Ekonomika

Na Rusko se se žádostí o naléhavou půjčku obrátilo už pět zemí

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

1.10.2012 10:17 Rusko obdrželo žádosti už od pěti evropských zemí o naléhavou finanční pomoc. Podle zprávy moskevského listu Nězavisimaja gazeta s touto „senzační“ zprávou přišel koncem minulého týdne ruský ministr financí Anton Siluanov. Z pětice jsou konkrétní údaje jen o Kypru, který má zájem o ruskou půjčku ve výši pěti miliard eur.

Podle ruského listu v úvahu připadají Řecko, Irsko a Island, ale i východoevropské státy jako Maďarsko a Bulharsko, případně Lotyšsko nebo Litva. Siluanov pouze uvedl, že se nejedná o velké země.

Koncem loňského roku dostal Kypr od Moskvy pětiletou půjčku 2,5 miliardy eur s úrokem 4,5 procenta. Přestože ratingové agentury Standard & Poor’s a Moody’s označily Kypr za stát s plnou platební neschopností, je Moskva ochotna poskytnout Nikósii další kredit. Návratnost je přitom podle ruského listu mlhavá.

Motivem půjčky může být podle ruského listu fakt, že kyperské banky spravují účty ruské finanční aristokracie. Jakýkoli finanční otřes na Kypru by se tudíž dotkl ruské elity.

Půjčit Islandu Moskva zvažovala už na podzim roku 2009, kdy islandská vláda žádala půjčku ve výši čtyř miliard eur, píše Nězavisimaja gazeta. Když ale Island dostal půjčku od skandinávských zemí a Mezinárodního měnového fondu, výše půjčky požadované v Rusku se snížila na půl miliardy dolarů.

Novinky, ČTK

nahoru

Ekonomika:

Plzeňská Škoda by měla dodat do Polska 45 vlaků pro varšavské metro za 6,5 miliardy

-

dnes 15:44 Plzeňská Škoda Transportation zvítězila v soutěži na...

Jablka z Polska obsahovala dvacetkrát více pesticidu, než je povoleno

-

dnes 15:42 Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

CEFC Shanghai neuhradila úroky z dluhopisů ve výši 680 miliónů korun

-

dnes 14:19 aktualizováno Společnost CEFC Shanghai International...

Kde udělali soudruzi chybu? Z čínských skleniček se uvolňují kadmium a olovo

-

dnes 12:47 Ministerstvo zdravotnictví varuje spotřebitele před...

Klasické cigarety se stanou minulostí, říká šéf Philip Morris

-

dnes 11:11 Tradiční cigarety postupně nahradí modernější varianty,...

Cena nafty i benzínu za týden klesla, ale pouze mírně

-

dnes 09:30 Průměrné ceny pohonných hmot v Česku za poslední týden...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů