Domácí

Podle Hájka inspiroval Havla Mussolini a fašismus

obrazek

Petr Hájek

FOTO: Jan Handrejch, Právo

14.12.2012 20:16 Vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek v pátek nepřímo přirovnal zesnulého exprezidenta Václava Havla k Benito Mussolinimu. Hájek čtyři dny před prvním výročím Havlova úmrtí (18. prosince) v České televizi obhajoval svou nedávno vydanou knihu Smrt v sametu, ve které se zabývá mimo jiné úlohou Havla v české společnosti po roce 1989.

„Václav Havel nevěřil v demokracii klasického, západního typu. Mířil k něčemu, co se nazývá korporativistickým, fašistickým státem - v jeho pojetí občanské společnosti, chcete-li. Státem, který například v Itálii vybudoval duce (Mussolini, pozn.red.) a byl nazván fašismem,“ řekl Hájek v ČT.

„Jsem přesvědčen, že mířil k vládě nevolených elit, blízkých pracovníků a velkých společenství. Na základě analýzy jsem si jist, že Havel nesloužil ani pravdě, ani lásce, ale jejímu pravému opaku,“ útočil na bývalého prezidenta Hájek. Ten ve své knize píše, že Havel byl, ať už vědomě či nikoliv, „nástrojem lži a nenávisti“.

Kniha Smrt v sametu není podle Petra Hájka dehonestační ani tvrdá. „V záplavě adoračních výkřiků, seriálů a podobně je dobře, když jednou zazní kritický hlas, který bývalého prezidenta Havla hodnotí z jiného hlediska,“ hájí se Hájek.

Prezident Václav Klaus před několika dni zhodnotil knihu svého blízkého spolupracovníka jako „skvěle napsanou“. Řekl také, že kritiku Havlovy společenské role v podstatě sdílí, bez použitých expresivních výrazů. [celá zpráva]

tin, Právo

nahoru

Domácí:

Zákony z roku 1919 vláda rušit nechce. Vyhlášky o Rakousku-Uhersku budou platit dál

-

dnes 12:51 Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) nesouhlasí s...

Malá po schůzce se Zemanem: Na střet zájmů ani na vzdělání se neptal

-

dnes 12:43 Video: Prezident Miloš Zeman v pondělí v Lánech přijímá...

Dávky ve stravenkách dělají z chudých ještě chudší

-

dnes 11:28 Čtyřicetiletá matka tří dětí z Prahy dostává polovinu...

Jihočeským lídrem ODS do voleb je bývalý ministr obchodu Kuba

-

dnes 10:58 Občanští demokraté půjdou do říjnových komunálních...

Ústavní soud odmítl Bakalovu stížnost kvůli Knihovně Václava Havla

-

dnes 10:31 aktualizováno Podnikatel Zdeněk Bakala neuspěl u...

Na Malou běží kampaň, ministr je spíš manažer než odborník, míní Babiš

-

dnes 10:25 Nominaci poslankyně ANO Taťány Malé na post ministryně...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů