Kultura

Tipy Pavla Žalmana Lohonky

16.3.2004 20:07 Písničkář Pavel Žalman Lohonka uvádí, co ho zaujalo v kultuře. Redakčním tipem je nová deska The Distillers a kniha Konzervatoř Evropy?.

Tipy Pavla Žalmana Lohonky

Čtu: Zajímají mě knihy o vesmíru, záhadách, také historické, prostě knihy, které mě nějak posunou.

Poslouchám: Folk, nahrávky ze světa i desky svých kolegů. Bere mě i vážná hudba, zvláště Mozart, jehož génialita mi vždycky vmete do tváře, jak jsme dnes strašně tříminutoví, tolik se nadřeme na jedné písničce. Poslouchám i jazz, ale vůbec mě nebere populární hudba.

Viděl jsem: Pána prstenů. Líbila se mi výprava, je úžasné, že filmaři dnes dokáží přenést na plátno sny. V televizi koukám na ČT 2, zajímají mě hudební pořady, dívám se i na sport, ale nedívám se na zábavu, protože se přitom stydím.

Internet: Musím se s ním sžít. Měl jsem počítač, který jsem nechal synovi své bývalé ženy, a teď si chci koupit notebook. Hlavně kvůli poště. Nebudu na něm ale psát texty. Ty píšu zásadně v ruce, vždycky je namnožím a rozdávám v kapele. Když jsou psané ručně, zůstává v nich život.

The Distillers: Coral Fang

Již třetí album britských The Distillers je opět poznamenáno příklonem k tradičnímu punkovému pojetí. Dominantním prvkem je chlapsky nabroušený zpěv Brody Dalleové, zakládající členky jinak mužské formace. Například ve skladbách Drain The Blood nebo Beat Your Heart Out se posunuje k velice silným melodiím, kterým dává patřičnou revolučnost. Jinak je ale deska poměrně stereotypní, deset jednoduchých skladeb osvěžují finální zvukové orgie v kompozici Death Sex.

The Distillers: Coral Fang, Warner Music, 44:48

Mikuláš Bek: Konzervatoř Evropy?

Brněnský muzikolog Mikuláš Bek se ve své knize s podtitulem K sociologii české hudebnosti zabývá na základě mnoha sociologických výzkumů z různých období české společnosti otázkou tradované hudebnosti Čechů. Více než poutavým esejem je kniha podrobnou vědeckou studií se spoustou grafů, žebříčků a tabulek. Pro někoho možná příliš suchá knížka, ale pro skutečné zájemce objektivní a v mnohém trpký důkaz vypovídající o stavu hudebnosti českého národa na přelomu 20. a 21. století.

Mikuláš Bek: Konzervatoř Evropy?, KLP Praha, 280 str.

VLA, jaš, Právo

nahoru

Kultura:

Festival Colours of Ostrava odstartoval v dešti

-

včera 18:34 V Dolní oblasti Vítkovic začal ve středu v poledne...

Freddie Mercury zpívá, bojuje a umírá. Trailer Bohemian Rhapsody je venku

-

včera 16:18 Video: Ten příběh má v sobě všechno, co potřebuje...

Slovanská epopej je v Obecním domě. Brzy bude mít stálý domov, slíbila Krnáčová

-

včera 14:45 Část Slovanské epopeje Alfonse Muchy je k vidění v...

Festival představuje geniálního Bacha klasicky i jazzově

-

včera 12:27 Festival Bach for All uvádí díla Johanna Sebastiana...

Organizátor festivalu Obscene Extreme Miloslav „Čurby“ Urbanec: Našimi sponzory jsou fanoušci

-

včera 12:00 V trutnovském areálu Na Bojišti se od 18. do 22....

Rozdejte pistole ve školce. Borat novým pořadem pobouřil hlavně politiky

-

včera 10:33 Video: Slavný komik Sacha Baron Cohen, představitel...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů