Ekonomika

Katalánsko požádalo španělskou vládu o pětimiliardovou pomoc

obrazek

Katalánský premiér Artur Mas

FOTO: Albert Gea, Reuters

29.8.2012 13:36 Katalánsko, hospodářsky nejvýznamnější region Španělska, požádalo centrální vládu v Madridu o pomoc ve výši zhruba pěti miliard eur (asi 125 miliard korun). Informovala o tom agentura AP.

Katalánsko s centrem Barcelonou se na španělském hospodářství podílí jednou pětinou. Zařadilo se po bok dalších dvou regionů, které o pomoc rovněž požádaly. Valencie už dříve vyslovila požadavek na 3,5 miliardy eur, Murcie pak na 300 miliónů eur.

Celkem 17 španělských regionů má kombinovaný dluh ve výši 145 miliard eur, z čehož 36 miliard musí být refinancováno v letošním roce. Samotné Katalánsko dluží zhruba 42 miliard eur. Španělská vláda již dříve oznámila, že připravuje speciální fond, který by měl ulehčit regionům splácet dluhy. K tomu hodlá vláda premiéra Mariana Rajoye použít prostředky ze státní loterie a bankovních úvěrů.

Potíže se kupí

Španělská ekonomika se potýká se značnými problémy, navíc zemi drtí vysoká nezaměstnanost dosahující 25 procent. Bez práce jsou především mladí lidé. Pro svůj churavějící bankovní sektor požádala pyrenejská země již o mezinárodní finanční pomoc. Z eurozóny bylo přislíbeno až 100 miliard eur, podle odhadů by měla stačit pomoc kolem 60 miliard.

Ozývají se hlasy, že Španělsko bude muset stejně nakonec přijmout komplexní finanční pomoc, čímž by se zařadilo po bok Řecka, Irska a Portugalska. Španělsko stejně jako Itálie spoléhá, že Evropská centrální banka začne v brzké době vykupovat dluhopisy krizí nejvíce stižených zemí, čímž by klesly výpůjční sazby.

pit, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Koncern Volkswagen loni prodal rekordních 10,7 miliónu aut

-

dnes 10:26 Prodeje aut německého koncernu Volkswagen loni stouply...

Češi přestávají tolik chodit do hospod na točené pivo

-

včera 20:27 Úbytek hostů a nižší tržby pociťují od loňského...

Energizer koupí za dvě miliardy dolarů výrobu baterií Varta a Rayovac

-

včera 17:10 Výrobce baterií Energizer Holdings koupí za dvě...

Čínská agentura srazila rating USA na úroveň Peru či Kolumbie

-

včera 14:35 Čínská ratingová agentura Dagong Global Credit Rating...

Francouzská automobilka PSA loni zvýšila odbyt o 15 procent

-

včera 14:28 aktualizováno Francouzská automobilka PSA Group loni...

Plyn zlevnil i největší český těžař MND

-

včera 13:49 Po společnosti innogy oznámila zlevnění plynu také...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby