Ekonomika

Schodek rozpočtu stoupl v září na 71,4 miliardy

obrazek

Budova ministerstva financí

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

1.10.2012 14:03 (aktualizováno: 1.10.2012 14:39) Schodek státního rozpočtu v září stoupl na 71,4 miliardy korun ze srpnových 67 miliard korun. Loni v září byl deficit rozpočtu o téměř 34 miliard korun vyšší. Informovalo o tom ministerstvo financí (MF). Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 105 miliard korun.

Na nižší než očekávaný růst příjmů státního rozpočtu působí nejvíce nižší plnění DPH a příjmů z EU. Výdaje jsou podle ministerstva meziročně nižší o 18,4 miliardy korun, a to zejména vlivem nižších převodů záloh regionálnímu školství o asi 13 miliard korun a nižších kapitálových výdajů o 9,1 miliardy korun.

Dosažené celkové příjmy 757,1 miliardy korun byly proti stejnému období roku 2011 vyšší o 15,3 miliardy korun, tedy o 2,1 procenta. Rozpočet po změnách počítá s růstem o 7,3 procenta.

Inkaso DPH představovalo 143,4 miliardy korun a meziročně vzrostlo o 2,3 procenta. Rozpočet přitom počítá s růstem o 15,5 procenta proti roku 2011, což ovlivňuje především novela zákona o DPH, která zvýšila sníženou sazbu daně z přidané hodnoty z 10 na 14 procent s účinností od 1. ledna 2012.

Za nízkým plněním DPH stojí podle MF zejména pokles spotřeby soukromého sektoru a mimořádný vliv týkající se změny legislativy v minulém roce. Za příčiny vedoucí ke snížení spotřeby domácností považuje ministerstvo hlavně opatrnost spotřebitelů.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Odvoz české nafty z Německa bude pokračovat. Jednání se zúčastnil i Tomáš Pitr

-

dnes 15:13 Odvoz zbytku české nafty ze skladu zkrachovalé...

Krejčířovu vilu se zatím nepodařilo vydražit

-

dnes 14:28 Neúspěšně dopadla v úterý dražba kdysi luxusního sídla...

Seznam.cz požádal o licence pro nový televizní kanál

-

dnes 12:43 Společnost Seznam.cz požádala Radu pro rozhlasové a...

Blamáž s firmou doporučenou z Hradu. V Kyrgyzstánu volají po padání hlav ve vládě

-

dnes 11:31 aktualizováno Obvinění z blamáže i volání po padání...

Soumrak amerického hračkářského gigantu. Toys 'R 'Us bankrotuje

-

dnes 10:58 Největší řetězec s hračkami v USA Toys 'R 'Us požádal...

Ryanair zveřejnil seznam rušených letů, jsou na něm i spoje s Prahou

-

dnes 08:56 Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair, která...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby