Internet a PC

Nebojte se bezkontaktních plateb

obrazek

ilustrační foto

FOTO: sxc.hu

2.7.2012 14:41 Obchodní řetězce působící v Česku spustily nedávno nový způsob placení za nákupy. Zatímco dosud se u jejich pokladen dalo platit buď hotově nebo běžnou platební kartou, nyní se dá při nákupu zboží využít i tzv. bezkontaktní platba. Ta probíhá prostřednictvím speciální karty bez nutnosti zadávat PIN – stačí jen přiložit kartu k terminálu. Není pochyb o tom, že je tento způsob uskutečňování transakcí pohodlnější a rychlejší. Ale co bezpečnost?

Abyste mohli provádět bezkontaktní transakce, nestačí vám běžná platební karta. Potřebujete speciální nosič s čipem a rádiovou anténou, což může být kromě tradiční karty třeba i mobilní telefon nebo módní doplněk jako hodinky nebo přívěsek.  Nejrozšířenější variantou v našich podmínkách je zatím bezkontaktní platební karta, která se vzhledem nijak neliší od kreditních/debetních karet. Jediným rozdílem je právě zabudovaná bezkontaktní technologie.

Hlavními výhodami bezkontaktní platby jsou rychlost a pohodlí při provádění transakce. Díky tomu se u pokladny v supermarketu nebudete muset přehrabovat bankovkami a drobnými, ani dávat prodavačce do ruky vaší platební kartu s vašimi údaji. Nemusíte dokonce ani zadávat PIN. Stačí přiložit k terminálu na několikacentimetrovou vzdálenost peněženku s čipovou kartou, a jakmile se ozve pípnutí, víte, že platba úspěšně proběhla.

Platební karty s možností bezkontaktní platby jsou chráněny několika úrovněmi zabezpečení. Jedním z fundamentálních ochranných prvků je už samotný fakt, že kartu vůbec nemusíte dávat z ruky. Platební nástroj tak zůstává neustále pod vaší kontrolou. Nutnost přiložit kartu do bezprostřední vzdálenosti od terminálu eliminuje riziko „vysátí“ vašeho účtu na dálku bez vašeho vědomí.

Technologie je určena k běžným každodenním platbám. V Česku pro tyto potřeby existuje limit 500 Kč, v eurozóně jde o 25 Euro. Pokud částku překročíte, budete muset zadat PIN. Stejně tak budete o kód požádáni v případě, že provedete více transakcí v krátkém časovém úseku. Jejich počet si určují vydávající banky samostatně a opatření má sloužit k minimalizaci škod v případě krádeže.

Hlavním bezpečnostním rizikem tak zůstává krádež či ztráta bezkontaktní karty či jiného zařízení s implementovaným čipem. Pokud dojde k odcizení karty, případný zloděj s ní má možnost platit do té doby, než vám službu vaše banka zablokuje, případně dokud nepřekročí výše zmíněné bezpečnostní limity. Stejně jako při ztrátě klasické kreditní karty je tedy nutné co nejdříve kontaktovat banku.

Stále poměrně novou technologii, která následuje celosvětový trend, zavádějí obchodníci s  cílem zrychlit provoz u pokladen. Zákazníkům tím dopřávají pohodlí v podobě komfortního způsobu placení.

Pavel Hrdina (zdroj: Dvojklik.cz)

nahoru

Internet a PC:

Zadarmo to nebude. Nejlepší grafická karta Quadro bude stát více než 226 tisíc

-

včera 08:06 Čerstvě představené grafické karty profesionální řady...

Za vylepšení hráči rádi zaplatí. Bezplatný Fortnite vydělal první miliardu

-

18.8. 06:13 Video: Rovnou miliardu dolarů, tedy v přepočtu více...

Nové iPhony doženou konkurenci, zvládnou dvě SIM karty najednou

-

17.8. 14:04 Premiéra nových iPhonů se nezadržitelně blíží....

Herní grafiky od Nvidie se ukážou v pondělí. Nabídnou obrovský výkon

-

17.8. 12:17 Video: Tento týden se uskutečnila velká tisková...

Co umí moderní notebooky a hybridy

-

17.8. 10:05 Obrazem: Ani během letních prázdnin neváhají velcí...

Adobe vydalo velký balík oprav. Chyby obsahuje Flash Player i Acrobat Reader

-

17.8. 09:12 Na pozoru by se měli mít uživatelé aplikací od...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů