Kariéra

Věk pro výuku cizích jazyků se snižuje

obrazek

Většina zemí v posledních 15 letech snížila věk pro povinnou výuku jazyků.

Profimedia.cz

19.10.2012 08:00 Děti v Evropě se začínají učit cizí jazyky ve stále útlejším věku, přičemž rostoucí počet žáků podle zprávy zveřejněné Evropskou komisí začíná ve věku 6–9 let.

Většina zemí nebo regionů v posledních 15 letech snížila věk pro povinnou výuku jazyků a některé ji nabízejí dokonce v rámci předškolního vzdělávání – německy mluvící komunita v Belgii umožňuje výuku cizích jazyků již dětem od 3 let.

Nejrozšířenější je angličtina

Zpráva nazvaná Klíčové údaje o výuce cizích jazyků ve školách v Evropě 2012 potvrzuje, že angličtina je nejvíce vyučovaným cizím jazykem takřka ve všech evropských zemích; s velkým odstupem za ní následují francouzština, španělština, němčina a ruština.

„Jazyková a kulturní rozmanitost jsou jednou z hlavních předností Evropské unie. Výuka jazyků usnadňuje komunikaci mezi lidmi a zeměmi a rovněž podporuje přeshraniční mobilitu a integraci migrantů. Těší mě, že dokonce i naši nejmladší občané mohou zažívat radost z objevování cizích jazyků,“ říká Androula Vassiliou, komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež.

Učitelům chybí zahraniční zkušenosti

Podle zmíněné zprávy se ve školním roce 2009/2010 na druhém stupni základních škol učilo dva a více cizích jazyků průměrně 60,8 % žáků, což ve srovnání se školním rokem 2004/2005 představuje nárůst o 14,1 %.

Zpráva rovněž obsahuje poměrně překvapivé zjištění, že jen malý počet zemí po svých začínajících učitelích jazyků požaduje, aby absolvovali studijní pobyt v zahraničí.

Pouze 53,8 % učitelů cizích jazyků, kteří se zúčastnili nedávno zveřejněného evropského průzkumu jazykových znalostí, uvedlo, že strávili více než měsíc studiem v zemi, v níž se hovoří jazykem, který vyučují.

kil, Právo

nahoru

Kariéra:

Absolventi by měli vědět, co znamená pravidelně chodit do práce, tvrdí personalistka

-

včera 15:36 Už při studiu vysoké školy je nezbytné myslet na...

Lesy ČR chtějí přilákat lidi do oboru, učňům nabídnou stipendia

-

17.1. 14:36 Státní podnik Lesy ČR (LČR) chce řešit nedostatek...

Techniky nejvíc motivuje flexibilní pracovní doba či dovolená navíc, ukázal průzkum

-

16.1. 12:06 Flexibilní pracovní doba, dovolená navíc a vzdělávací...

Zdravotních sester je pořád málo

-

15.1. 12:31 Zdravotních sester je v ČR stále nedostatek, situace...

Poptávka po zaměstnancích neklesá

-

11.1. 13:27 Zaměstnavatelé v České republice ohlásili pro první...

Digitální nomád – profese, která předběhla svou dobu

-

10.1. 12:42 Být každou chvíli na jiném místě, místo z kanceláře...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby