Krimi

Spor o Spejbla s Hurvínkem znovu před soudem

22.3.2004 10:30 O autorských právech na loutky Spejbla a Hurvínka bude v pondělí odpoledne rozhodovat pražský vrchní soud, ke kterému se odvolal Městský ústav sociálních služeb v Plzni. Ten se o práva na známé postavičky soudí s ředitelkou divadla S+H Helenou Štáchovou, která před rokem bitvu u pražského městského soudu vyhrála.

Spor o Spejbla a Hurvínka vyvolal Městský ústav sociální péče v Plzni, v němž zemřela poslední dědička zakladatele divadla Josefa Skupy. Instituci vlastněné městem odkázala autorská práva.

Plzeňští prosazovali, aby soud zrušil platnost ochranné známky na loutky, kterou si v roce 1994 zaregistroval Miloš Kirschner - autor mnoha her a dlouholetý hlasový protagonista postaviček. Po Kirschnerově smrti práva přešla na jeho manželku Štáchovou.

Nároky ústavu by divadlo zlikvidovaly

Pražský městský soud loni v březnu žalobu na Štáchovou zamítl. "Skupa byl nositelem autorských práv k dílu, které existovalo ke dni jeho úmrtí. Tato autorská práva zdědil žalobce (ústav - pozn. aut.). Skupa však spolupracoval s Kirschnerem, a tím autor původní dal souhlas k vytváření díla nového. Kirschner pak nechal zaregistrovat toto dílo," odůvodnila tehdy své rozhodnutí soudkyně Jaroslava Lobotková.

Štáchová se původně chtěla se zástupci ústavu dohodnout, ovšem navržené podmínky by podle ní vedly k likvidaci divadla. Podle jejich představ by totiž divadlo platilo ročně asi 700 tisíc korun za užívání názvu a loutek k tomu 30 procent ze všech tržeb.

lek, Novinky, Právo

nahoru

Krimi:

Řidič na D6 vyletěl rovnou do lesa, zkoušku na alkohol odmítl

-

dnes 07:03 Video: Na dálnici D6 u Doks na Kladensku havaroval...

Opilý cizinec naboural v centru Prahy pět aut

-

včera 22:47 Video: Opilý cizinec v mercedesu naboural v neděli...

Na Přerovsku hořela dvojgaráž, oheň zničil historické motorky

-

včera 15:59 Čtyři jednotky hasičů likvidovaly v neděli rozsáhlý...

Horští záchranáři při cvičení v Krkonoších náhodou zachránili život promrzlému muži

-

včera 15:06 Jen zcela náhodná přítomnost členů Horské služby v...

Policisté zadrželi gang dealerů, měli víc než kilo heroinu a milión v hotovosti

-

včera 14:33 Čtveřici drogových dealerů zadrželi po dlouhém...

Lupič přepadl banku v Praze. Policisté zveřejnili video

-

včera 13:25 Video: Pražští policisté pátrají po muži, který v...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby