Bydlení

Začněte uskladňovat, zima přichází

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Mountfield

19.10.2012 17:10 Zahradní nábytek ze dřeva si po sezoně zaslouží vaši pozornost v podobě správné údržby. V první řadě prodloužíte jeho životnost, ale i pěkný vzhled, kterým váš bude těšit další léta.

Většina zahradního nábytku ať už z tropických dřevin jako je meranti a teak, nebo ze švédské borovice, je charakteristická velkou odolností proti běžným klimatickým vlivům a dlouhou životností. Protože však každé dřevo přirozeně pracuje, působí na něj sluneční záření i vlhkost, je třeba jej chránit vhodnými prostředky, jako je olej na ošetření dřeva. Působením vody se jeho vrstva však pomalu ztrácí, proto by jím měl být nábytek ošetřovaný alespoň 2x do roka.

Během sezony mohly běžným užíváním na povrchu stolů, lavic a křesel vzniknout drobné odřeniny. Ty je možné ošetřit impregnačním olejem. Před jeho nanesením je však potřeba povrch nábytku vyhladit a odstranit nerovnosti a skvrny, které během jeho používání mohly vzniknout. Zvládne to obyčejný jemný brusný papír, kterým povrch nábytku dokonale zarovnáte. Před samotným nanesením slabé vrstvy oleje je jen potřeba zbavit nábytek prachu pomocí jemného kartáče.

Údržbové oleje pomáhají udržet původní pěknou barvu nábytku a chrání jej před vysycháním i praskáním.

FOTO: Archiv KWA

Na různé druhy dřeva jsou určeny speciální údržbové oleje pro dlouhodobou ochranu a atraktivní vzhled zahradního nábytku. Pomáhají udržet původní pěknou barvu nábytku a chrání jej před vysycháním i praskáním.

Během zimy chraňte svůj nábytek před deštěm a mrazem. Nejlepší je nechat jej přezimovat v garáži, ve sklepě nebo v přístřešku se zabezpečeným prouděním vzduchu. Nevhodné jsou velmi suché nebo teplé prostory. Před uskladněním nezapomeňte utáhnout šrouby.

Moderní materiály jako je umělý ratan nebo hliník jsou téměř bezúdržbové, přesto by nábytek z umělého ratanu neměl být vystavován teplotám nad 40 °C a v zimě teplotám pod 0 °C. V období mrazů by totiž mohlo dojít k jeho popraskání. Čas od času, v závislosti na čistotě prostředí, ve kterém je nábytek umístěn, jej pouze omyjte vlažnou mýdlovou vodou.

Praktický je speciální kryt, který nábytek ochrání deštěm i sněhem.

FOTO: archiv firem

Stejně snadná je i údržba zahradního nábytku z hliníku. Nevadí mu déšť, sníh ani sluníčko. Stačí ho jen otřít vlhkým hadříkem.

Vhodným příslušenstvím k zahradnímu dřevěnému nábytku je speciální kryt, který nábytek ochrání například před vlhkem.

Před tím, než se rozhodnete pro nákupu konkrétní zahradní sestavy, zjistěte, jakým způsobem a jak často je třeba daný materiál ošetřovat. Vždy se v prodejně poraďte, jaké přípravky jsou pro jeho ochranu ty nejvhodnější a jak často mu poskytovat vhodnou držbu. Dobrý prodejní specialista by vám měl být schopen zodpovědět všechny otázky.

Dana Novotná

nahoru

Bydlení:

Čím vybavit pokoj pro předškoláka

-

včera 13:09 Obrazem: Jak zařídit pokoj předškoláka, aby se v něm...

K rekonstrukci kuchyně přibrali chodbu a koupelnu, výsledkem je moderní byt

-

včera 08:57 Obrazem: Snem mladého páru se dvěma malými dcerami...

Stylový byt by mohl sloužit jako kulisa ve filmu o Harrym Potterovi

-

včera 06:14 Obrazem: Přestože od vydání posledního titulu...

Bernský honič je skvělý pomocník i oddaný přítel

-

18.1. 13:54 Švýcarsko je sice malá alpská země, má ale bohatou...

Okna můžete měnit i v zimě, nečekejte na jaro

-

18.1. 10:09 Obrazem: Možná jste letos zjistili, že starými okny...

I v miniaturním bytě si lze uchovat soukromí

-

18.1. 06:16 Obrazem: Není problém navrhnout zařízení malého bytu,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby