Cestování

Z Velké čínské zdi uvidí turisté víc. Stát to dovolí

obrazek

Čtyři v současnosti pro veřejnost otevřené úseky Velké čínské zdi bývají především o víkendech a svátcích přecpány turisty.

Profimedia.cz

29.6.2012 11:33 Dvě nové části Velké čínské zdi, jediné stavby stvořené lidskou rukou viditelné z kosmu, budou ještě letos v létě zpřístupněny pro turisty. V pořadu Auslandsjournal to uvedla německá televize ZDF.

Peking chce, aby se vyšlo vstříc mimořádnému zájmu zahraničních a domácích turistů, uvedla čínská státní média.

Samospráva hlavního města pak potvrdila, že otevře pro veřejnost sekce Velké zdi zvané Chuang-chua-čcheng a Che-fang-kchou.

Zároveň rozšíří oblíbené úseky Mu-tchien-jü a Pa-ta-ling, turisticky nejvyhledávanější části zdi nacházející se poblíž severních předměstí Pekingu.

Postavili ji jako hráz před nájezdy

Čtyři v současnosti pro veřejnost otevřené úseky Velké čínské zdi bývají především o víkendech a svátcích přecpány turisty. ZDF připomíná, že někteří turisté však raději šplhají po uzavřených částech zdi, čímž historickou stavbu poškozují.

Nejdelší dílo, postavené lidskýma rukama, považované za jeden z divů světa, vzniklo jako opevnění k ochraně severních hranic Číny před hordami kočovných nájezdníků. Stavba soustavy obranných zdí a valů z udusané hlíny začala kolem roku 500 př. n. l. a poprvé byla propojena za vládce Čchinů kolem roku 220 př. n. l.

FOTO: Vladimír Plesník, Právo

Poslední část přibyla za dynastie Ming (1368 až 1644). Je to hlavně tato Dlouhá zeď, která se dnes těší všeobecnému obdivu. Do seznamu UNESCO byla zapsána v roce 1987.

Zeď se táhne z východu od Tichého oceánu na západ země do provincie Kan-su. Zachovalo se ale jen 8,2 procenta neporušené původní stavby, zbývající části jsou ve zchátralém stavu.

Čtěte také: Velká čínská zeď je dvakrát delší, než se myslelo
Vladimír Plesník, Právo

nahoru

Cestování:

Nejvíce turistů na jihu Čech bylo z Číny

-

dnes 09:21 Na jihu Čech přibývá už čtvrtým rokem turistů....

Český Rudolec, po válce vyrabovaná ruina, se zvolna vrací k bývalé kráse

-

včera 20:19 Říkali se mu Malá Hluboká, zámek v příhraničí jižních...

Historii Telče připomene nová výstava, která bude od léta ve věži

-

včera 16:27 Novinkou letošního léta v Telči bude výstava mapující...

Kam pojedou Harry s Meghan na líbánky? Mezi tipy vede Namibie

-

včera 14:33 Zájem o britského prince Harryho a jeho manželku...

Ideální destinace cyklistů i gurmánů. Rakouský Burgenland se obejde i bez hor

-

včera 12:06 Obrazem: Mohlo by se zdát, že Rakousko a Alpy...

Ústecká Větruše se stane centrem volnočasových aktivit

-

včera 09:48 Vytvořit centrum volnočasových aktivit plánuje město...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby