Domácí

Nový ministr spravedlnosti by měl Bradáčovou jmenovat, říká Němcová

obrazek

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová souhlasila s předáním Davida Ratha soudu.

FOTO: Milan Malíček, Právo

28.6.2012 14:59 (aktualizováno: 28.6.2012 16:21) Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) se ve čtvrtek postavila za jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze. Podle ní by nový ministr spravedlnosti měl respektovat návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který chtěl Bradáčovou do této funkce jmenovat.

„Jsem přesvědčena, že nejvyšší státní zástupce má odpovědnost za soustavu všech státních zastupitelství v republice a je na něm, aby navrhl člověka do každé pozice. V tomto ohledu je potřeba respektovat jeho návrh. Pokud by pochybil, tak by za takové pochybení nesl odpovědnost,“ vyjádřila se pro Právo Němcová.

Lenku Bradáčovou chtěl do funkce na Zemanův návrh jmenovat exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), jenže už to nestihl. Média spekulují, že jmenování Bradáčové bylo hlavním důvodem, proč premiér Petr Nečas Pospíšila tak bleskurychle odvolal. V ODS údajně existuje klika, pro kterou je Bradáčová nepřijatelná.

Nečas už před časem v rozhovoru mluvil o jejích údajných napojeních na bývalého předsedu ČSSD Jiřího Paroubka (NS-LEV21).

Zeman na Bradáčové trvá

Nejvyšší státní zástupce odpoledne popřel, že by se sešel s Nečasem kvůli jmenování Bradáčové. Na svém návrhu nicméně trvá a pokud se svým návrhem u nového ministra spravedlnosti neuspěje, má připravený "scénář".

Lze předpokládat, že v případě Zemanova neúspěchu a nesouladu s ministrem by ve věci mohlo dojít k takzvanému rozkladu. Patrně by o takovémto sporu rozhodoval soud, což se ještě v ČR nestalo.

Jan Martinek, ČTK, Právo

nahoru

Domácí:

Plné Václavské náměstí si písněmi ze 60. let připomínalo srpen 1968. Na Bílou lidé pískali

-

včera 20:02 Video: aktualizováno Na Václavském náměstí v Praze se...

Nový text u pražské sochy sovětského velitele Koněva naštval komunisty

-

včera 18:57 Ostrá výměna názorů mezi komunisty a jejich odpůrci se...

Poskočí platy politiků? Poslanci tomu nahrávají

-

včera 18:47 Kolem patnácti tisíc korun měsíčně by mohli získat ke...

Vštípila mi svobodu, říká syn odvážné Rusky, která v roce 1968 protestovala na Rudém náměstí

-

včera 18:25 Video: Jaroslavu Gorbaněvskému bylo sedm let, když v...

Zeman jmenuje Mazance do čela Nejvyššího správního soudu

-

včera 17:17 aktualizováno Prezident Miloš Zeman sdělil...

Trikolory i papírové tanky. Lidé si připomněli vpád vojsk Varšavské smlouvy

-

včera 16:39 Video: aktualizováno Po celé republice si v úterý...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů