovala podporu koalice nejlépe do řádných voleb v květnu 2014,“ dodal poslanec.

Za Dobešem jdou Doktor nebo Kočí

Právo zjistilo, že Dobešovi se upsalo nejméně osm nezařazených poslanců – exvéčkaři Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka, Milan Šťovíček, exčleni ODS Pavel Bém, Michal Doktor a dva poslanci, kteří v dubnu odešli s Peake, ale nejsou členy LIDEM – Radim Vysloužil a Martin Vacek. Ten však svoji podporu Dobešovi nepotvrdil a ve čtvrtek Právu řekl, že bude „podporovat vládu do doby, co bude naplňovat programové prohlášení“.

Spekulovalo se i  bývalém členu ODS Radimu Fialovi, který však popřel, že by kdy s Dobešem o podpoře vládě hovořil.

Právu se také podařilo zjistit, že se Dobeš snažil přemluvit i další poslance VV, v minulosti se v souvislosti s podporou vládě mluvilo o Davidu Kádnerovi či o Ottovi Chaloupkovi. Šéf véček Radek John i jeho zástupkyně Kateřina Klasnová tvrdí, že od nich k Nečasovi nepřeběhne ani myš.

Zatím pat 99:99

Spekuluje se rovněž, že věrná vládě by mohla zůstat poslankyně LIDEM Jana Suchá. Její stranická kolegyně Lenka Andrýsová v pátek vyjádřila naději, že se „situace uklidní a koalice bude pokračovat v práci“.

Ve Sněmovně se zatím rýsuje pat 99:99. Nyní má ODS s TOP 09 celkem 90 poslanců. I s Dobešovými devíti zákonodárci by k většině 101 křesel, která je potřebná pro přehlasování prezidentského či senátního veta, chyběly dva hlasy.

Opozice pro vyslovení nedůvěry vládě potřebuje 101 hlasů, má ale rovněž jen 99, pokud by šest členů LIDEM a jedenáct véčkařů hlasovalo jednotně s levicí proti vládě. ČSSD má 54 poslanců, komunisté 26 mandátů a NS-LEV 21 dva.

Vládě pro důvěru stačí nadpoloviční většina přítomných.

Do hlasování by zatím nemohl zasáhnout vazebně stíhaný David Rath, jazýčkem na vahách by mohl být Roman Pekárek pravomocně odsouzený na pět let za korupci. Ten si přerušil členství v ODS a váhá, zda vůbec bude do Sněmovny docházet.

Dobeš chce Picka ministrem obrany

V pátek Dobeš uvedl, že kromě podpory Nečase by skupina poslanců chtěla „stabilizovat“ i ministerstvo obrany. „To by měl řídit nestraník, profesionál, civilista, bývalý generál, a tím je jedině Picek,“ řekl Právu.

Pickovo odvolání nesl nelibě nejen Nečas, ale i prezident Klaus, jehož vojenskou kancelář Picek řídil. A Klaus označil Dobeše za nejlepšího polistopadového ministra školství.

Jan Rovenský, Právo

nahoru

Domácí:

MHD zdarma a levnější bydlení, láká Pražany kandidát ČSSD na primátora

-

včera 19:47 Do říjnových voleb do pražského magistrátu povede ČSSD...

Kříž u Přerova připomíná oběti masakru, po válce zde popravili 267 německy mluvících

-

včera 18:22 Video: Na kopci Švédské šance u Přerova byl v neděli...

Problém s Pochem není novinka, na jednáních se řešil opakovaně, tvrdí Babiš

-

včera 17:13 Video: aktualizováno Designovaný premiér Andrej Babiš...

Zeman přijme Pocheho, oznámil Hrad. Babiš si od schůzky slibuje řešení

-

včera 16:05 Video: aktualizováno Prezident Miloš Zeman přijme...

Rekonstrukce bitvy u Ořechova připomněla osvobození Brna

-

včera 15:17 Ruský velitel slyší německého velitele. Čekáme na...

O Pochem někdo lže. Filip má svědky, Hamáček nevěří svým uším

-

včera 14:50 Video: Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) je pro...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů