Domácí

Podle Hájka inspiroval Havla Mussolini a fašismus

obrazek

Petr Hájek

FOTO: Jan Handrejch, Právo

14.12.2012 20:16 Vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek v pátek nepřímo přirovnal zesnulého exprezidenta Václava Havla k Benito Mussolinimu. Hájek čtyři dny před prvním výročím Havlova úmrtí (18. prosince) v České televizi obhajoval svou nedávno vydanou knihu Smrt v sametu, ve které se zabývá mimo jiné úlohou Havla v české společnosti po roce 1989.

„Václav Havel nevěřil v demokracii klasického, západního typu. Mířil k něčemu, co se nazývá korporativistickým, fašistickým státem - v jeho pojetí občanské společnosti, chcete-li. Státem, který například v Itálii vybudoval duce (Mussolini, pozn.red.) a byl nazván fašismem,“ řekl Hájek v ČT.

„Jsem přesvědčen, že mířil k vládě nevolených elit, blízkých pracovníků a velkých společenství. Na základě analýzy jsem si jist, že Havel nesloužil ani pravdě, ani lásce, ale jejímu pravému opaku,“ útočil na bývalého prezidenta Hájek. Ten ve své knize píše, že Havel byl, ať už vědomě či nikoliv, „nástrojem lži a nenávisti“.

Kniha Smrt v sametu není podle Petra Hájka dehonestační ani tvrdá. „V záplavě adoračních výkřiků, seriálů a podobně je dobře, když jednou zazní kritický hlas, který bývalého prezidenta Havla hodnotí z jiného hlediska,“ hájí se Hájek.

Prezident Václav Klaus před několika dni zhodnotil knihu svého blízkého spolupracovníka jako „skvěle napsanou“. Řekl také, že kritiku Havlovy společenské role v podstatě sdílí, bez použitých expresivních výrazů. [celá zpráva]

tin, Právo

nahoru

Domácí:

Zeman: Dokud bude vyjednávat, nedávám Babišovi žádný limit

-

včera 21:45 Dokud bude premiér Andrej Babiš (ANO) vyjednávat o...

Na důchody loni šlo 404 miliard

-

včera 19:48 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) loni na...

Ze stravenek „pro socky” se stává byznys, končí u překupníků

-

včera 17:59 Část poukázek, v nichž úřady práce od prosince...

V Plzni byl k vidění československý vládní speciál, jezdil v něm Gottwald i Zápotocký

-

včera 17:34 Video: Unikátní Škoda VOS (vládní osobní speciál), ve...

Hrdost Čechů roste, poraženectví přiznává nejméně lidí za 25 let

-

včera 16:33 Podle drtivé většiny české veřejnosti je nutné bránit...

V Beskydech kácejí stromy na repliku vyhořelého kostela v Gutech

-

včera 15:50 Video: V plném proudu je těžba stromů na stavbu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby