Kultura

Heydrich nebyl jen nacistická zrůda. Spíše muž, kterého zničila touha po majetku

obrazek

Kniha Roberta Gerwartha Reinhard Heydrich - Hitlerův kat

FOTO: Paseka

20.12.2012 16:39 Kniha německého historika Roberta Gerwartha Reinhard Heydrich - Hitlerův kat vytváří mimořádně podrobný obraz osobnosti obávaného nacistického pohlavára, jeho rodičů a výchovy. Dává tak v maximální míře možnost nahlédnout do myšlení člověka, o kterém víme většinou jen to, že ho zabili čeští výsadkáři.

Gerwarthovi se podařilo shrnout úctyhodné množství méně známých informací - v tom je asi hlavní přínos objemné publikace. Popisuje Heydricha jako chytrého a trochu namyšleného synka z bohaté rodiny s uměleckými sklony. Jeho otec byl ředitelem konzervatoře a Heydrich hrál mimo jiné velmi slušně na housle.

S krizí se ale ekonomická situace rodiny prudce horšila. Heydrich chtěl být námořníkem a patrně by jako důstojník udělal kariéru, kdyby nebylo jeho pletek se ženami a arogantnosti, která mohla vyplývat z dětství, kdy byl vychován jako chlapec z „lepší společnosti“, a současně i z komplexů, které měl, když rodičům peníze došly.

Každopádně Gerwarth přesvědčivě dokazuje, že Heydrich vůbec nebyl přesvědčený nacista nebo rasista - v mládí měl z nacistů legraci, Goebbelse nazval „kriplem“, novopohanským germánským rituálům se vysmíval. Židé ho vůbec nezajímali.

Když se ale vyhozený námořník dostal do finanční tísně, pod vlivem manželky Liny, která byla nacistkou, přijal místo u SS a jako schopný kariérista začal rychle stoupat. Šlo mu o peníze a díky vysokým funkcím je také brzy získal. Myšlenky nacismu přijal spíše pod vlivem spolupracovníků a pak začal spřádat velké plány, jak se v Německu zbaví nepřátel - Židů, komunistů, homosexuálů.

Do Prahy

V roce 1941 však Hitler, znepokojen klesajícím výkonem českého průmyslu a narůstajícím odbojem, rozhodl, že Heydricha bude potřeba v Praze. „Měkkého“ protektora Neuratha odvolal a vyslal tam nekompromisního pedanta, který měl rychle realizovat perfektní „evakuaci“ Židů z Čech a Moravy.

Autor pojal biografii velice podrobným stylem s řadou čísel a bohatým poznámkovým aparátem. Obohacující je rovněž množství citací lidí z Heydrichova okolí. Nejde však o vyloženě suchý odborný styl, byť se Gerwarth, absolvent Oxfordu, snaží emoce tlumit.

Celkové hodnocení: 90 %

 

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

RECENZE: Jan Palach. Film, který si musí každý přebrat po svém

-

dnes 15:56 Natočit film o tak výrazné osobnosti, jakou byl Jan...

Tomáš Klus vydá na začátku září novou desku

-

dnes 14:14 Písničkář Tomáš Klus vydá již 7. září album Spolu....

Lamb, The Subways a The Asteroids Galaxy Tour lákají na Rock for Churchill

-

dnes 14:09 Konec srpna pravidelně patří festivalu Rock for...

Mauglí a kapitán Flint zrození štětcem Zdeňka Buriana

-

dnes 13:11 Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy ožilo dávno...

Na Hip Hop Kemp míří GZA, Hopsin, Chaozz i Kontrafakt

-

dnes 11:49 Festivalpark v Hradci Králové se ve druhé polovině...

Videoklipem roku je podle MTV Havana od Camily Cabello

-

dnes 11:11 Klipem roku se na předávání cen MTV v pondělí 20. srpna...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů