Ekonomika

Katalánsko požádalo španělskou vládu o pětimiliardovou pomoc

obrazek

Katalánský premiér Artur Mas

FOTO: Albert Gea, Reuters

29.8.2012 13:36 Katalánsko, hospodářsky nejvýznamnější region Španělska, požádalo centrální vládu v Madridu o pomoc ve výši zhruba pěti miliard eur (asi 125 miliard korun). Informovala o tom agentura AP.

Katalánsko s centrem Barcelonou se na španělském hospodářství podílí jednou pětinou. Zařadilo se po bok dalších dvou regionů, které o pomoc rovněž požádaly. Valencie už dříve vyslovila požadavek na 3,5 miliardy eur, Murcie pak na 300 miliónů eur.

Celkem 17 španělských regionů má kombinovaný dluh ve výši 145 miliard eur, z čehož 36 miliard musí být refinancováno v letošním roce. Samotné Katalánsko dluží zhruba 42 miliard eur. Španělská vláda již dříve oznámila, že připravuje speciální fond, který by měl ulehčit regionům splácet dluhy. K tomu hodlá vláda premiéra Mariana Rajoye použít prostředky ze státní loterie a bankovních úvěrů.

Potíže se kupí

Španělská ekonomika se potýká se značnými problémy, navíc zemi drtí vysoká nezaměstnanost dosahující 25 procent. Bez práce jsou především mladí lidé. Pro svůj churavějící bankovní sektor požádala pyrenejská země již o mezinárodní finanční pomoc. Z eurozóny bylo přislíbeno až 100 miliard eur, podle odhadů by měla stačit pomoc kolem 60 miliard.

Ozývají se hlasy, že Španělsko bude muset stejně nakonec přijmout komplexní finanční pomoc, čímž by se zařadilo po bok Řecka, Irska a Portugalska. Španělsko stejně jako Itálie spoléhá, že Evropská centrální banka začne v brzké době vykupovat dluhopisy krizí nejvíce stižených zemí, čímž by klesly výpůjční sazby.

pit, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Trump zvažuje nová cla na dovoz aut do USA

-

dnes 06:56 Americký prezident Donald Trump zvažuje zavedení nových...

Vláda jasná není, ale už se rodí rozpočet

-

dnes 04:45 Ačkoliv o budoucí vládě stále ještě není rozhodnuto, na...

Ministerstvo dopravy podalo rozklad kvůli mýtnému tendru

-

včera 20:30 aktualizováno Ministerstvo dopravy podalo rozklad...

Erdogan potápí tureckou liru

-

včera 17:25 Turecká lira se tento týden vůči dolaru propadla na...

Český důchodový systém ohrožuje veřejné finance, varuje Evropská komise

-

včera 14:43 Česká republika i nadále vykazuje střední riziko,...

Česko plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura

-

včera 13:22 Česká republika plní dvě ze čtyř hospodářských...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby