Krimi

Spor o Spejbla s Hurvínkem znovu před soudem

22.3.2004 10:30 O autorských právech na loutky Spejbla a Hurvínka bude v pondělí odpoledne rozhodovat pražský vrchní soud, ke kterému se odvolal Městský ústav sociálních služeb v Plzni. Ten se o práva na známé postavičky soudí s ředitelkou divadla S+H Helenou Štáchovou, která před rokem bitvu u pražského městského soudu vyhrála.

Spor o Spejbla a Hurvínka vyvolal Městský ústav sociální péče v Plzni, v němž zemřela poslední dědička zakladatele divadla Josefa Skupy. Instituci vlastněné městem odkázala autorská práva.

Plzeňští prosazovali, aby soud zrušil platnost ochranné známky na loutky, kterou si v roce 1994 zaregistroval Miloš Kirschner - autor mnoha her a dlouholetý hlasový protagonista postaviček. Po Kirschnerově smrti práva přešla na jeho manželku Štáchovou.

Nároky ústavu by divadlo zlikvidovaly

Pražský městský soud loni v březnu žalobu na Štáchovou zamítl. "Skupa byl nositelem autorských práv k dílu, které existovalo ke dni jeho úmrtí. Tato autorská práva zdědil žalobce (ústav - pozn. aut.). Skupa však spolupracoval s Kirschnerem, a tím autor původní dal souhlas k vytváření díla nového. Kirschner pak nechal zaregistrovat toto dílo," odůvodnila tehdy své rozhodnutí soudkyně Jaroslava Lobotková.

Štáchová se původně chtěla se zástupci ústavu dohodnout, ovšem navržené podmínky by podle ní vedly k likvidaci divadla. Podle jejich představ by totiž divadlo platilo ročně asi 700 tisíc korun za užívání názvu a loutek k tomu 30 procent ze všech tržeb.

lek, Novinky, Právo

nahoru

Krimi:

Soud přiznal Rathovi odškodné za „vláčení v poutech“

-

dnes 16:45 aktualizováno Bývalý středočeský hejtman David Rath má...

Mladík na elektrokole sjel v noci v Krkonoších do potoka, tělo našli až ráno

-

dnes 16:32 Osudné se během noci ze soboty na neděli stalo...

Na dálnici D5 u Prahy havarovala cisterna. Řidič vyvázl bez zranění

-

dnes 16:07 Video: Na dálnici D5 u Rudné na Praze–západ havarovala...

Žena obviněná z vraždy novorozence v Teplicích je na svobodě

-

dnes 16:01 Video: aktualizováno Ženu obviněnou ze spáchání zvlášť...

Zloděj na Břeclavsku vytrhal z vinic sazenice

-

dnes 15:47 Vinná odrůda Pálava je mezi milovníky vín oblíbená....

V Jincích po srážce s autem vykolejil vlak, pro zraněného řidiče letěl vrtulník

-

dnes 15:42 Video: Po srážce s autem vykolejil v pondělí v Jincích...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby