Věda a školy

Ministerstvo chce do školek dostat více dětí a vzdělávat je lépe

obrazek

Profimedia.cz

19.9.2012 08:55 Předmětem uvažování na ministerstvu školství bude po výroční zprávě Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zřejmě předškolní vzdělávání. Ve školkách je sice dětí zhruba stejně tolik, kolik je v zemích OECD běžné (60 procent tříletých, 85 čtyřletých a 92 pětiletých), ale v poslední době jich ubylo v průměru o pět procentních bodů.

Podle prvního náměstka ministra školství Jiřího Nantla by se nemělo už na mateřinky dívat jen jako na hlídací centra, ale jako startovní plochy pro další vzdělávání. Ukazuje se totiž, že děti s předškolním vzděláváním mají lepší výsledky ve škole a častěji se i hlásí na VŠ.

„Musíme se zabývat podobou předškolního vzdělávání, rozhraním mezi předškolním a základním vzděláváním. Je velmi mnoho dětí, což může mít i vliv na dostupnost míst v mateřských školách, v režimu odkladů základního vzdělávání je v ČR 21 procent dětí. Musíme se zabývat i tím, jestli legislativně klademe dostatečné nároky, aby byla ve školkách potřebná míra vzdělávání,“ prohlásil Nantl.

Podle něj se v tomto ohledu často skloňuje finský model, kde prý celý vzdělávací systém sází právě na předškolní vzdělávání. Ale například i ve Spojených státech jsou nároky na děti v mateřinkách větší, do školy už musí jít se základy znalosti čtení.

Plány hatí dětské skupiny

Nantl pouze uvedl, že resort se bude touto otázkou ještě zabývat a pokusí se ji zpracovat v rámci připravované koncepce pro české školství do roku 2020.

Stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) ale viděl problém trochu jinde. Jak sdělil Právu, ministerstvo by mělo kvůli nápravě stavu v první řadě sladit kroky s vládou.

Upozornil na to, že založením tzv. dětských skupin ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem, které se mohou provozovat v jakékoli instituci bez nároků na vzdělávání pro děti od dvou let, se vláda postavila proti vzdělávacím trendům u předškoláků.

„To je otázka návyků a ty návyky také začínají už v předškolním vzdělávání. Takže pan ministr školství s panem ministrem Drábkem měli říci, co vlastně chtějí, protože jeden jde hot a druhý čehý,“ rýpl si Chládek.

jim, Právo

nahoru

Věda a školy:

Astronomové našli nejstarší hvězdy ve vesmíru

-

včera 22:16 Radioteleskop v západní Austrálii zachytil důkazy...

České testy pomáhají včas odhalit Alzheimerovu chorobu

-

23.3. 18:53 Alzheimerova choroba stále stojí na pokraji zájmu...

Nejoblíbenějším učitelem je David Turek z České Kamenice

-

23.3. 17:13 Jubilejní 25. ročník ankety o nejoblíbenějšího učitele...

Vývojář z Brna pomohl barvoslepým vnímat pestrost světa

-

23.3. 08:28 Svět v jeho skutečné pestrosti ukazuje barvoslepým...

Další mýtus vyvrácen. Bolest zad podle vědců vůbec nesouvisí s držením těla

-

23.3. 08:06 Bolesti zad trápí až 80 procent dospělých a čím dál...

Zlínští výzkumníci zlepšují kvalitu bezlepkového pečiva

-

22.3. 14:43 Vědci z Ústavu technologie potravin Fakulty...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby