Žena

Pravidla společenského žvýkání ochrání před faux pas

obrazek

Odpůrcům žvýkání vadí hlavně neestetické pohyby čelistí a okázalé převalování žvýkačky v ústech.

Profimedia.cz

30.10.2012 11:08 Žvýkání ve společnosti bylo ještě nedávno považováno za neslušné. Odborník na etiketu, Ladislav Špaček však tvrdí opak. Podle něj už žvýkání ve společnosti není tabu, ani faux pas. Ovšem podstatné je dodržovat určitá pravidla. Výhodou žvýkání navíc je, že výrazně eliminuje zápach z úst.

Žvýkání není nic nového, rozhodně nejde o novodobý civilizační jev. Žvýkalo se už v pravěku, jen se mění produkt, který lidé žvýkají. Od klacíků a kořenů jsme v moderní historii přešli ke žvýkačkám bez cukru. Přesto máme v hlavě stále zakořeněno, že existují situace, kdy je žvýkání společensky nevhodné.

Ano, takové situace skutečně jsou, ale je jich opravdu minimum. „Existují místa, kde žvýkat nebudeme. Je jich však velmi málo a jde o výjimečné situace: nebudeme žvýkat na svatbě, nemyslím jen ženicha nebo svědka, ale ani jako diváci, na pohřbu, v soudní síni, při obchodním jednání, jsme opatrní v kostele a na hřbitově,“ říká odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Naopak v naprosté většině situací je decentní žvýkání nejen vhodné, ale dokonce nutné. Jsou to zejména ty situace, kdy přicházíme do úzkého kontaktu s lidmi a mohli bychom je tak obtěžovat nepříjemným dechem.

Žvýkání ano, ale podle pravidel

„Žvýkačka je nezbytná potřeba právě v situacích, kdy nám záleží na vyvolání dobrého dojmu v našem protějšku, při společenské komunikaci, při přednáškách, interview, intimní komunikaci. Nejdůležitější je ale vždy způsob žvýkání - veškerý pohyb se musí odehrávat za sevřenými rty, bez zjevných pohybů čelistí. Okolí nesmí vůbec tušit, že máme v ústech žvýkačku,“ dodává Ladislav Špaček.

Odpůrcům žvýkání vadí hlavně neestetické pohyby čelistí a okázalé převalování žvýkačky v ústech. Tak, jak vypadají hokejisté na střídačce, nemohou vypadat dámy při společenské konverzaci. Takzvané společenské žvýkání vyžaduje jistou zručnost a dovednost. Ladislav Špaček připravil několik jednoduchých rad, jak se naučit žvýkat podle etikety.

Pravidla společenského žvýkání podle Ladislava Špačka:

vh, Novinky

nahoru

Žena:

Čtyři věci, které ženám přijdou sexy, ale muži je nenávidí

-

dnes 14:38 Patříte mezi ženy, které jsou si v posteli samy sebou...

Alexandra Borbélyová: Chci hrát i v češtině

-

dnes 09:05 Vyrostla ve slovenském městečku Veľký Cetín. Divadlo...

Manželství aneb Škola života

-

včera 13:50 Pro někoho jde o významný posun vztahu, pro jiného je...

Miřenka Čechová: Čas, kdy jsme jeden s druhým, se bohužel stále zmenšuje

-

včera 09:11 Patří k úspěšným třicátníkům, pro které je svět za...

Umělkyně tvoří obrazy pomocí nalíčených rtů

-

23.2. 12:10 Obrazem: Nebaví vás chodit do muzeí a obrazy vám...

Luxusní kabelky podle poslední módy

-

23.2. 11:05 Obrazem: Právě probíhající týden módy v Londýně je...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby