Zahraniční

Tisíce lidí v Moskvě demonstrují proti Putinovi

Žena prochází kolem kordonu policistů blokujících ulici v Moskvě.

ZDROJ: Reuters

15.9.2012 15:19 Tisíce lidí v sobotu přišly do centra Moskvy na první velkou opoziční demonstraci po letní přestávce. Policie zvýšila odhad demonstrantů v moskevských ulicích z prvotních 5000 na 14000, organizátoři hovoří o více než 100 000 účastnících a opoziční předák Sergej Udalcov dokonce o 150 000.

Nezávislá televize Dožď sice doporučila úřední číslo "jako obvykle zdvojnásobit", připustila však, že zřejmě přišlo méně lidí než na předchozí "pochod miliónů" 12. června, kdy novináři odhadovali účast na 50 000 odpůrců režimu.

Transparenty v průvodu odrážejí různorodost účastníků, sahající od krajní levice přes liberály až po krajní pravici. "Moskva Rusům, Moskva je ruské město," skandovali nacionalisté pod carskými vlajkami. "Pryč s fašismem!" požadovali naopak aktivisté z komunity sexuálních menšin. Mezi anarchisty a nacionalisty dokonce došlo k potyčce, než znesvářené skupiny rozdělily speciální policejní jednotky OMON.

Tmelícím prvkem se jevil odpor k režimu Vladimira Putina. "Putin není čestný!" tvrdil jeden z transparentů, "Chci takového prezidenta, aby se lidé usmívali," dodával další. Opět se volalo "Rusko bez Putina!" a požadovaly "předčasné volby", "konec represí" a "osvobození politických vězňů". Oproti předchozím demonstracím přibyly i sociální požadavky.

Mobilizace 7000 policistů 

"Snaží se nás rozdělit, rozhádat, ale nenecháme se. Chceme pravdu a dozvíme se jí," prohlásil první řečník na mítinku, poslanec Ilja Ponomarjov, a vybídl k účasti na říjnových regionálních volbách. "Musíme převzít moc nejen slovy, ale i činy," apeloval.

Akci provázejí mimořádná bezpečnostní opatření. Policie zmobilizovala na 7000 strážců pořádku v obavě z "provokací". Nad demonstranty krouží policejní vrtulníky. Organizátoři demonstrace mají povolení k mítinku až do 20:00 SELČ - a to prý budí ve vládním táboře obavy, že by akce mohla přerůst v pokus o vytvoření stálého tábora opozice po vzoru kyjevského Majdanu v dobách "oranžové revoluce". Zatím se akce odehrává bez incidentů. Dříve avizovaný útok odpůrců demonstrace se omezil na jediného aktivistu, kterého policisté zatkli.

Demonstruje se i v dalších ruských městech, od Petrohradu po Vladivostok. Podle médií se však v regionech sešly desítky až stovky lidí, policie se zatím omezila jen na zatčení pěti, respektive čtyř lidí v Kemerovu a Jekatěrinburgu.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Do Jižní Koreje přijela severokorejská delegace s generálem z černé listiny

-

dnes 06:14 Do Jižní Koreje v neděli přicestovala vysoká...

Demokraté zveřejnili svou reakci na zprávu republikánů o FBI

-

včera 23:03 aktualizováno Američtí demokraté v sobotu zveřejnili...

Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o příměří v Sýrii

-

včera 20:24 Rada bezpečnosti OSN v sobotu schválila rezoluci...

Slovenský řidič v průběhu tří dnů dvakrát nafoukal přes tři promile

-

včera 20:16 Pětapadesátiletý Emil z východoslovenského Prešova...

Čína se zlobí kvůli americkým sankcím vůči KLDR. Zastavte ty chybné kroky, vyzvala

-

včera 18:09 Čína v sobotu odsoudila nové americké sankce proti...

V Indii najelo auto do skupiny školáků, devět mrtvých

-

včera 15:57 Při dopravní nehodě ve východoindickém státě Bihár v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby