Domácí

Kalousek: Casy ocenila „emérikn“ firma v čele s estébákem. Ten žalobu nechystá

CASA-295M

ZDROJ: Novinky

12.7.2012 08:34 (aktualizováno: 12.7.2012 10:51) Společnost American Appraisal, která zpracovala posudek na cenu letounů CASA, zareagovala na středeční kritiku ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Ten při hlasování o vydání své stranické kolegyně Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání zpochybnil důvěryhodnost firmy, a dokonce ji vyzval, aby ho za drsné výroky žalovala. Společnost žalobu zatím nepodá.

Kalousek na středečním jednání Sněmovny nešetřil drsnými výroky na adresu American Appraisal. Označil ji za obskurní a s téměř hereckým nasazením zdůraznil s přehnaným americkým přízvukem, že firma je sice "emérikn", avšak v jejím čele stojí "čistokrevný československý estébák“.

Kalousek stejně jako někdejší ministryně obrany Parkanová posudek firmy American Appraisal zpochybňuje. Nemohl být podle něj zpracován na základě skutečné konfigurace letounů, neboť ta je tajná. Přitom právě ocenění od této firmy naznačilo, že Česká republika nakoupila stroje o stovky miliónů korun dráž. Policie proto Parkanovou podezřívá ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku, když si při nákupu letounů coby ministryně obrany nevyžádala znalecký posudek na cenu. Státu tak měla vzniknout škoda 658 miliónů korun.

Žalobu zatím nepodáme, tvrdí šéf firmy

Kalousek ve středu společnost dokonce přímo vyzval, aby ho za jeho slova žalovala. "Říkám to na zvukový záznam s plnou odpovědností a velmi bych si přál, aby mě tahle obskurní firma žalovala," řekl Kalousek.

American Appraisal se k tomu však zatím nemá. Vydala pouze prohlášení, v kterém stojí: "V poslední době byla učiněna některá veřejná prohlášení napadající American Appraisal a její dobré jméno. Věříme, že tato prohlášení nemají reálný základ, pramení z neinformovanosti a jsou zcela nepatřičná," reagovala na kritiku firma. Dodala, že posudek zpracovali zkušení odborníci na oceňování v souladu s rámcem tohoto úkolu a standardy profese.

Ředitel společnosti Jiří Krch, kterého Kalousek zkritizoval, však nechtěl o případné žalobě spekulovat. "Nemáme v tomto zatím vyhraněný postoj, neřešíme to," řekl Krch Novinkám.

val, Novinky

nahoru

Domácí:

Týden bude tropický, vysoké teploty povládnou i v noci

-

dnes 08:48 Nadcházející týden bude velmi teplý, přinese tropické...

České sklo opět zamíří do rukou vítěze Tour de France

-

dnes 04:30 Už posedmé zvedne na konci července vítěz...

Vyhozené peníze, tepe opozice audit církevních restitucí

-

včera 15:32 Chystaný audit majetku vydaného církvím pravicová...

Ve stanici Českomoravská nefunguje eskalátor, vstup do stanice uzavřeli

-

včera 12:18 aktualizováno Kvůli poruše eskalátoru byl v neděli...

Meteorologové dál varují před silnými bouřkami, následně dorazí tropy

-

včera 10:35 Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli...

Češi hlídají větší kus evropského nebe

-

včera 06:26 V evropském vzdušném provozu je letos rekordně rušno a...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů