Krimi

Uprchlému členovi Berdychova gangu soud potvrdil desetiletý trest

obrazek

Uprchlý člen Berdychova gangu Norbert Köhler.

Policie ČR

23.7.2012 16:18 Nejvyšší soud (NS) potvrdil Norbertu Köhlerovi desetiletý trest vězení za podíl na loupežích takzvaného Berdychova gangu. Köhler byl souzen jako uprchlý a policie po něm dosud marně pátrá. Soudci Nejvyššího soudu se dovoláním zabývali nedávno na neveřejném jednání.

Köhlerova obhajoba poukazovala v dovolání například na to, že rozsudek je nepřezkoumatelný, protože justice část skutků posuzovala podle starého trestního zákona a část podle nového trestního zákoníku. Námitky směřovaly také proti rozsahu dokazování a údajně jednostrannému hodnocení důkazů. Nejvyšší soud ale nenašel důvod k zásahu. Některé námitky označil za nepřípustné, jiné za zjevně neopodstatněné.

Köhler podle pravomocného rozsudku spolupracoval se skupinou kolem Davida Berdycha na sedmi loupežných přepadeních v letech 2000 a 2001. Většinou šlo o únosy podnikatelů, z nichž členové gangu brutálním násilím nebo hrozbou násilí vymáhali peníze. Některým z obětí způsobili vážná zranění. Soudy se těmito trestnými činy již v minulosti zabývaly v procesech s ostatními členy skupiny.

Köhler se podílel například na přepadení podnikatele, kterého zastavili Berdychovi muži oblečení v policejních uniformách při fingované silniční kontrole poblíž Prahy. Spoutali ho a unesli na chatu. Ve sklepě z něj pak brutálním násilím vymáhali peníze. Muž utrpěl mnohočetná poranění hlavy, krku, těla, končetin, několik zlomenin a otřes mozku. Nakonec ho připravili o zhruba 785 000 korun.

Podobně vypadaly i další trestné činy, při kterých si únosci přišli na milióny korun.

Ústavní soud muže propustil z vazby, ten uprchl

Soud při rozhodování o Köhlerovi vycházel především z údajů od údajného šéfa gangu Davida Berdycha. V přípravném řízení Berdych uvedl, že se Köhler nikdy nepodílel na žádném násilí, ale pomáhal s organizací zločinů.

Köhler byl do roku 2007 ve španělském vězení, kde si odpykával sedmiletý trest za padělání platebních karet. Španělsko následně vydalo muže do Česka kvůli kauze dovozu kokainu z Ekvádoru. Poté, co byl na základě rozhodnutí Ústavního soudu propuštěn z vazby, však z ČR opět uprchl.

Novinky, ČTK

nahoru

Krimi:

Z vyhlídky na Berounsku spadl muž, letěl pro něj vrtulník

-

včera 20:18 Video: Z vyhlídky ve Svatém Janu pod Skalou na...

Policie hledá muže a ženu, kteří měli z bankomatů vybrat cizí hotovost

-

včera 13:54 Video: Pražští policisté pátrají po muži a ženě, kteří...

Opilý řidič nezvládl v Moravském Krumlově řízení a naboural do sloupu

-

včera 11:53 Sloup v Tiskárenské ulici v Moravském Krumlově na...

Hořící dodávka uzavřela Pražský okruh

-

včera 11:13 aktualizováno Na Pražském okruhu u Jesenice na Praze...

Hasiči v noci z olomouckého hotelu evakuovali kvůli požáru 150 lidí

-

včera 10:16 Video: aktualizováno Přibližně 150 lidí muselo být...

Bývalý detektiv měl podnikatelům slibovat ochranu před policií

-

19.5. 19:50 aktualizováno Generální inspekce bezpečnostních sborů...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby