Bydlení

Jak včas připravit střechu na zimu

obrazek

Vedle stavu střešních tašek kontrolujeme i střešní okna, konkrétně nátěry a těsnění.

FOTO: Bramac

24.10.2012 11:12 Máme nejvyšší čas zkontrolovat okapy, střešní krytinu, oplechování na střeše a zatmelení kolem spojů hran s komínem, okny a zdí. Zima nás totiž může nepříjemně zaskočit. Děravá střecha se vymstí plísněmi, v horším případě prokapáváním vody do podkroví. Ucpané, staré a zrezivělé okapy nezachytí vodu a mají tendenci se kroutit nebo popraskat mrazem.

Zanesené okapy nezvládají odvést vodu z podzimních plískanic ani z odtávajícího sněhu. Máme-li v okolí hodně stromů, v říjnu a v listopadu hrozí ucpání okapů listím. Čistíme je proto alespoň 2x do roka – před zimou a po ní.

Násada pro čištění a vyklízení střešních okapů. Používá se pro teleskopické násady combi systému pro práci ve výšce až 5 m. Cena 450 Kč.

FOTO: Gardena

Od ptačího trusu a napadaného listí čistíme také podokapní žlaby, kontrolujeme těsnost a pevnost spojů v místě napojení žlabového kotlíku, napojení žlabů a kolen. Čistit okapy můžeme ze žebříku (pozor na bezpečnost!) silným proudem vody z hadice nebo výsuvnou teleskopickou tyčí se speciální koncovkou: stěrkou na jedné straně a kartáčem na druhé. Náčiní seženeme v obchodech se zahradním příslušenstvím.

Stav střechy i okapů prověří sněhová nadílka a jarní odtávání.

FOTO: Lindab

Některé typy tyčí dosáhnou až do 5m (délka se reguluje objímkou a upevňovacím šroubem), a přitom zůstanou stabilní a lehce ovladatelné. Na výsuvnou tyč nasadíme čistič střešních okapů, kloubem nastavíme potřebný úhel, aby koncovka čističe zapadla do okapu. Stěrkou nejdřív nečistoty shrneme a dočistíme pevně osazeným kartáčem. Takto lze odklízet i čerstvě navátý sníh.

Sněhovými zábranami ulehčíme krovům a vyhneme se potížím s rychlým táním větší masy sněhu na jaře. Mezi bezpečnostní prvky patří rozrážeče sněhu nebo speciální tašky s výstupky, které sjíždějící masu roztrhají na menší díly.

FOTO: Lindab

Jestliže se sami neodvážíme do revize okapů, objednáme firmy, které provádějí tzv. výškové práce, mezi něž patří i čištění okapů, revize okapového systému i střechy.

Péče o střešní tašky

Střešní tašky musí vydržet hodně – opakující se cykly horkého slunečního záření a následného ochlazování deštěm v létě, v zimních měsících pak zmrazování a rozmrazování. Zejména v zimě by měly být tašky co nejméně vlhké, proto je důležité dostatečné odvětrání střechy. Povrch moderních tašek je dnes ale speciálními úpravami chráněn před deštěm i mrazem. Častěji než počasí tašky poškodí neopatrný pohyb po střeše (stoupat je doporučeno jen na místa, kde leží taška na lati a je podepřená) nebo silný úder (velké ledové kroupy).

Aby zmrzlá voda a rampouchy neponičily okapy, používáme v okapech rozmrazovací kabely. Protizámrazové systémy od 1500 Kč.

FOTO: Lindab

Během zimy hrozí poškození krytiny v důsledku sklouzávání sněhové pokrývky ze střechy. U nedostatečně upevněných střešních prvků nebo v případě absence sněhových zábran se některé prvky mohou ze střechy doslova vytrhnout a střešní plášť tak poškodit.

Okap ochráníme před sněhem a ledem systémem zpevňujících úchytů žlabů, které celý okap zpevní. Pro ještě lepší zpevnění podokapního žlabu používáme zpevňující úchyt žlabu v kombinaci se zdvojenými háky.

FOTO: Lindab

Při výměně poškozených střešních tašek u starších střech si ověříme, zda je na trhu dostupný stejný typ tašek, v dostatečném množství a ve shodné povrchové úpravě, jako ty původní. Nevíme-li si rady, obrátíme se na odbornou firmu.

Protisněhová taška s betonovým zachytávacím prstencem na paletě KM Beta 120x80 cm (54 kusů). Cena 48 Kč kus.

FOTO: KM Beta

Kontrola střechy

Vedle stavu střešních tašek kontrolujeme střešní okna, konkrétně nátěry a těsnění. Vyčistíme plechy za komínem, vikýřem nebo střešním oknem, aby mohla odtékat voda. Při celkové revizi střechy je dobré zkontrolovat sněhové zábrany (pokud je máme) a hromosvody.

Ze sněhových zábran se nejčastěji používají trubkové sněhové zábrany, které se podle sněhové oblasti, sklonu střechy a délky krovu rozmístí v jedné nebo více řadách po obvodu střechy.

V drsném prostředí Šumavy obstojí bez problémů jen kvalitní materiály, včetně doplňků.

FOTO: Bramac

Při základním návrhu sněhových zábran zohledňujeme: tvar a sklon střechy; její konstrukční možnosti; rozmístění větracích komínků, oken; umístění prvků pro odvětrání střechy (větraný hřeben). Sklon střechy pro použití sněhových zachytávačů s drážkovanou krytinou z titanzinku by měl být maximálně 45–50°.

Se zvětšujícím se sklonem střechy klesá účinnost sněhových zachytávačů a navíc se zvětšují síly, které na něj působí. Při použití dvoutrubkových sněhových zachytávačů při sklonu větším než 25° je nutná podpora jednotrubkovým systémem. Jinak může dojít k poškození systému.

Samovolný skluz sněhu ze střech nejvíce ovlivní konstrukce střechy, zejména její sklon. Od sklonu 50° výše se prakticky čerstvý sníh na střeše neudrží.

FOTO: Lindab

Opatření proti sněhu

Zejména v lokalitách s velkými sněhovými srážkami se vyplatí investovat do protizámrazových systémů do okapů (topné kabely) a na střechu. Zařazení speciálních protisněhových tašek do střešní krytiny je dnes nejrozšířenější obranou proti náhlému skluzu sněhu ze střechy. Protisněhová střešní taška tvoří s betonovým zachytávacím prstencem jeden homogenní celobetonový prvek.

Střechu je třeba chránit kvalitní povrchovou úpravou. Např. povrchová úprava Satpur 50 µm je velmi odolná povrchová úprava vůči mechanickému poškození a chrání ocelový plech před případnou korozí.

FOTO: Satjam

Díky jednotnému materiálu základní tašky i betonového prstence nevznikají na střeše žádné šmouhy, časté u plechových zachytávačů. Střešní plášť je u této varianty zcela uzavřený, při montáži nedochází k žádnému průniku skrz střechu, jak je tomu u klasické plechové zábrany. Sněholam se skládá z nosných tašek opatřených závěsným hákem, mříží sněholamu a ze spojovacích svorek. Využíváme ho v oblastech s vysokým sněhovým zatížením, případně nad vstupy. Sněholam by měl být průběžný, v místech s větším sněhovým zatížením se umísťuje v každé čtvrté řadě po celé výšce střechy.

Trubkové protisněhové zábrany mohou obsahovat až 3 trubky nad sebou, takže množství zadrženého sněhu je enormní.

FOTO: Lindab

Nosná taška sněholamu i mříž bývají z pozinkované oceli. Nosnou taškou sněholamu musí být každá třetí taška v řadě. Nosné tašky se přitom nesmějí umísťovat v první řadě tašek u okapu.

Karolina Černá, Právo

nahoru

Bydlení:

Dům s otáčivým interiérem je architektonickým skvostem, i když trochu ošuntělým

-

včera 12:23 Obrazem: Nevšední dům v japonském městě Mito má...

Užijte si romantické koupání v biotopu

-

včera 08:43 Obrazem: Vybudováním koupacího jezírka získáte krásný...

Živá zahrada ve stylu první republiky s květinami, které pěstovaly naše babičky

-

včera 06:42 Video: Květiny, které pěstovaly naše babičky, zahradní...

Semlerův dům vznikl spojením dvou objektů, slávu mu přinesl interiér navržený Adolfem Loosem

-

18.7. 12:37 Obrazem: Plzeňský Semlerův dům vznikl spojením na sebe...

Kamenný obklad, černozlatá tapeta aneb Jak majitelka vylepšovala svůj domov

-

18.7. 09:46 Honza s Kristinou a jejich dvěma syny bydlí ve svém...

Úzký dům je klidným útočištěm mladé rodiny

-

18.7. 06:28 Obrazem: Mladá rodina využila možnosti a koupila...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů