Ekonomika

Majonézy mají méně žloutků, i ta se značkou Klasa, zjistil časopis

obrazek

Majonéza

Profimedia.cz

4.12.2012 10:16 Spotřebitelský časopis dTest kontroloval kvalitu majonéz a v souvislosti s tím zjistil, že v sedmi ze 17 testovaných výrobků je nedostatečný podíl vaječných žloutků. Mezi hříšníky uvízla i majonéza s národní značkou kvality potravin Klasa.

Potravinářská vyhláška ukládá výrobcům, aby do majonéz dávali alespoň dvě procenta vaječných žloutků, což je pro představu jeden vaječný žloutek na kilo majonézy. Tři ze 17 testovaných majonéz obsahovaly žloutků ještě méně než vyhláškou stanovené minimum.

„Povinný podíl žloutků ve vyhlášce je tak nízký, že jsme původně ani nepočítali s odhalením hříšníků,“ uvedl redaktor dTestu Václav Beneš. Všechny tři majonézy s různými názvy pocházejí podle časopisu od stejného výrobce, jímž je společnost Agricol Polička. „V trojlístku takto ošizených výrobků byla i majonéza Poličanka, pyšnící se na obalu národní značkou kvality potravin Klasa,“ upozornil Beneš.

Před půl stoletím to bylo jinak

Další čtyři výrobky sice nárokům vyhlášky vyhověly, ale obsahovaly méně žloutku, než měly uvedeno na obalu, což také není v pořádku. Zákon o potravinách zakazuje nabízet k prodeji potraviny klamavě označené.

Časopis rovněž porovnal závazné receptury z dob před padesáti lety s těmi současnými. Zjistil, že do současných prodávaných majonéz se dává osmkrát méně vaječných žloutků, než výrobcům ukládaly normy z roku 1959. Tehdejším nárokům by proto nevyhověla žádná z nyní testovaných majonéz.

Pokud se majonéza vyrábí doma, používají se přibližně dva žloutky na čtvrt kila majonézy.

A DOST! Majonézy nejsou majonézy

Je to síla, co někteří prodejci vydávají za majonézu. Podívejte se na nejnovější díl seriálu A DOST!, než si ji půjdete koupit do štědrovečerního bramborového salátu.

pit, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Trump zvažuje nová cla na dovoz aut do USA

-

dnes 06:56 Americký prezident Donald Trump zvažuje zavedení nových...

Vláda jasná není, ale už se rodí rozpočet

-

dnes 04:45 Ačkoliv o budoucí vládě stále ještě není rozhodnuto, na...

Ministerstvo dopravy podalo rozklad kvůli mýtnému tendru

-

včera 20:30 aktualizováno Ministerstvo dopravy podalo rozklad...

Erdogan potápí tureckou liru

-

včera 17:25 Turecká lira se tento týden vůči dolaru propadla na...

Český důchodový systém ohrožuje veřejné finance, varuje Evropská komise

-

včera 14:43 Česká republika i nadále vykazuje střední riziko,...

Česko plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura

-

včera 13:22 Česká republika plní dvě ze čtyř hospodářských...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby