Krimi

Uprchlému členovi Berdychova gangu soud potvrdil desetiletý trest

obrazek

Uprchlý člen Berdychova gangu Norbert Köhler.

Policie ČR

23.7.2012 16:18 Nejvyšší soud (NS) potvrdil Norbertu Köhlerovi desetiletý trest vězení za podíl na loupežích takzvaného Berdychova gangu. Köhler byl souzen jako uprchlý a policie po něm dosud marně pátrá. Soudci Nejvyššího soudu se dovoláním zabývali nedávno na neveřejném jednání.

Köhlerova obhajoba poukazovala v dovolání například na to, že rozsudek je nepřezkoumatelný, protože justice část skutků posuzovala podle starého trestního zákona a část podle nového trestního zákoníku. Námitky směřovaly také proti rozsahu dokazování a údajně jednostrannému hodnocení důkazů. Nejvyšší soud ale nenašel důvod k zásahu. Některé námitky označil za nepřípustné, jiné za zjevně neopodstatněné.

Köhler podle pravomocného rozsudku spolupracoval se skupinou kolem Davida Berdycha na sedmi loupežných přepadeních v letech 2000 a 2001. Většinou šlo o únosy podnikatelů, z nichž členové gangu brutálním násilím nebo hrozbou násilí vymáhali peníze. Některým z obětí způsobili vážná zranění. Soudy se těmito trestnými činy již v minulosti zabývaly v procesech s ostatními členy skupiny.

Köhler se podílel například na přepadení podnikatele, kterého zastavili Berdychovi muži oblečení v policejních uniformách při fingované silniční kontrole poblíž Prahy. Spoutali ho a unesli na chatu. Ve sklepě z něj pak brutálním násilím vymáhali peníze. Muž utrpěl mnohočetná poranění hlavy, krku, těla, končetin, několik zlomenin a otřes mozku. Nakonec ho připravili o zhruba 785 000 korun.

Podobně vypadaly i další trestné činy, při kterých si únosci přišli na milióny korun.

Ústavní soud muže propustil z vazby, ten uprchl

Soud při rozhodování o Köhlerovi vycházel především z údajů od údajného šéfa gangu Davida Berdycha. V přípravném řízení Berdych uvedl, že se Köhler nikdy nepodílel na žádném násilí, ale pomáhal s organizací zločinů.

Köhler byl do roku 2007 ve španělském vězení, kde si odpykával sedmiletý trest za padělání platebních karet. Španělsko následně vydalo muže do Česka kvůli kauze dovozu kokainu z Ekvádoru. Poté, co byl na základě rozhodnutí Ústavního soudu propuštěn z vazby, však z ČR opět uprchl.

Novinky, ČTK

nahoru

Krimi:

Vietnamské komando si vyšláplo na milenku. Mstitelky ji zmlátily, pořezaly a okradly

-

dnes 16:59 Jako bohyně pomsty udeřily tři Vietnamky na milenku...

Policie stíhá plzeňského advokáta, měl se zaplést do pletich při exekutorské dražbě

-

dnes 15:51 Policisté podle zjištění Práva obvinili plzeňského...

Mám v sobě stresy a nevím, jak z toho ven, tvrdil obžalovaný z obchodování s lidmi

-

dnes 12:53 Video: Případ obchodování s lidmi a týrání osob...

Ve Štramberku někdo sestřelil letící dron

-

dnes 12:44 Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli,...

Za brutální vraždu své babičky si mladík odpyká 17 let

-

dnes 11:07 Devatenáctiletý Jakub Ševčík stráví 17 let ve vězení za...

Za podfuk s krví dostal exprimář pokutu a podmínku, rok nesmí dělat vedoucího lékaře

-

dnes 10:45 Bývalý přednosta chirurgie domažlické nemocnice Michal...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby