Žena

Cena za emancipaci aneb Kdo bude platit za večeři či taxík

Stále více mužů žádá po partnerce, aby se ve vztahu také finančně podílela - například na placení večeře, i když je to mnohým nepříjemné.

ZDROJ: Novinky

30.9.2012 17:55 Byly doby, kdy ženy neměly stejná práva a možnosti jako muži. Ty časy jsou už naštěstí dávno pryč, nabízí se říct. Je ale opravdu současná rovnoprávnost pro ženy tak výhodná? V mnoha ohledech možná ano, má to ale i své stinné stránky.

Jedno je každopádně viditelné. Klasické rytířství známé ze starých filmů se nezadržitelně vytrácí, a to především kvůli sociálním, finančním i pracovním tlakům na muže. Stále méně se tak stává, že jsou pánové ochotni držet se starých tradic.

Ženy se stále častěji prosazují i na dříve typicky mužských postech, finanční rozdíly se mnohde vyrovnávají, rovnoprávnost začíná vládnout i ve vztahu. Není se tak čemu divit, když současný muž požádá moderně založenou ženu, aby se zčásti podílela třeba i na placení společné večeře.

Podle výsledků britského průzkumu, které citoval server Daily Mail, více než polovina mužů (51 %) v současnosti žádá ženu o příspěvek na zaplacení večeře na prvním rande. Pravé džentlmeny ale i tak stále ještě najdete. Celá třetina dotázaných respondentů uvedla, že stále sami platí účet za společnou večeři, i když na tom nejsou finančně zrovna nejlépe.

Placení společných rodinných účtů už také není pouze mužskou záležitostí. V rámci rovnoprávnosti se mají podílet i ženy.

FOTO: fotobanka Profimedia

Jeden z pěti respondentů pak přiznal, že mu stačí částečné finanční přispění od partnerky, za celý večer ale rozhodně sami platit nechtějí. Pět procent mužů by pak rádo situaci zcela obrátilo, aby se celkově podílela finančně žena na hrazení výdajů. Hlavním problémem, kvůli kterému tak uvedení respondenti reagovali (přestože se cítí za svůj požadavek hloupě), jsou stále se zvyšující finanční nároky ze strany společnosti.

"Sociální etiketa dlouhá léta diktovala, aby muži (nejen) na první schůzce platili za pití, jídlo či odvoz taxíkem, to už ale v mnoha případech neplatí. Byť je to poněkud neromantické, výzkum jasně ukázal, že stále více mužů nemá dostatek financí na to chovat se za každé situace galantně," uvedl mluvčí společnosti FridayFriday, která průzkum zadala.

"I bez ohledu na stále se zvyšující životní náklady zde ale stále existuje skupina mužů, která bude ochotna na první schůzce udělat ten nejlepší dojem. I za cenu našetření si dostatečného množství financí," uzavírá optimisticky mluvčí.

Dopad rovnoprávnosti v Česku 

Snaha o rovnoprávnost mezi pohlavími se dá vysledovat i v České republice. Nejnověji se jedná o životní pojištění. Ještě do letošního prosince platí pro ženy nižší sazba pojistného, protože podle statistik se ženy dožívají vyššího věku a vykonávají méně riziková povolání, což už ale tak moc neplatí.

Od prosince proto budou pro ženy a muže platit stejné podmínky, což ve výsledku znamená pro něžnější pohlaví jediné - citelné zvýšení výdajů na pojištění. V tomto případě tedy rovnoprávnost ženám mnoho výhod nepřinese.

bok, Novinky

nahoru

Žena:

Kristina Kloubková: Výchova dětí je složitá, její výsledek uvidíte až za dvacet let

-

dnes 12:05 Obrazem: Přišla usměvavá, optimismus z ní jen sršel....

Letní móda podle modelky Karolíny Kurkové

-

dnes 11:05 Obrazem: Karolína Kurková patří mezi naše nejznámější...

Bazalka pro chuť i pro zdraví

-

dnes 10:05 Tato křehká bylina rozvoní především italská jídla. Na...

Šest zajímavostí o vztazích, které vás možná překvapí

-

dnes 08:50 Ačkoliv o vztazích byly napsány milióny knih, je jasné,...

Prediabetes je závažným varováním, že může přijít cukrovka

-

dnes 07:21 O cukrovce hovoříme v okamžiku, kdy glykémie neboli...

Báby babicí aneb Porodnictví v plenkách

-

včera 12:03 Na podzim roku 1788 způsobila porodní bába Elisabeth...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů