Domácí

Fair play

17.3.2004 03:13 Na demonstracích (pokud není zrovna před volbami) si můžeme křičet, co je nám libo, o způsobu boje proti světovému terorismu za nás rozhodují vlády a parlamenty. Jsme svědky, že tak často činí unfair.

V té souvislosti mi připadá spravedlivé, že když mocní tohoto světa konají věci obecně prospěšné, někdy až svaté a dopustí se přitom faulu, lži, podrazu, vymstí se jim to.

České dějiny to rády připomínají. Co bylo nejslavnějšímu Lucemburkovi Zikmundovi Uherskému platné, že byl jedním z nejtalentovanějších a nejuznávanějších evropských panovníků, že svolal důležitý koncil a měl hlavní podíl na vyřešení papežského schizmatu. Pro Čechy zůstane na věčné časy zrádnou liškou zrzavou, protože porušil slib nedotknutelnosti, který dal jednomu pro něho bezvýznamnému českému kazateli.

Něco podobného z nedávné historie: co bylo Bushovi a Blairovi platné, že převálcovali vojenskou supertechnikou Saddámovu krutovládu, že dali Iráku šanci postavit na žalostných troskách toho činu někdy v budoucnu nějaký přijatelný režim. Protože při tom vědomě zalhali o akutní hrozbě zbraní hromadného ničení v Husajnových arzenálech, protože tím účelově oklamali veřejnost, mají dnes veřejné mínění (tedy voliče) proti sobě.

Čerstvý příklad je ze Španělska. Co bylo premiéru Aznarovi a lidovcům vůbec platné, že se za osm let jejich vládnutí zvýšil průměrný příjem o 35 procent, že raketově rostl HDP, že o polovinu klesla nezaměstnanost. Stačilo, aby se těsně po atentátu a těsně před volbami uchýlili k účelové lži, že pachatelem je ETA, a aby se tu lež pokusili mocensky šířit. Ač měli v preferencích dostatečný náskok, voliči je za ten podraz smetli.

Při vší politické bídě, kterou je zmítán svět, je dobré vidět, že ne vždy se vyplácí účelem světit prostředky. Že ten, kdo nehraje fair play, je aspoň občas po právu bit.

Zatímco nám v Česku se teror ve "špičkovém" provedení zatím vyhýbá, toho "partiového" si užíváme. Teroristé maskovaní za fanoušky Baníku Ostrava neváhali zmasakrovat člověka na nádraží poblíž Tachova, aby už nikoho dalšího nenapadlo vyžadovat po nich slušné chování. A hlavně nám terorismus mládne, v Blížejově na Domažlicku už ho ovládají školáci-prvňáčci. Když jim spolužák nedá peníze, pošlou ho na pár dní na chirurgii, když je za to jen ta ředitelská důtka.

Něco mi říká, že rákoska by byla jaksi víc v duchu fair play.

PRÁVO 17. března 2004

Pavel Verner

nahoru

Domácí:

Zeman po volbách nebude spěchat se svoláním Sněmovny, využije maximální lhůtu

-

dnes 16:29 Prezident Miloš Zeman chce využít maximální lhůtu,...

Zeman se pochlubil dřevěným samopalem na novináře, zásobník je z lahve Becherovky

-

dnes 15:53 Video: aktualizováno Prezident Miloš Zeman se na závěr...

Začínající učitel má o tisíce víc než kolegyně. Je jich málo

-

dnes 14:33 Dát se na kantořinu není z pohledu mladého muže...

České domácnosti jsou spokojeny nejvíce od roku 2013

-

dnes 14:26 Ekonomice se daří, platy rostou a lidí bez práce ubývá....

Unavený Babiš, útočný Zaorálek a monology místo diskuse, hodnotí experti předvolební debaty

-

dnes 12:23 Experti na politickou komunikaci si v rámci čtvrteční...

Poslanci budou mít do slibu holý mandát. A Česko několik dnů až 400 poslanců

-

dnes 12:17 Protože se letošní volby konají v dřívějším termínu než...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby