Ekonomika

Papandreu se potil, pak zkolaboval, píše ve své knize francouzský exministr

obrazek

Jorgos Papandreu přichází na jednání se špičkami eurozóny, aby vysvětlil rozhodnutí své vlády uspořádat referendum o evropské finanční pomoci.

FOTO: Yves Herman, Reuters

2.11.2012 18:12 Bývalý francouzský ministr financí François Baroin ve své připravované knize „Black Swan“, tedy Černá labuť, popisuje napínavou situaci z listopadu 2011, kdy si tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová pozvali na kobereček dnes již bývalého řeckého premiéra Jorgose Papandrea ohledně chystaného referenda týkajícího úsporných opatření. Ten se po nátlaku obou evropských „mocnářů“ prakticky sesypal, jak uvedl server ekathimerini.com.

Papandreu dorazil do Cannes, kde na něj už čekali kromě jiných, jako třeba amerického prezidenta Baracka Obamy, i značně rozezlení Sarkozy a Merkelová. Ti mu natvrdo sdělili, že pokud řecký premiér uskuteční referendum o úsporných opatřeních, které požadovali evropští partneři, může se Řecko rozloučit s jakoukoli další zahraniční pomocí.

„Papandreu se značně potil, jeho slova byla zmatená, pak se zhroutil. Byl zatlačený do kouta a neměl jinou možnost, než hlasovat pro euro, nebo proti. Byla to jeho politická smrt,“ vzpomíná Baroin. Řecký premiér nakonec ustoupil a vyhlásil, že referendum se bude týkat setrvání v eurozóně, nikoli o podmínkách pomoci.

Server greekreporter.com pak přináší další detaily. Dvouhodinové setkání v Cannes se prý neslo ve velmi pochmurné atmosféře, přítomni byli ještě řecký ministr financí Evangelos Venizelos, francouzský ministr zahraničí Alain Juppé a německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Francie zvažovala odchod z eurozóny

„Říkáme vám to rovnou, že pokud uděláte referendum, nebude žádný záchranný plán,“ spustil Sarkozy na Papandrea, který předstíral neporozumění. Merkelová to tedy zopakovala rázně znovu. Napětí stoupalo, byla to psychologická válka. Sarkozy opakoval podmínky, už prý křičel, jednalo se vlastně o ultimátum. Byl to prý Obama, kdo se snažil zmírnit napětí, které se dalo krájet

Nyní sedmačtyřicetiletý exministr rovněž uvádí, jak vedl neoficiální jednání se třemi poradci, aby posoudili možný odchod Řecka z eurozóny. Podle částí knihy zveřejněné v časopise L’Express Baroin připustil, že by řecký exit způsobil i skutečnost, že by se s 17člennou eurozónou musela rozloučit i Francie, a to zejména kvůli neúnosným nákladům ve sféře bankovnictví a pojišťovnictví.

pit, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Na Slovensku se loni vyrobilo přes milión automobilů

-

dnes 11:02 Automobilky Volkswagen, Kia a koncern PSA vyrobily loni...

Slíbily, že změní pravidla. Brusel chce vyřadit osm zemí z černé listiny daňových rájů

-

dnes 10:29 Úředníci Evropské unie (EU) navrhli stáhnout osm zemí z...

Vítkovice Heavy Machinery připravují vstup investora. Část zaměstnanců zůstane doma

-

dnes 10:12 Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze skupiny...

Škoda Auto prodala loni rekordních 1,2 miliónu vozů

-

dnes 10:01 aktualizováno Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto...

Turecko chce vybudovat kanál mezi Černým a Marmarským mořem

-

dnes 06:48 Turecko má začít ještě letos s výstavbou kanálu o délce...

Airbus by mohl přestat vyrábět superjumbo A380

-

včera 20:17 Evropský výrobce letadel Airbus by mohl zastavit...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby