Žena

Rady pro rodiče, jak se bavit se svými dětmi o alkoholu

obrazek

Pravidelné pití lihovin udává okolo 10 procent 15letých dětí.

Profimedia.cz

1.11.2012 12:40 Alkohol k lidskému životu bohužel patří. Pokud budete svému dospívajícímu dítěti alkohol zakazovat, může se stát, že mu bude holdovat tajně. Mnohem lepší je tedy nezakazovat, ale s dětmi o všech negativech alkoholu otevřeně hovořit. V současné době rodiče v tomto ohledu hodně spoléhají na školu, ale to je špatně.

Jak vyplývá z ankety, kterou realizovalo Fórum Pijte s rozumem mezi 130 základními školami po celé České republice, většina zástupců škol je přesvědčena, že rodiče o alkoholu se svými dětmi mluví málo.

Všechny školy uvedly, že mají ve svých vzdělávacích osnovách zahrnuté jak informace o zákonech spojených s konzumací alkoholu u mladistvých, tak negativní dopady alkoholu na dětský organismus. Nejúčinnější preventivní apel však má vycházet od rodiny.

„Děti a mladiství mohou považovat alkohol za příslib dobré nálady a uvolnění a často si neuvědomují důsledky konzumace alkoholu na vznik závislosti a poškození organismu alkoholem," vysvětluje prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc. a dodává: "Rodiče by si měli uvědomit, že děti a mladiství nemají konzumovat alkohol vůbec, neboť nejsou fyzicky a emociálně vybaveni jako dospělí a rychleji u nich vzniká závislost.“

Bohužel absolutním fenoménem v pití nezletilých je v České republice pivo, následované vínem. Pravidelné pití lihovin udává okolo 10 % 15letých dětí.

Neziskové sdružení SANANIM, jehož lektoři pořádají na základních školách preventivní přednášky týkající se všech aspektů alkoholu a jeho vlivu na organismus, připravilo pro rodiče malou pomůcku - Desatero zodpovědného přístupu k alkoholu.

Desatero zodpovědného přístupu k alkoholu
1. Rozhovor o alkoholu neoddalujte, čím dříve budou děti chápat všechny důsledky alkoholu na jejich organismus, tím menší budou rizika spojená s předčasnou a neuváženou konzumací.
2. Upozorněte své děti, že nemusejí podléhat tlaku vrstevníků. Jediné, co musí, je rozhodovat se sami za sebe.
3. Pobavte se s dětmi o všech aspektech, které skýtá konzumace alkoholu. To, co říkáte a děláte, vaše dítě skutečně ovlivňuje.
4. Nezakazujte a nezastrašujte, děti uslyší raději smysluplná pro a proti. Informované děti se v budoucnu ke konzumaci alkoholu staví mnohem zodpovědněji.
5. Správná budoucí rozhodnutí dělají častěji děti, v jejichž rodině panuje důvěra. Děti musí vědět, že se vám mohou se vším svěřit, aniž byste je nekompromisně odsoudili. Na oplátku by vám měly dovolit, abyste o jejich činnostech měli stále přehled.
6. Dopřejte dětem svobodu, která bude ohraničena jasně vymezenými mantinely. Stanovte si pravidla, která se budou vždy dodržovat, například – přijď domu v domluvenou hodinu, průběžně o sobě dávej vědět, nikdy nesedej do auta s opilým řidičem!
7. Nebraňte dětem, aby se chodily se svými vrstevníky bavit, ale pokaždé se dobře ujistěte, že se dostanou v pořádku domů. I číslo a hotovost na taxi mohou pomoci předejít nešťastným událostem.
8. Buďte pro děti správným vzorem, jenom tak uvěří vašim slovům. Pokud dětem tvrdíte, že opíjení nezvratně poškozuje mozek a sami často chodíte domů „posilnění”, vaše výchova v tomto směru postrádá smysl.
9. Ujistěte se, že dítě chápe, co je a není přijatelné. Děti jsou s alkoholem stále konfrontovány. Popíjení vidí v reklamě, ve filmu, u dospělých ze svého okolí, a proto je pro ně těžké rozumět tomu, proč ony pít nesmějí.
10. Ukažte dětem, kde naleznou informace podané zábavnou a pro ně zajímavou formou. Navštivte spolu s nimi webové stránky www.pobavmeseoalkoholu.cz, www.pijsrozumem.cz, www.forum-psr.cz
das, Novinky

nahoru

Žena:

Naďa Vránová: Leukémie určitě není nejhorší věc na světě

-

včera 12:10 „Přijeďte na Borůvkobraní. Rodinný specialista na...

Nadčasové letní kousky, které vám nesmí uniknout

-

včera 10:15 Obrazem: Léto pomalu klepe na dveře našich šatních...

Proč musí být výchova rodičů jednotná

-

včera 08:42 Ještě na začátku minulého století bylo běžné, že děti...

Metoda hlubokého nádechu při ozáření levého prsu šetří hlavně srdce

-

včera 07:19 Každoročně onemocní rakovinou prsu přes sedm tisíc...

Petra Šestáková: Protřiďte své kostlivce ve skříni

-

23.5. 11:37 Obrazem: Konečně je vytoužené jaro v plném proudu. Že...

Poradna: Kdy pustit dceru na diskotéku

-

23.5. 10:06 Rozhodnutí, v kolika letech pustit dceru na diskotéku,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby