Cestování

Z Velké čínské zdi uvidí turisté víc. Stát to dovolí

obrazek

Čtyři v současnosti pro veřejnost otevřené úseky Velké čínské zdi bývají především o víkendech a svátcích přecpány turisty.

Profimedia.cz

29.6.2012 11:33 Dvě nové části Velké čínské zdi, jediné stavby stvořené lidskou rukou viditelné z kosmu, budou ještě letos v létě zpřístupněny pro turisty. V pořadu Auslandsjournal to uvedla německá televize ZDF.

Peking chce, aby se vyšlo vstříc mimořádnému zájmu zahraničních a domácích turistů, uvedla čínská státní média.

Samospráva hlavního města pak potvrdila, že otevře pro veřejnost sekce Velké zdi zvané Chuang-chua-čcheng a Che-fang-kchou.

Zároveň rozšíří oblíbené úseky Mu-tchien-jü a Pa-ta-ling, turisticky nejvyhledávanější části zdi nacházející se poblíž severních předměstí Pekingu.

Postavili ji jako hráz před nájezdy

Čtyři v současnosti pro veřejnost otevřené úseky Velké čínské zdi bývají především o víkendech a svátcích přecpány turisty. ZDF připomíná, že někteří turisté však raději šplhají po uzavřených částech zdi, čímž historickou stavbu poškozují.

Nejdelší dílo, postavené lidskýma rukama, považované za jeden z divů světa, vzniklo jako opevnění k ochraně severních hranic Číny před hordami kočovných nájezdníků. Stavba soustavy obranných zdí a valů z udusané hlíny začala kolem roku 500 př. n. l. a poprvé byla propojena za vládce Čchinů kolem roku 220 př. n. l.

FOTO: Vladimír Plesník, Právo

Poslední část přibyla za dynastie Ming (1368 až 1644). Je to hlavně tato Dlouhá zeď, která se dnes těší všeobecnému obdivu. Do seznamu UNESCO byla zapsána v roce 1987.

Zeď se táhne z východu od Tichého oceánu na západ země do provincie Kan-su. Zachovalo se ale jen 8,2 procenta neporušené původní stavby, zbývající části jsou ve zchátralém stavu.

Čtěte také: Velká čínská zeď je dvakrát delší, než se myslelo
Vladimír Plesník, Právo

nahoru

Cestování:

Do Thajska loni přijelo rekordních 35,38 miliónu turistů

-

dnes 10:14 Do Thajska loni přijelo rekordních 35,38 miliónu...

Pozlacený vyhlídkový rám je novým unikátem Dubaje

-

včera 14:39 Video: Návštěvníci Dubaje mohou nově pohlížet na město...

Chorvatsko zažilo rekordní turistickou sezónu, Češi jsou v první pětce

-

včera 12:02 Chorvatsko má za sebou opravdu bohatou turistickou...

Čech zdobí iglú v Rakousku ledovými sochami

-

včera 09:24 Obrazem: Nafoukne se balón, před něj se postaví sněžné...

Nitra je půvabné město v kterémkoliv ročním období

-

15.1. 22:16 Pohodlnou prohlídku slovenské Nitry turisté absolvují...

Jindřišská věž s jedinečnou zvonkohrou tisíce melodií skýtá nádherný pohled na Prahu

-

15.1. 20:34 Óda na radost mi zněla zvonkoherně z trámoví nad...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby