Žena

Pravidla společenského žvýkání ochrání před faux pas

obrazek

Odpůrcům žvýkání vadí hlavně neestetické pohyby čelistí a okázalé převalování žvýkačky v ústech.

Profimedia.cz

30.10.2012 11:08 Žvýkání ve společnosti bylo ještě nedávno považováno za neslušné. Odborník na etiketu, Ladislav Špaček však tvrdí opak. Podle něj už žvýkání ve společnosti není tabu, ani faux pas. Ovšem podstatné je dodržovat určitá pravidla. Výhodou žvýkání navíc je, že výrazně eliminuje zápach z úst.

Žvýkání není nic nového, rozhodně nejde o novodobý civilizační jev. Žvýkalo se už v pravěku, jen se mění produkt, který lidé žvýkají. Od klacíků a kořenů jsme v moderní historii přešli ke žvýkačkám bez cukru. Přesto máme v hlavě stále zakořeněno, že existují situace, kdy je žvýkání společensky nevhodné.

Ano, takové situace skutečně jsou, ale je jich opravdu minimum. „Existují místa, kde žvýkat nebudeme. Je jich však velmi málo a jde o výjimečné situace: nebudeme žvýkat na svatbě, nemyslím jen ženicha nebo svědka, ale ani jako diváci, na pohřbu, v soudní síni, při obchodním jednání, jsme opatrní v kostele a na hřbitově,“ říká odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Naopak v naprosté většině situací je decentní žvýkání nejen vhodné, ale dokonce nutné. Jsou to zejména ty situace, kdy přicházíme do úzkého kontaktu s lidmi a mohli bychom je tak obtěžovat nepříjemným dechem.

Žvýkání ano, ale podle pravidel

„Žvýkačka je nezbytná potřeba právě v situacích, kdy nám záleží na vyvolání dobrého dojmu v našem protějšku, při společenské komunikaci, při přednáškách, interview, intimní komunikaci. Nejdůležitější je ale vždy způsob žvýkání - veškerý pohyb se musí odehrávat za sevřenými rty, bez zjevných pohybů čelistí. Okolí nesmí vůbec tušit, že máme v ústech žvýkačku,“ dodává Ladislav Špaček.

Odpůrcům žvýkání vadí hlavně neestetické pohyby čelistí a okázalé převalování žvýkačky v ústech. Tak, jak vypadají hokejisté na střídačce, nemohou vypadat dámy při společenské konverzaci. Takzvané společenské žvýkání vyžaduje jistou zručnost a dovednost. Ladislav Špaček připravil několik jednoduchých rad, jak se naučit žvýkat podle etikety.

Pravidla společenského žvýkání podle Ladislava Špačka:

vh, Novinky

nahoru

Žena:

Aleš Zbořil: Lidé neumějí mluvit, argumentovat ani vstoupit do diskuse a řídit ji

-

dnes 12:10 Když se řekne AZ-kvíz, vybaví se většině jeho stálá...

Alternativní způsob rozloučení s blízkou osobou v přírodě myslí i na zesnulé děti

-

dnes 11:08 Video: Loučení s blízkou osobou bývá pro pozůstalé...

Neobvyklá křestní jména jsou stále populárnější, v Česku najdeme Severína i Arwen

-

dnes 10:05 Výběr dětského jména často patří mezi ošemetné a někdy...

Poradna: Když se matka o své dítě nestará

-

dnes 09:05 Matka sehrává v životě dítěte velmi důležitou roli....

Jak je to doopravdy s nejrůznějšími dietami

-

dnes 07:19 Ze všech stran se na nás valí řada zaručených diet,...

Ivana Jiřičková: Štěstí je hrozně jednoduché. Naši předci to věděli

-

včera 12:10 Obrazem: Vyzařuje z ní takový klid, že jí ho až...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů