Kultura

Ministerstvo oznámilo složení komise, která vybere šéfa Národního divadla

obrazek

Národní divadlo bude mít nového ředitele.

Profimedia.cz

17.10.2012 15:08 (aktualizováno: 17.10.2012 15:40) Ministerstvo kultury (MK) zveřejnilo složení komise, která navrhuje kandidáty na místo ředitele Národního divadla. Ministryně Alena Hanáková (TOP 09 a STAN) také komisi požádala "o vypracování základních parametrů dalšího směřování Národního divadla", uvádí MK na své internetové stránce.

Komise se sejde v pátek dopoledne na ministerstvu. Jména kandidátů na místo ředitele divadla ale známa nejsou. Členy komise jsou děkan DAMU Jan Hančil, režisér a ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša, teatrolog Bohumil Nekolný, ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták a dva bývalí ministři kultury - hudební skladatel a někdejší ředitel České filharmonie Václav Riedlbauch a dramatik Milan Uhde.

Nového ředitele první české scény začalo ministerstvo kultury hledat počátkem tohoto roku, když vypsalo konkurz. Zrušilo jej však den před uzávěrkou přihlášek s tím, že je třeba doplnit kritéria pro výběr ředitele.

Konkurz na ředitele jako tragikomedie 

Následující dění připomínalo tragikomedii. Sedmého září byl odvolán ředitel Národního divadla Ondřej Černý. Podle Černého šlo ze strany ministerstva o pouhou aroganci moci a důvody, které ministerstvo uvedlo, byly zástupné. Dočasným řízením Národního divadla ministryně pověřila svého ekonomického náměstka Martina Sankota.

"ND za 130 let své existence přežilo různé pohromy, včetně požáru. Snad přežije i vedení člověkem, který prohlásil, že v divadle byl párkrát v životě a že divadlu vůbec nerozumí," řekl tehdy Černý.

Náhlý vývoj byl evidentně způsoben kritickým dopisem, který Černý s kolegy zaslal na ministerstvo. V něm se podivoval, že už dávno není znám budoucí ředitel ND, což je ve světě běžné.

Ministryně kultury Alena Hanáková (STAN)

FOTO: Milan Malíček, Právo

Zaměstnance ND postup ministryně doslova rozzuřil. "Jedná se o projev absolutní nekompetence, arogance a mocenských manýr," upozornilo devátého září premiéra Petra Nečase vedení pražského Národního divadla. Divadelníci požádali o okamžité odvolání Hanákové. To se ale nestalo.

Jedenáctého září náměstek ministryně kultury Aleny Hanákové Martin Sankot prohlásil, že odvolaný ředitel Národního divadla Ondřej Černý porušil zákon uzavřením smlouvy na solární panely a manažersky fatálně selhal.

Národní divadlo to okamžitě popřelo. Činohra ND vstoupila do stávkové pohotovosti.

O dva dny později už Hanáková ustoupila. Martina Sankota, který dočasně řídil Národní divadlo po odvolání ředitele, nahradil Václav Pelouch, technicko-provozní ředitel ND. Zaměstnanci divadla navrhli ministerstvu Peloucha jako člověka zevnitř, který rozumí problematice ND.

Stanislav Dvořák, Novinky, ČTK

nahoru

Kultura:

Ředitel Festivalu krátkých filmů Praha: Důvodů, proč točit kraťasy, je spousta

-

dnes 16:10 Od středy hostí pražská kina Světozor a Pilotů už 13....

Bubeník Tony Buck nabídne zvukové koláže

-

dnes 14:18 Tony Buck, který zahraje 25. ledna v klubu Punctum,...

Zemřel režisér Policejní akademie Hugh Wilson

-

dnes 14:13 Režisér Hugh Wilson zemřel v neděli v americkém...

Robert Plant potěší české fanoušky v Pardubicích

-

dnes 12:41 Už 31. července zavítá opět do ČR žijící legenda,...

Nominacím na Českého lva dominuje Bába z ledu. Šanci mají i Roden a Voříšková

-

dnes 11:36 Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vyhlásila...

Woodyho Allena se zastal Alec Baldwin: Tohle není fér

-

dnes 10:29 Poté, co se od Woodyho Allena začali distancovat herci...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby