Ekonomika

Na Rusko se se žádostí o naléhavou půjčku obrátilo už pět zemí

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

1.10.2012 10:17 Rusko obdrželo žádosti už od pěti evropských zemí o naléhavou finanční pomoc. Podle zprávy moskevského listu Nězavisimaja gazeta s touto „senzační“ zprávou přišel koncem minulého týdne ruský ministr financí Anton Siluanov. Z pětice jsou konkrétní údaje jen o Kypru, který má zájem o ruskou půjčku ve výši pěti miliard eur.

Podle ruského listu v úvahu připadají Řecko, Irsko a Island, ale i východoevropské státy jako Maďarsko a Bulharsko, případně Lotyšsko nebo Litva. Siluanov pouze uvedl, že se nejedná o velké země.

Koncem loňského roku dostal Kypr od Moskvy pětiletou půjčku 2,5 miliardy eur s úrokem 4,5 procenta. Přestože ratingové agentury Standard & Poor’s a Moody’s označily Kypr za stát s plnou platební neschopností, je Moskva ochotna poskytnout Nikósii další kredit. Návratnost je přitom podle ruského listu mlhavá.

Motivem půjčky může být podle ruského listu fakt, že kyperské banky spravují účty ruské finanční aristokracie. Jakýkoli finanční otřes na Kypru by se tudíž dotkl ruské elity.

Půjčit Islandu Moskva zvažovala už na podzim roku 2009, kdy islandská vláda žádala půjčku ve výši čtyř miliard eur, píše Nězavisimaja gazeta. Když ale Island dostal půjčku od skandinávských zemí a Mezinárodního měnového fondu, výše půjčky požadované v Rusku se snížila na půl miliardy dolarů.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Na důchody loni šlo 404 miliard

-

včera 19:48 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) loni na...

Český šofér v Německu vysoudil čtvrt miliónu, teď už ve firmě nedělá

-

včera 17:38 Řidič kamiónu, kterému německý soud přiřkl za jízdy v...

Prezident Fordu pro Severní Ameriku musel skončit kvůli „nevhodnému chování“

-

včera 16:56 Šéf severoamerické divize automobilky Ford Raj Nair...

Africký mor nemizí, veterináři rozšiřují oblast se zvláštním režimem

-

včera 15:04 O sedmnáct katastrů na Zlínsku se ve čtvrtek zvětšila...

ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě, která budí pochybnosti

-

včera 14:03 aktualizováno Energetická skupina ČEZ se stahuje z...

Polská centrální banka dala půl miliónu na skrytou kampaň proti kryptoměnám

-

včera 13:33 Centrální banka v Polsku zaplatila internetovým firmám...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby