Ekonomika

Majonézy mají méně žloutků, i ta se značkou Klasa, zjistil časopis

obrazek

Majonéza

Profimedia.cz

4.12.2012 10:16 Spotřebitelský časopis dTest kontroloval kvalitu majonéz a v souvislosti s tím zjistil, že v sedmi ze 17 testovaných výrobků je nedostatečný podíl vaječných žloutků. Mezi hříšníky uvízla i majonéza s národní značkou kvality potravin Klasa.

Potravinářská vyhláška ukládá výrobcům, aby do majonéz dávali alespoň dvě procenta vaječných žloutků, což je pro představu jeden vaječný žloutek na kilo majonézy. Tři ze 17 testovaných majonéz obsahovaly žloutků ještě méně než vyhláškou stanovené minimum.

„Povinný podíl žloutků ve vyhlášce je tak nízký, že jsme původně ani nepočítali s odhalením hříšníků,“ uvedl redaktor dTestu Václav Beneš. Všechny tři majonézy s různými názvy pocházejí podle časopisu od stejného výrobce, jímž je společnost Agricol Polička. „V trojlístku takto ošizených výrobků byla i majonéza Poličanka, pyšnící se na obalu národní značkou kvality potravin Klasa,“ upozornil Beneš.

Před půl stoletím to bylo jinak

Další čtyři výrobky sice nárokům vyhlášky vyhověly, ale obsahovaly méně žloutku, než měly uvedeno na obalu, což také není v pořádku. Zákon o potravinách zakazuje nabízet k prodeji potraviny klamavě označené.

Časopis rovněž porovnal závazné receptury z dob před padesáti lety s těmi současnými. Zjistil, že do současných prodávaných majonéz se dává osmkrát méně vaječných žloutků, než výrobcům ukládaly normy z roku 1959. Tehdejším nárokům by proto nevyhověla žádná z nyní testovaných majonéz.

Pokud se majonéza vyrábí doma, používají se přibližně dva žloutky na čtvrt kila majonézy.

A DOST! Majonézy nejsou majonézy

Je to síla, co někteří prodejci vydávají za majonézu. Podívejte se na nejnovější díl seriálu A DOST!, než si ji půjdete koupit do štědrovečerního bramborového salátu.

pit, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Goldman Sachs se po šesti letech propadl do ztráty. Kvůli novým daním

-

dnes 15:59 Americká investiční banka Goldman Sachs Group Inc....

V Praze je ve velmi špatném stavu 23 mostů, mezi nimi i Karlův

-

dnes 15:30 Tři lávky v Praze jsou podle nové zprávy o stavu mostů...

Živnostníků v pohostinství ubylo nejméně za pět let. Navzdory zákazu kouření

-

dnes 13:43 V uplynulém roce v pohostinství ubylo 953 živností. To...

Státy EU získají větší volnost při určování DPH

-

dnes 13:42 aktualizováno Státy Evropské unie získají větší...

Šéfové automobilek: Do roku 2025 skončí až polovina kamenných dealerství

-

dnes 13:19 Více než polovina šéfů automobilek se domnívá, že 30–50...

Koncern Volkswagen loni prodal rekordních 10,7 miliónu aut

-

dnes 10:26 Prodeje aut německého koncernu Volkswagen loni stouply...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby