Koktejl

Takhle rychle kombajn nežal ani v seriálu Plechová kavalérie

kombajn časosběr

ZDROJ: Novinky

6.8.2012 11:06 Na polích na území celé České republiky se každoročně počátkem července vyrojí desítky kombajnů. Mohutným strojům a jejich šoférům začíná sezóna žní. Podívejte se, jak vypadá práce těchto velikánů z výšky a zrychleně.

Zemědělské družstvo Nečín u Dobříše má tři kombajny, které musí zvládnout za nejdéle tři měsíce posekat 1550 hektarů obilovin, řepky a luskovin. Výjimku tvoří asi 150 ha kukuřice na zrno, která se sklízí později. Tyto plochy se nacházejí v 27 katastrálních územích. Řidiči žacích strojů pracují během sezóny denně včetně víkendů od devíti ráno do jedenácti hodin do večera.

Výjimkou jsou jen dny, kdy prší. „I sebemenší deštík je problém. To se pak nepracuje. Když totiž obilí nebo řepka olejka mají nevyhovující vlhkost, musí se dosoušet a to je nákladný proces v řádech stovek až tisíců korun na hektar,“ řekl agronom Jan Koukolíček.

Tři kombajny zvládnou za den posekat čtyřicet až padesát hektarů polí v závislosti na množství přejezdů.

Práce kombajnu nejen z pohledu řidiče. Zdroj: Novinky.cz

 

 Terminátor polí a luk je velmi výkonný

Čtyři roky starý typ New Holland CX 8070 zvládne za hodinu „zpracovat“ více než 3 hektary obilí a luk. Při práci se pohybuje rychlostí 5 kilometrů v hodině, maximální rychlost, které může dosáhnout, je 25 km/h při jízdě po silnici. Objem motoru tohoto stroje je 9 litrů, kapacita palivové nádrže je 750 litrů.

Základem všeho je žací lišta, která má různé délky mezi pěti až devíti metry a mění se podle druhu plodiny. Vespod kombajnu se točí velký buben, který vyčesává obilí a žací lišta ho následně ustřihává. Obilí se dále ve stroji přesouvá do mlátičky, která z klasů oddělí zrna, a za kombajnem pak vypadává sláma.

Uvnitř jdou zrna rovnou do zásobníků o kapacitě 7-9 tun nákladu. Řidič kontroluje okénkem za hlavou, nakolik je plný, upozorní ho také přístroje. Následuje proces přemístění úrody do přistaveného valníku, kdy tuny zrn jsou přesypány z dlouhého ramene kombajnu na korbu a odvezeny k dalšímu zpracování.

„Letošní rok je bohužel z hlediska úrody jeden z nejhorších, co pamatujeme. Téměř 200 hektarů orné půdy přišlo nazmar. Řepku olejku nejdříve poškodily holomrazy, ty jsou nejvíc zničující. Poté přišlo taktéž devastující extrémní sucho a nakonec vytrvalé časté deště. Vzhledem k tomu, že zmrzlo obilí, je také málo slámy, která se hojně využívá jako podestýlka pro dobytek. Proto například letos musíme využívat řepkovou slámu, není sice tak kvalitní, ale jinou možnost nemáme,“ dodává agronom Jan Koukolíček.

Karolína Vrbasová, Novinky

nahoru

Koktejl:

Muž při havárii vylétl z kradeného auta a dopadl na střechu domu

-

dnes 03:00 Záběry z bezpečnostní kamery ve městě Ponta Grossa v...

Italský soud brání rodičům pojmenovat své dítě po fašistickém diktátorovi

-

včera 20:01 Italský soud si nechal předvolat rodiče 14měsíčního...

Turista v německém přístavu zachránil topícího se chlapce

-

včera 16:12 Video: Když si třicetiletý thajský turista Ruchamon...

Turkmenští policisté prohledávají záchody, pátrají po fotkách prezidenta

-

včera 11:55 Prezident Gurbanguly Berdymuchamedov si už od roku...

Profesor se rozvedl kvůli deseti kočkám. Teď si ženu znovu vzal, i když jich má už čtyřicet

-

včera 09:46 Podivuhodný životní příběh mají za sebou 82letý Trevor...

Přispat si o víkendu omezí riziko předčasné smrti, tvrdí vědci

-

včera 08:34 Dospělí do 65 let, kteří sedm dní v týdnu spí méně než...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby