Kultura

Tipy Pavla Žalmana Lohonky

16.3.2004 20:07 Písničkář Pavel Žalman Lohonka uvádí, co ho zaujalo v kultuře. Redakčním tipem je nová deska The Distillers a kniha Konzervatoř Evropy?.

Tipy Pavla Žalmana Lohonky

Čtu: Zajímají mě knihy o vesmíru, záhadách, také historické, prostě knihy, které mě nějak posunou.

Poslouchám: Folk, nahrávky ze světa i desky svých kolegů. Bere mě i vážná hudba, zvláště Mozart, jehož génialita mi vždycky vmete do tváře, jak jsme dnes strašně tříminutoví, tolik se nadřeme na jedné písničce. Poslouchám i jazz, ale vůbec mě nebere populární hudba.

Viděl jsem: Pána prstenů. Líbila se mi výprava, je úžasné, že filmaři dnes dokáží přenést na plátno sny. V televizi koukám na ČT 2, zajímají mě hudební pořady, dívám se i na sport, ale nedívám se na zábavu, protože se přitom stydím.

Internet: Musím se s ním sžít. Měl jsem počítač, který jsem nechal synovi své bývalé ženy, a teď si chci koupit notebook. Hlavně kvůli poště. Nebudu na něm ale psát texty. Ty píšu zásadně v ruce, vždycky je namnožím a rozdávám v kapele. Když jsou psané ručně, zůstává v nich život.

The Distillers: Coral Fang

Již třetí album britských The Distillers je opět poznamenáno příklonem k tradičnímu punkovému pojetí. Dominantním prvkem je chlapsky nabroušený zpěv Brody Dalleové, zakládající členky jinak mužské formace. Například ve skladbách Drain The Blood nebo Beat Your Heart Out se posunuje k velice silným melodiím, kterým dává patřičnou revolučnost. Jinak je ale deska poměrně stereotypní, deset jednoduchých skladeb osvěžují finální zvukové orgie v kompozici Death Sex.

The Distillers: Coral Fang, Warner Music, 44:48

Mikuláš Bek: Konzervatoř Evropy?

Brněnský muzikolog Mikuláš Bek se ve své knize s podtitulem K sociologii české hudebnosti zabývá na základě mnoha sociologických výzkumů z různých období české společnosti otázkou tradované hudebnosti Čechů. Více než poutavým esejem je kniha podrobnou vědeckou studií se spoustou grafů, žebříčků a tabulek. Pro někoho možná příliš suchá knížka, ale pro skutečné zájemce objektivní a v mnohém trpký důkaz vypovídající o stavu hudebnosti českého národa na přelomu 20. a 21. století.

Mikuláš Bek: Konzervatoř Evropy?, KLP Praha, 280 str.

VLA, jaš, Právo

nahoru

Kultura:

Zlatého medvěda z Berlinale veze film Nedotýkej se mě. Podíleli se na něm i Češi

-

včera 20:07 aktualizováno Zlatého medvěda pro nejlepší film 68....

Polar Music Prize pro Metalliku

-

včera 11:18 Letošními laureáty ocenění Polar Music Prize, které...

Nejkrásnější ženy jsou ty, které se zjevují ve snech

-

včera 07:16 V pražské Galerii Smečky, kterou provozuje společnost...

Berlinale ocenilo Jiřího Menzela

-

23.2. 21:00 Cenu Kamera Berlinale udělenou Jiřímu Menzelovi za...

Pravděpodobný vítěz Oscarů ukradl příběh z divadelní hry, tvrdí žaloba

-

23.2. 16:05 Na 13 Oscarů nominovaný film Tvář vody režiséra...

Gott nevystoupí na Česko-Slovenském plese, zůstává v nemocnici

-

23.2. 15:29 Zpěvák Karel Gott nevystoupí v sobotu na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby