Koktejl

Opportunity našel na Marsu slané moře

24.3.2004 09:23 Americký úřad NASA v úterý oznámil, že robot Opportunity našel na planetě Mars další stopy po případné existenci života. Pojízdné vozítko našlo kameny s vyrytými stružkami a horniny pokryté vrstvami soli, což dokazuje, že se na rudé planetě kdysi vyskytovalo slané moře.

Tento nový objev potvrzuje domněnky, že na Marsu existovala voda. "Myslíme, že Opportinity stojí na pobřeží plochy, která byla zřejmě slaným mořem," prohlásil astronaut Steve Squyres, vedoucí vědecké mise.

Pátrání po mikrobech

Ačkoli Squyres hovoří o vodě na Marsu jako o moři, zatím není vědcům známo, jak velká vodní plocha mohla být, ani zda šlo o stálou nádrž. Místo, kde se právě Opportunity nachází, podle jejich mínění mohlo být také pouštní prohlubeninou či solnou plošinou periodicky zaplavovanou vodou.

"Pokud je naše pozorování správné, bylo to obyvatelné místo," prohlásil Squyres.

Podle Eda Weilera z vědeckého vesmírného programu NASA jsou nové informace podnětem k rozšíření programu výzkumu Marsu, aby odborníci zjistili, zda na Marsu někdy žili mikrobi.

Pojízdné vozítko Opportunity bude nyní vysláno přes planinu ke kráteru, kde bude shromažďovat větší množství důkazů o přítomnosti stojaté vody, na jejíž existenci vědci usuzují ze struktury kamenů, které by jí mohly být omlety do hloubky nejméně pěti centimetrů.

Výzkum bude pokračovat

Spojené státy se chystají ve vesmírném průzkumu pokračovat. Každých 26 měsíců by se na Mars měla vydat mise bez lidské posádky a v roce 2013 by na rudou planetu měl dosednout další robot, který bude sbírat vzorky půdy a hornin, které by byly podkladem pro hlubší zkoumání. Po dokončené práci by se vrátil zpět na Zemi.

Přibližné datum vyslání lidské posádky na Mars, které nedávno nadnesl americký prezident Geroge Busgh, nebylo stanoveno. Pokud se tak uskuteční, pak jedině za několik desítek let.

Novinky, ČTK, DPA

nahoru

Koktejl:

Američan vytváří hypnotizující pohyblivé sochy z oceli

-

dnes 19:08 Video: Američana Anthonyho Howea fascinuje vítr a...

Oddaný pes pomáhá svému pánovi s jízdou na invalidním vozíku

-

dnes 14:30 Šestačtyřicetiletý Danilo Alarcon z filipínského města...

Palubní kamera natočila, jak kus skály v Číně zdemoloval auto. Cestující jako zázrakem přežili

-

dnes 14:29 Video: Takřka o zázraku může mluvit čtyřčlenná posádka...

Na Temži sčítají labutě, podle tradice patří všechny královně

-

dnes 11:00 Video: Právě v těchto dnech, podobně jako každý rok,...

Orel si spletl osmiletou dívku s kořistí

-

dnes 10:44 Nepříjemný incident se odehrál na vystoupení dravých...

Indonéští vesničané se mstili za smrt muže, pozabíjeli téměř tři stovky krokodýlů

-

dnes 10:37 Téměř 300 krokodýlů pozabíjeli rozhořčení vesničané v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů